Niemowlę ślini się
Obfite ślinienie się niemowlaka wcale nie musi być związane z ząbkowaniem. Czasami ślinotok pojawia się na długo przed wyrzynaniem się ząbków i wynika ze wzmożonej pracy gruczołów ślinowych. Po co dziecku ślina? Po pierwsze, do nawilżania śluzówki jamy ustnej. Po drugie, do utrudniania bakteriom wniknięcia do przewodu pokarmowego. Po trzecie, do zapoczątkowania procesu trawienia, dzięki zawartym w niej enzymom. Od trzeciego miesiąca życia maluszka gruczoły ślinowe zaczynają pracować intensywniej i produkują duże ilości śliny. Niemowlę nie umie jeszcze skoordynować ruchów języka, policzków i gardła, żeby połykać jej nadmiar, więc ślina ścieka po bródce, a ty musisz często wymieniać zamoczone śliniaki i ubranka dziecka.
1. Ślinienie się niemowląt
Ślina jest potrzebna, by rozcieńczać i rozdrabniać pokarm w buzi, a następnie go trawić. Przez pierwsze miesiące życia niemowlę nie potrzebuje dużej ilości śliny, gdyż jego pokarm ma płynną konsystencję i jest łatwy w połykaniu. Dopiero po trzech-czterech tygodniach życia wydzielanie ślinianek zwiększa się. Największą zmianę obserwuje się zazwyczaj około czwartego miesiąca życia. Pięciomiesięczne niemowlę często bawi się językiem, wargami i śliną. Ze śliny robi bańki, ćwicząc w ten sposób buzię i przygotowując aparat mowy do nauki artykulacji głosek.
Obfite wydzielanie śliny następuje również około szóstego miesiąca życia dziecka, gdy rozpoczyna się ząbkowanie. Zawiązki zębów powodują obrzmienie dziąseł i lekki stan zapalny. Na ból, swędzenie i rozpulchnienie dziąseł maluszek często reaguje ślinotokiem. Pojawienie się pierwszych ząbków zbiega się zazwyczaj z wprowadzeniem nowych pokarmów do diety niemowlaka. Nowe pokarmy mają inną konsystencję niż mleko mamy. Ślina ułatwia ich połykanie i prawidłowe trawienie. Wydzielanie się śliny może się zwiększać, gdy dziecko wkłada do buzi zabawki lub rączki.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Ślinienie się u półrocznego dziecka - odpowiada lek. Jacek Ławnicki
- Ślinienie się przez 14-miesięczne dziecko - odpowiada lek. Marta Belka-Szmit
- Ślinienie się 5-miesięcznego dziecka - odpowiada dr n. med. Jolanta Uchman
2. Co może oznaczać nadmierne ślinienie się niemowlaka?
Ślinienie się niemowląt zazwyczaj jest naturalnym zjawiskiem, związanym z dojrzewaniem ślinianek bądź z wyrzynaniem się pierwszych zębów. Są jednak takie przypadki, kiedy ślinotok u niemowlakaświadczy o niepokojących dolegliwościach. Ciągle cieknąca po brodzie ślina i stos mokrych śliniaków mogą oznaczać takie choroby, jak:
- zapalenie nagłośni – objawia się niskim kaszlem, przytłumionym głosem, trudnościami z oddychaniem i połykaniem oraz ślinieniem się,
- obniżone napięcie mięśniowe – schorzenie neurologiczne, które wyraża się osłabioną pracą mięśni okolicy ust i przyczynia się do wycieku śliny.
Zobacz także
3. Co robić, gdy dziecko nadmiernie się ślini?
- Smaruj bródkę i szyję niemowlaka tłustym kremem ochronnym, oliwką lub maścią, by zabezpieczyć je przed drażniącym działaniem enzymów trawiennych.
- Zabezpieczaj buzię dziecka kremem przed wyjściem na spacer, ponieważ mokra skóra pod wpływem chłodnego powietrza łatwo ulega spierzchnięciu i zaczerwienieniu.
- Zakładaj maluchowi śliniaczek, nie tylko do jedzenia, i często go zmieniaj.
- Staraj się, by dziecko nie brało do buzi brudnych przedmiotów.
- Wycieraj buzię dziecka delikatną ściereczką lub miękką pieluszką, aby wsiąkała w nią ślina.
- Po karmieniu dawaj dziecku do picia dwie łyżeczki wody, by przepłukać buzię z resztek pokarmu.
- Jeśli ślinotok jest spowodowany ząbkowaniem, smaruj trzy razy dziennie bolące dziąsła dziecka żelem przeciwbólowym.
U dziecka, które obficie się ślini, może wystąpić na brodzie wysypka albo nadmierne wysuszenie skóry. Dlatego kilka razy dziennie delikatnie osuszaj buzię malca czystą pieluszką tetrową. Suchą skórę smaruj natłuszczającym kremem. Jeśli w tym miejscu pojawią się ropne krostki lub skóra będzie bardzo czerwona, może to oznaczać nadkażenie bakteryjne. Wówczas warto pójść z dzieckiem do pediatry, który może zalecić leczenie maścią z antybiotykiem.
Joanna Krocz