Trwa ładowanie...

Najmniejsze dziecko w Polsce urodziło się w Lublinie. Faustynka ważyła 350 g

Współczesna medycyna dokonuje niemalże cudów. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie przyjął w maju ciężarną w dramatycznym stanie. Mimo że był to zaledwie 26. tydzień ciąży, konieczne było cesarskie cięcie, aby dać dziecku szanse na przeżycie.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"
spis treści

1. Ryzyko obumarcia płodu

Jak podaje Telewizja Lublin, gdy pani Renata Matuszyńska została przyjęta na oddział szpitala przy ulicy Jaczewskiego w Lublinie, istniało wysokie prawdopodobieństwo, że dojdzie do obumarcia ciąży. Lekarze podjęli dramatyczną decyzję o cesarskim cięciu.

Zabieg musiał być przeprowadzony niezwykle precyzyjnie, ze względu na niewielkie wymiary dziecka. Gdy dziewczynka przyszła na świat, ważyła zaledwie 350 g i mierzyła 26 cm. Jest to najmniejsze utrzymane przy życiu dziecko urodzone w Polsce.

Zobacz też: Cesarskie cięcie film - przebieg, znieczulenie, rana

2. Ratowanie życia wcześniaka

Mimo że do porodu doszło w maju, dziewczynka dopiero pod koniec września będzie mogła opuścić szpital.

Najmniejsze urodzone dziecko nie było w stanie przeżyć bez wsparcia personelu medycznego i bez specjalistycznych sprzetów. Z uwagi na niedojrzałość płuc, przez pierwsze 10 tygodni oddychał za nią respirator. Dopiero po tym czasie niemowlę zaczęło oddychać samodzielnie.

Ku zaskoczeniu lekarzy, nie stwierdzono, żeby dziecko miało bardzo częste u wcześniaków poważne zaburzenia wzroku lub słuchu. Najbliższe miesiące i lata pokażą, czy rozwój dziecka jest w pełni prawidłowy, ale na tę chwilę nie ma poważnych powodów do obaw.

Zobacz też: Choroby wcześniaków

3. Faustynka wychodzi do domu

Dziewczynka, która otrzymała imię Faustyna, w chwili narodzin mierzyła zaledwie 26 cm. To połowa przeciętnej długości ciała donoszonych noworodków.

W reportażu Telewizji Lublin neonatolodzy opowiadają, że bali się brać tak małe dziecko na ręce.

Dziś dziewczynka waży ponad 2 kg, a jej rozwój jest prawidłowy. Po 4 miesiącach hospitalizacji, szczęśliwi rodzice wkrótce będą mogli zabrać dziewczynkę do domu.

Zobacz też: Okrzyknięto ją najmniejszym noworodkiem, gdy urodziła się w 21. tygodniu ciąży. Teraz ma 3 lata

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.