Śniadanie wielkanocne. Czego nie może zabraknąć na świątecznym stole?
Śniadanie wielkanocne jest najważniejszym posiłkiem w czasie Wielkanocy. Skąd wzięła się tradycja uroczystego śniadania w Wielką Niedzielę? Jakie potrawy powinny znaleźć się na wielkanocnym stole? Sprawdź!
1. Śniadanie wielkanocne według tradycji
W czasie Wielkiego Postu wielu z nas powstrzymuje się od spożywania wystawnym i bogatych dań, nic więc dziwnego, że kiedy już nadejdą Święta Wielkanocne, dajemy upust kulinarnym zachciankom i ze smakiem zajadamy się różnymi przysmakami.
Dlaczego akurat śniadanie jest tak uroczystym posiłkiem? Apostołowie dowiedzieli się o zmartwychwstaniu Jezusa rano, na drugi dzień po złożeniu w grobie Jego ciała. Śniadanie to był pierwszy posiłek, który spożyli ze zmartwychwstałym już Jezusem. Stąd też, kiedy zasiadamy do stołu na śniadanie wielkanocne, świętujemy w ten sposób odrodzone życie.
Śniadanie wielkanocne w domach wierzących osób poprzedzone jest poświęceniem potraw w koszyczku wielkanocnym, w Wielką Sobotę. Przed zajęciem miejsca za stołem dzielimy się poświęconym jajkiem, składając sobie wzajemnie życzenia. Dopiero po tej ważnej części możemy przejść do spożywania śniadania.
2. Co powinno się znaleźć na stole wielkanocnym?
Śniadanie wielkanocne to przede wszystkim jajka i wędliny. Każda potrawa ma tutaj charakter symboliczny. Po spożyciu śniadania podawane są słodkie mazurki i babki wielkanocne, które symbolizują dobrobyt. Stół możemy przyozdobić kwiatami, bukszpanem i baziami.
Czego nie może zabraknąć w czasie śniadania wielkanocnego? Na stole powinny się znaleźć:
- pieczone i wędzone wędliny oraz kiełbasy;
- chrzan;
- jaja w różnych odsłonach;
- sałatka jarzynowa;
- mazurki, babki i makowce;
- flaki.
W niektórych miejscach w kraju (np. na Śląsku) przed Wielkanocą rodzice chowali koszyczki ze słodkościami, jako prezenty od zajączka wielkanocnego. Dzieci miały za zadanie odszukać te koszyczki. Obecnie zwyczaj ten jest znany po prostu jako forma obdarowywania się drobnymi prezentami od zajączka.