Objawy ząbkowania u niemowląt

Ząbkowanie to mało przyjemny, ale potrzebny proces w rozwoju dziecka. Zęby potrzebne są nie tylko do tego, by ładnie się uśmiechać, ale także po to, by odpowiednio żuć, gryźć i wymawiać głoski. Niemowlak, jak i rodzice muszą przetrwać ten częsty ból. W fazowych okresach wyrzynania się ząbków rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość, ale także **umieć uśmierzać ból. Dobrze jest wiedzieć, jakie są [objawy ząbkowania**](//parenting.pl/zabkowanie), by szybciej zareagować.

Polecane wideo:

Kiedy następuje ząbkowanie?

Istnieją niemowlaki, które **rodzą się już z ząbkiem, jednak najwcześniejszym okresem pojawiania się pierwszego ząbka jest nawet [2 miesiąc życia**](//parenting.pl/dziecko-2-miesiace). Najczęściej jednak pierwsze zęby pojawiają się u dzieci na przełomie 6-7 miesiąca życia. Jednakże objawy mogą nastąpić na miesiąc, dwa przed całkowitym wyrżnięciem się zęba/zębów.

Przyjmuje się za umowne najczęściej powtarzane objawy ząbkowania. Trudno jest stanowczo wykazać, że wszystkie niżej opisane objawy wystąpią u każdego dziecka. Ponadto, warto jednak pamiętać, że przy każdym ząbku objawy mogą się zmieniać i pojawiać się z inną siłą.

Jak złagodzić u dzieci ból podczas szczepień?

Przed ukończeniem drugiego roku życia dzieci są szczepione około 20 razy, tak aby ochronić je przed najbardziej popularnymi chorobami. Szczepienia jednak...

  1. Krótkotrwała gorączka – przy niemowlakach trudno ostatecznie przewidzieć przyczynę pojawienia się gorączki. Nie należy automatycznie wzywać lekarza, lecz poobserwować dziecko chociażby przez dobę. Jeżeli oprócz gorączki nie występują inne niepokojące nas objawy somatyczne (kaszel, wymioty, biegunka, etc.), możemy podejrzewać, że w tym przypadku najprawdopodobniej wzrost temperatury ciała (do 38 stopni Celsjusza) nastąpił z powodu ząbkowania.
  2. Nadmierne wydzielanie śliny – niemowlaki ząbkujące potrafią na kilka miesięcy przed ostatecznym wyrżnięciem się ząbka nadmiernie produkować ślinę. To naturalny proces, więc należy w tym okresie zaopatrzyć się w duże ilości śliniaków.
  3. Zaczerwienione i opuchnięta dziąsła – obserwując stan dziąseł u maluchów w okresie ząbkowania, można zaobserwować, że są one nabrzmiałe, bardziej czerwone aniżeli różowe, a w czasie, gdy ząbek zaczyna się wyrzynać, można zobaczyć białe kreseczki wychodzące z dziąseł.
  4. Swędzenie dziąseł – podczas ząbkowania najczęściej można zobaczyć u dzieci konieczność wtykania wszystkiego, co tylko się dostanie w rączki, do buzi. Swędzące dziąsła, a przy tym bolące, wymagają zainterweniowania w najprostszy sposób – poprzez ruszanie w tym miejscu czymś, co spowoduje, że swędzenie zniknie lub zmniejszy się.
  5. Brak apetytu, brak chęci ssania – ból, jaki towarzyszy maluchom przy ząbkowaniu powoduje, że nie wykazują one chęci jedzenia, ssania. Wówczas wszelkiego rodzaju posiłki – mleko, papki – są niepotrzebne, gdyż każde zetknięcie się z bolącymi dziąsłami powoduje, że ból ten nasila się jeszcze bardziej.
  6. Marudzenie, płacz, jęczenie – tak maluchy często informują nas, że coś im jest, coś je boli i im przeszkadza. Dzieci nie potrafią znaleźć ukojenia na rękach, podczas bujania, noszenia etc. Wszelkie sposoby konwencjonalne często zamieniane są na niekonwencjonalne, byle tylko przyniosły ukojenie i spokój dziecku.
  7. Problemy ze spaniem – częste pobudki w nocy, krótkie drzemki w dzień, wczesne wybudzanie się, ogólnie słaby sen towarzyszą dziecku przy wyrzynaniu się ząbków.

Objawy ząbkowania często pojawiają się gwałtowanie i nie trwają miesiącami. Mogą natomiast pojawić się wszystkie naraz lub tylko niektóre z nich. Kończą się wraz z wyrżnięciem się zębów. Jednak istotne jest uświadomienie sobie, że fazy gorszego samopoczucia i nasilonych objawów ząbkowania mogą falowo trwać aż do 3 roku życia.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

1

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Ząbkowanie
Ząbkowanie

Bolesne ząbkowanie

Bolesne ząbkowanie da się przeżyć. Warto wypróbować chłodne, wodne gryzaczki, żele do smarowania obolałych dziąseł i wszelkiego rodzaju twarde jedzenie, np. marchewkę czy ogórka.

Niemowlę

Ząbkowanie

Ząbkowanie to wyrzynanie się zębów mlecznych u niemowląt. Zęby mleczne mogą zacząć wyrastać już około (//parenting.pl/dziecko-6-miesiac) dziecka. Pomiędzy szóstym, a dziewiątym miesiącem maluchowi wyrasta osiem siekaczy, między czternastym, a dwudziestym...