Trwa ładowanie...

Zajączek wielkanocny. Jakie prezenty przynosi?

 Agnieszka Gotówka
15.06.2021 18:24
Zajączek wielkanocny. Jakie prezenty przynosi?
Zajączek wielkanocny. Jakie prezenty przynosi? (gettyimages)

Zajączek wielkanocny to jeden z symboli wielkanocnych. Sympatyczny zwierzak przedstawiany jest na wielu świątecznych grafikach. Według zwyczaju to on podrzuca najmłodszym prezenty. Skąd wziął się ten zwyczaj? Przeczytajcie.

spis treści

1. Skąd się wziął zajączek wielkanocny?

Symboli związanych z Wielkanocą jest mnóstwo. To m.in. żółte pisklęta, pisanki czy bazie, jednak to zajączek wielkanocny jest najbardziej charakterystyczny i rozpowszechniony niemal na całym świecie. Jego figurki zdobią mieszkania i ogrody.

8 sposobów na pokonanie wiosennej alergii
8 sposobów na pokonanie wiosennej alergii [10 zdjęć]

Jeżeli jesteś jednym z 15 milionów Polaków cierpiących na alergię, wiesz, jak może być kłopotliwa. Wiosna

zobacz galerię
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Trudno jest jednoznacznie wskazać, dlaczego to właśnie zając stał się symbolem wiosennego święta. Na pewno próbowano to wyjaśniać w XVII wieku. To wtedy pojawiły się teorie, że ma to związek ze zwyczajem podatkowym, kiedy daniny składano w naturze. W postaci zająca upatrywano też symbol nadchodzącej wiosny.

Nie bez znaczenie jest również fakt, że zające to niezwykle płodne zwierzęta, co przekłada się na ich symbolikę: mają przynieść bogactwo, urodzaj i pomnożenie dóbr. Takie znaczenie miały już w starożytnym Egipcie, gdzie zwierzęta te pojawiały się obok odradzającego się Ozyrysa. Mięso zająca długo uważano za afrodyzjak oraz lek na bezpłodność.

Zajączek wielkanocny jest silnym akcentem w chrześcijańskim święcie Zmartwychwstania Chrystusa. Z cała pewnością jednak ma korzenie pogańskie.

Cenne rośliny, które warto zbierać wiosną
Cenne rośliny, które warto zbierać wiosną [5 zdjęć]

Wiosenne miesiące to nie tylko czas pierwszych owoców czy warzyw, ale też i innych cennych roślin, które

zobacz galerię

2. Prezenty od zajączka wielkanocnego

W krajach anglosaskich i skandynawskich, ale również u naszych zachodnich sąsiadów kultywowany jest zwyczaj wręczania prezentów od wielkanocnego zajączka. Po uroczystym śniadaniu dzieci wyruszają do ogrodu, by tam szukać prezentów ukrytych wśród budzącej się do życia przyrody. Zwyczaj ten przywędrował również do Polski, choć może też przybierać inną formę – dzieci poprzedniego wieczora zostawiają w widocznym miejscu koszyczek, który rano pełen jest słodyczy.

Jakie są dzieci urodzone wiosną?
Jakie są dzieci urodzone wiosną? [7 zdjęć]

Naukowcy od wielu lat zajmują się związkiem między miesiącem urodzenia a podatnością na pewne choroby.

zobacz galerię

Prezenty od wielkanocnego zajączka nie są tak okazałe jak te bożonarodzeniowe. Tu chodzi raczej o symboliczny upominek. Najczęściej dzieci dostają słodycze, np. czekoladowe jajka i zajączki oraz mały prezent, np. kolorowankę, książeczkę, samochodzik lub lalkę.

3. Czekoladowe zajączki wielkanocne

Popularne w Polsce zajączki z czekolady pochodzą z Niemiec. Zaczęto je tam produkować w XIX wieku. Przed świętami na sklepowych półkach jest ich całe mnóstwo. I choć ze zdrową dietą mają niewiele wspólnego, są dobrym pomysłem na słodkie świętowanie. Upewnijmy się jednak przed zakupem, czy nie zawierają zbędnych dodatków, m.in. emulgatora oznaczonego jako E476. Specjaliści są zdania, że choć jest dopuszczony do stosowania w przetwórstwie, należ podchodzić do niego z ograniczonym zaufaniem i starać się go unikać w diecie, zwłaszcza dzieci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze