Trwa ładowanie...

Najmniejsze dziecko w Polsce urodziło się w Lublinie. Faustynka ważyła 350 g

W chwili narodzin Faustynka ważyła tylko 350 g
W chwili narodzin Faustynka ważyła tylko 350 g (123rf.com)

Współczesna medycyna dokonuje niemalże cudów. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie przyjął w maju ciężarną w dramatycznym stanie. Mimo że był to zaledwie 26. tydzień ciąży, konieczne było cesarskie cięcie, aby dać dziecku szanse na przeżycie.

spis treści

1. Ryzyko obumarcia płodu

Jak podaje Telewizja Lublin, gdy pani Renata Matuszyńska została przyjęta na oddział szpitala przy ulicy Jaczewskiego w Lublinie, istniało wysokie prawdopodobieństwo, że dojdzie do obumarcia ciąży. Lekarze podjęli dramatyczną decyzję o cesarskim cięciu.

Zabieg musiał być przeprowadzony niezwykle precyzyjnie, ze względu na niewielkie wymiary dziecka. Gdy dziewczynka przyszła na świat, ważyła zaledwie 350 g i mierzyła 26 cm. Jest to najmniejsze utrzymane przy życiu dziecko urodzone w Polsce.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Zobacz też: Cesarskie cięcie film - przebieg, znieczulenie, rana

2. Ratowanie życia wcześniaka

Mimo że do porodu doszło w maju, dziewczynka dopiero pod koniec września będzie mogła opuścić szpital.

Najmniejsze urodzone dziecko nie było w stanie przeżyć bez wsparcia personelu medycznego i bez specjalistycznych sprzetów. Z uwagi na niedojrzałość płuc, przez pierwsze 10 tygodni oddychał za nią respirator. Dopiero po tym czasie niemowlę zaczęło oddychać samodzielnie.

Ku zaskoczeniu lekarzy, nie stwierdzono, żeby dziecko miało bardzo częste u wcześniaków poważne zaburzenia wzroku lub słuchu. Najbliższe miesiące i lata pokażą, czy rozwój dziecka jest w pełni prawidłowy, ale na tę chwilę nie ma poważnych powodów do obaw.

Zobacz też: Choroby wcześniaków

3. Faustynka wychodzi do domu

Dziewczynka, która otrzymała imię Faustyna, w chwili narodzin mierzyła zaledwie 26 cm. To połowa przeciętnej długości ciała donoszonych noworodków.

W reportażu Telewizji Lublin neonatolodzy opowiadają, że bali się brać tak małe dziecko na ręce.

Dziś dziewczynka waży ponad 2 kg, a jej rozwój jest prawidłowy. Po 4 miesiącach hospitalizacji, szczęśliwi rodzice wkrótce będą mogli zabrać dziewczynkę do domu.

Zobacz też: Okrzyknięto ją najmniejszym noworodkiem, gdy urodziła się w 21. tygodniu ciąży. Teraz ma 3 lata

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze