Trwa ładowanie...

Koszyczek wielkanocny. Co powinno się w nim znaleźć?

 Ewa Rosiecka
19.03.2024 16:46
Koszyczek wielkanocny to jeden z najważniejszych symboli Wielkanocy
Koszyczek wielkanocny to jeden z najważniejszych symboli Wielkanocy (Adobe Stock)

Koszyczek wielkanocny to jeden z najważniejszych symboli tych świąt. Tradycyjnie wykonany jest z wikliny lub słomy, a w środku wyściełany jest odświętną białą serwetką. W nim umieszczamy pokarmy, które święcimy w Wielką Sobotę. Warto zabrać na tę uroczystość dzieci, aby mogły razem z nami kultywować tradycję. Skąd pochodzi zwyczaj święcenia koszyczków wielkanocnych? Jak wygląda koszyczek wielkanocny 2024? Co powinno się w nim znaleźć?

spis treści

1. Skąd pochodzi tradycja święcenia koszyczków na Wielkanoc?

Tradycja święcenia pokarmów sięga jeszcze czasów Słowian przedchrześcijańskich, którzy świętowali nadejście wiosny, a równonoc wiosenna była czasem świątecznym, który rozpoczynał wegetację roślin i nowe życie.

Święcenie pokarmów łączy się z pogańskimi świętami, podziękowaniami i ofiarami, a przynoszenie pokarmów miało już wtedy symboliczną wartość.

Współczesny zwyczaj święcenia koszyczków jest związany bezpośrednio z chrześcijańskimi obchodami Wielkanocy. Jest takim symbolem tych świąt jak choinka w czasie Bożego Narodzenia. Każdy wierzący w Wielką Sobotę zanosi do kościoła koszyczek, w którym znajdują się pokarmy do poświęcenia. Zwyczaj ten ma zapewnić siłę, dostatek i dobre zdrowie na cały kolejny rok.

Zobacz film: "Opakowanie ma znaczenie. Sposoby na pakowanie prezentów"
Co dzieci wiedzą o świętach wielkanocnych? Sonda WP Parenting
Co dzieci wiedzą o świętach wielkanocnych? Sonda WP Parenting

[Wielkanoc tuż-tuż. Trwają ostatnie gorączkowe przygotowania do najważniejszych świąt w roku. Jak to

przeczytaj artykuł

Dawniej to kapłan przyjeżdżał do wsi, aby poświęcić pokarmy. Obyczaj ten zaczął zanikać pod koniec XVIII wieku, kiedy księża powoli przestali odwiedzać domy. Zaczęto ustawiać na rynkach i centralnych placach długie rzędy stołów, na których stawiano koszyki pełne jedzenia. Przynoszono w nich wszystko, co można zjeść.

Z biegiem czasu zmieniła się forma święcenia, zrezygnowano z wielkich, wiklinowych koszy, zastępując je małymi koszyczkami, wyściełanymi białymi, haftowanymi serwetkami. Do tych koszyczków wkładano małe porcje produktów takich jak jajka, chleb czy kiełbasa.

Koszyczki obowiązkowo przystrajano wiecznie zielonymi roślinami, takimi jak bukszpan czy barwinka.

Obecnie białą serwetkę często zastępuje kolorowa, wykonana z papieru, koszyczki zaś przystrajane są kolorowymi kwiatkami.

2. Co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym 2024?

W różnych miejscach w Polsce, a nawet u poszczególnych rodzin zawartość koszyczka może być nieco inna. Są jednak takie produkty, które powinny znaleźć się w nim niezależnie od regionu. Są to:

  • jajka;
  • sól;
  • woda;
  • kiełbasa;
  • chrzan;
  • masło;
  • chleb;
  • baranek;
  • babka wielkanocna;
  • bukszpan.

Współcześnie do koszyczka dodajemy również czekoladowe zające oraz owoce.

Poświęconych pokarmów nie powinno się zjadać, ani nawet wyjmować z koszyczka aż do śniadania wielkanocnego.

3. Kiedy jest Wielkanoc 2024?

Wielkanoc w 2024 roku wypada 31 marca. Wielką Sobotę obchodzimy dzień wcześniej, czyli 30 marca, a Lany Poniedziałek 1 kwietnia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze