Trwa ładowanie...

Niemowlę nie je

Avatar placeholder
06.04.2017 11:10
Niemowlę nie je
Niemowlę nie je

Niemowlę nie je? Bywa, że nie chce w ogóle wziąć piersi czy butelki z mlekiem do ust? Często za niechęć do jedzenia u niemowląt odpowiada możliwość rozwijania się infekcji, zbyt wysoka temperatura otoczenia, a nawet nasycenie się poprzednimi posiłkami – wtedy dziecko daje po prostu sygnał, że potrzebuje przerwy w jedzeniu. Znacznie lepiej jest dawać dziecku posiłek częściej, a w mniejszych ilościach.

spis treści

1. Dlaczego niemowlę nie chce jeść?

Dobry apetyt u dziecka dla wielu mam jest wyznacznikiem zdrowia. Jeśli maluszek traci apetyt i odmawia jedzenia, zaczynasz się niepokoić i zastanawiać, czy przypadkiem nie dzieje się coś złego. Niekiedy brak apetytu u niemowlaka nie wynika z choroby, lecz z gustów smakowych.

Pamiętaj, że wszystko to, co ty sama spożywasz, wpływa na smak pokarmu w twoich piersiach. Dlatego gdy maluch wcześniej jadł bez problemów, a nagle odkręca się i odsuwa, być może nie smakuje mu twoje mleko. Dieta matki karmiącej powinna uwzględniać potrzeby dziecka. Unikaj zatem takich pokarmów, jak grejpfrut czy rzodkiewka, ponieważ sprawiają, że mleko ma lekko gorzki posmak. Poza tym należy pamiętać, że owoce cytrusowe nie tylko zmieniają smak mleka, ale też są silnymi alergenami.

 

Zobacz film: "Karmienie piersią"

Nie porównuj również dziecka z innymi maluchami. Każde niemowlę jest inne. Zapotrzebowanie na pokarm u niemowląt również jest dość różnorodne. Jeśli maluszek mimo skromnego jedzenia przybiera na wadze i prawidłowo się rozwija, nie ma powodów do obaw.

Widocznie takie są jego potrzeby jedzeniowe i nie można na siłę zmuszać go do większych porcji. Czasami za niechęć do jedzenia, zwłaszcza około szóstego miesiąca życia, odpowiada ząbkowanie. Rozpulchnione dziąsła bolą i trudno nimi ssać oraz gryźć. Warto wtedy szykować dziecku posiłki płynne, miękkie, papkowate i chłodniejsze.

2. Karmienie niemowlęcia

Niemowlęta potrzebują przede wszystkim poczucia spokoju i bezpieczeństwa podczas jedzenia. Nie podawaj więc butelki z mlekiem w pośpiechu i zdenerwowaniu, ponieważ maluszek wyczuje twój stan. Zadbaj o równowagę emocjonalną.

Niemowlę-niejadek powinno być również karmione w miarę regularnie, a przerwy między karmieniami nie powinny być zbyt długie. W każdym posiłku dla dziecka uwzględniaj produkty odpowiednie do wieku i zalecane w schemacie żywienia, który dostałaś wraz z książeczką zdrowia. Jeśli niemowlę skończyło już sześć miesięcy, możesz powoli zacząć wprowadzać pokarmy stałe. Być może te maluch będzie jadł chętniej niż mleko.

3. Karmienie starszego niemowlęcia

W przypadku starszych niemowląt unikaj smaków zbyt intensywnych, np. nazbyt kwaśnych, słonych czy słodkich. Pamiętaj, że dla maluchów duże znaczenie ma wygląd posiłku. W czasie karmienia dziecka wyłącz telewizję, schowaj zabawki i skup się wyłącznie na posiłku. Jeśli niemowlę jest na tyle duże, że potrafi jeść samo, pozwól mu na tę samodzielność. Być może wtedy więcej zje niż gdybyś karmiła go łyżeczką.

To nic, że może się ubrudzić lub coś zrzucić ze stołu. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Ważne jest to, że sam próbuje jeść i z pewnością jest bardzo dumny, gdy uda mu się trafić do buzi. Pamiętaj też, że nie wolno ci wmuszać w dziecko jedzenia. To największy błąd. Wtedy maluszek kojarzy posiłki jako coś koniecznego i niestety – nieprzyjemnego. Gdy dziecko zgłodnieje, o następnej porze karmienia powinno już zjeść pełny posiłek.

4. Kiedy z dzieckiem do lekarza?

Powodów do obaw nie ma, gdy niemowlę prawidłowo przybiera na wadze, jest pogodne, wesołe, chętnie się bawi i śpi spokojnie w nocy. Do lekarza należy się udać, jeśli:

Wizyta u pediatry może być również konieczna, gdy zauważasz takie objawy u dziecka, jak: wzdęty brzuszek, złe samopoczucie, spadek masy ciała. Takie objawy mogą świadczyć o alergii pokarmowej czy też np. celiakii. Gdy maluszek jest blady, szybko się męczy, nie ma siły, być może cierpi na anemię. W takim wypadku należy wykonać badanie krwi.

Czasem dziecko po prostu nie chce jeść, ponieważ przeszkadza mu zatkany nosek, katar, kaszel. Są one często zwiastunami zbliżającej się infekcji, stąd też brak apetytu. Bóle brzuszka, wzdęcia, kolka jelitowa, napinanie się również mogą powodować u dziecka niechęć do jedzenia. Jeśli dodatkowo maluszek gorączkuje, jest rozdrażniony, wymiotuje lub ma zmiany skórne, konieczna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem.

Jeśli przyczyna braku apetytu u dziecka jest trudna do ustalenia, a niemowlę nadal nie przybiera na wadze, proponuje się uzupełnianie jego diety specjalistycznymi preparatami stosowanymi w zaburzeniach wzrastania. Produkty te w porównaniu ze zwykłym mlekiem modyfikowanym dostarczają więcej kalorii, białka i tłuszczu. Specjalne mieszanki mleczne stosuje się również jako uzupełnienie dla mleka matki, jeżeli jest ono niewystarczające w procesie karmienia. Produkty te są dostępne bez recepty w każdej aptece.

Następny artykuł: Niemowlę nie przybiera na wadze
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze