Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Ząbkowanie a gorączka

Avatar placeholder
10.05.2021 19:01
Ząbkowanie a gorączka
Ząbkowanie a gorączka (GettyImages)

Pojawienie się pierwszego ząbka u dziecka może być warunkowane genetycznie. Dlatego jeśli zastanawiasz się, kiedy twoje dziecko zacznie ząbkować, pomyśl, kiedy pierwsze zęby wyrosły u ciebie lub twojego męża. Bardzo możliwe, że twoje dziecko odczuje ząbkowanie w podobnym wieku.

spis treści

1. Czym jest ząbkowanie?

Ząbkowanie, czyli wyrzynanie się pierwszych zębów mlecznych u niemowlęcia, stanowi normalny etap rozwoju uzębienia.

Pierwsze ząbki niemowlaka wyrzynają się do momentu, aż przebiją się na powierzchnię dziąsła i zaczną być widoczne w buzi.

Dla maluszka ząbkowanie nie jest przyjemnym czasem. Dziąsła dziecka są rozpulchnione, zaczerwienione, bolesne. Ząbkowaniu u dzieci prawie zawsze towarzyszy płacz, pobolewanie, niechęć do jedzenia.

Zobacz film: "Kiedy dziecko nie chce spać"

Przy tym maluszek staje się apatyczny, marudny, nie chce się bawić, wszystko wkłada do buzi i mocno się ślini. Czasami pojawia się również niewielka i krótkotrwała gorączka.

2. Gorączka przy ząbkowaniu

Aby złagodzić dolegliwości ząbkowania u dziecka, warto zastosować proste, sprawdzone sposoby:

  • specjalny, twardy i chłodny gryzaczek do zmniejszania świądu dziąseł;
  • smarowanie dziąseł płynami lub żelami łagodzącymi objawy ząbkowania;
  • przemywanie dziąseł dziecka zamoczoną w naparze z rumianku gazą nawiniętą na palec.

Zobacz także

Należy pilnować, by dziecko nie uderzało dziąsłami o coś twardego, ponieważ urazy dziąseł mogą powodować krwawienia i są łatwe do zainfekowania. Nie wolno również dopuszczać do przeziębienia u niemowlaka, ponieważ każda choroba w czasie wyrzynania się zębów może zaostrzać dolegliwości ząbkowania.

Jeśli ząbkowaniu towarzyszy niewielka gorączka, u niemowląt powyżej trzeciego miesiąca życia można zastosować paracetamol w postaci żelu lub w czopkach.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Starszym niemowlakom można podawać środki przeciwgorączkowe w syropie. Jeśli w czasie ząbkowania u dziecka pojawia się brak apetytu, wysoka gorączkalub z powodu okresowego osłabienia odporności występują objawy przeziębienia, zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Wysoka gorączka może być bowiem symptomem groźnych chorób wieku dziecięcego, a nie tylko samego ząbkowania.

3. Objawy ząbkowania

Jaka jest kolejność wyrzynania się zębów? Zwykle na początku pojawiają się dolne jedynki, choć mogą to być również dwójki lub górne jedynki.

Pierwsze objawy ząbkowania można często zauważyć już około czwartego miesiąca życia dziecka. Maluszek zaczyna się obficie ślinić i wkładać do buzi paluszki.

Swędzą go dziąsła, które zaczynają być rozpulchnione i zaczerwienione. Taki stan może się utrzymywać kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Gdy następuje finał i zęby zaczynają się wyrzynać, dziąsła stają się bardzo wrażliwe, a każde ich dotknięcie może sprawiać dziecku ból.

Dopóki ząbek się nie wyrżnie, maluszek jest marudny, płaczliwy, może odmawiać jedzenia i często budzić się w nocy. Niektóre niemowlęta są takimi szczęściarzami, że ząbkowanie przechodzą bezboleśnie i jakby niezauważalnie.

Pierwszy ząb u niemowlaka pojawia się najczęściej około szóstego-siódmego miesiąca życia. Zarówno wczesne, jak i późne ząbkowanie jest rodzinne.

Najczęściej ząbkowanie nie należy jednak do miłych momentów życia ani dla dziecka, ani dla jego rodziców. Gdy podczas wyrzynania się zębów niemowlę ma niewysoką gorączkę, nie panikuj.

Kilkudniowa gorączka nieprzekraczająca 38ºC to jeszcze nie powód do niepokoju. Jeśli ustąpi po wyrżnięciu się zęba, możesz odetchnąć z ulgą. Gdy jednak dziecko nie chce jeść ani przyjmować płynów, ma gorączkę ponad 38ºC trwającą już trzy dni i ciągle rosnącą, nie można zwlekać i trzeba udać się do lekarza.

Następny artykuł: Ząbkowanie a biegunka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze