Ząbkowanie – obalamy mity
Ząbkowanie to nie tylko ciężki etap w życiu niemowlaka, ale również w życiu jego rodziców. Rozdrażnione, płaczliwe i cierpiące dziecko to niezbyt przyjemny widok. Szczególnie, jeżeli o ząbkowaniu słyszeliśmy dużo sprzecznych informacji. Zanim więc zaczniemy podejmować działania na własną rękę, aby uśmierzyć ból związany z ząbkowaniem, albo będziemy zamartwiać się na zapas, warto wiedzieć, co jest mitem.
Ząbkowanie zawsze wiąże się z silnym bólem – Mit Największy ból podczas ząbkowania jest spowodowany stanem zapalnym. Dzieje się tak dlatego, że korona zęba musi przedostać się przez mniejszą od siebie tkankę kostną. Jeżeli towarzyszy temu silny opór – może dojść do stanu zapalnego. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Niektóre dzieci łagodnie przechodzą ząbkowanie. Nie towarzyszy im zbyt wysoka temperatura, są mniej marudne i mają w miarę dobry apetyt. Jeżeli jednak okaże się, że nasz niemowlak zalicza się raczej do tej drugiej grupy, nie ma co panikować. Dobrze jest przygotować chłodzące gryzaki, silikonową nakładkę na palec do wykonywania masażu dziąseł i uzbroić się w cierpliwość. Prędzej czy później ząbkowanie się skończy.
Kolejność wyrzynania zębów jest zawsze taka sama – Mit Kolejność wyrzynania zębów jest sprawą indywidualną i uwarunkowana jest genetycznie. Zazwyczaj jest tak, że pierwsze pojawiają się dolne jedynki, po nich górne jedynki, górne dwójki, czwórki, trójki i piątki. Jeżeli u naszego dziecka wystąpiła inna kolejność, ale zęby wyrastają prawidłowo, nie ma się czym martwić. Jeżeli jednak zęby się nie wyrzynają lub wyrastają pod kątem, warto zasięgnąć opinii stomatologa.
Podczas ząbkowania zawsze pojawia się gorączka lub biegunka – Mit Gorączka może się pojawić, ale nie jest to objaw, który zawsze towarzyszy ząbkowaniu. Niemowlę ma prawo podczas ząbkowania być niespokojne, rozdrażnione i nie mieć apetytu. Należy jednak być czujnym, jeżeli dostanie biegunki lub bardzo wysokiej gorączki i skonsultować się z lekarzem. Pediatra powinien sprawdzić, czy wszystkie objawy dotyczą tylko ząbkowania, czy też jest inna ich przyczyna. Warto pamiętać, że żadnych leków przeciwgorączkowych i nawadniających nie należy podawać niemowlętom na własną rękę.
Musisz to wiedzieć
Gryzaki chłodzące zawsze należy wkładać do zamrażalki – Mit Jest to jeden z tych mitów, które mogą być groźne dla zdrowia dziecka. Zmrożony gryzak może spowodować odmrożenia delikatnej skóry dziecka. Gryzak wypełniony żelem należy zawsze wkładać jedynie do lodówki. Tylko tak przygotowany będzie ukojeniem na zbolałe dziąsła niemowlaka podczas ząbkowania. Ukojenie mogą przynieść również chłodzące żele na ząbkowanie. Ich stosowanie warto jednak skonsultować z lekarzem.