Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys

Próchnica butelkowa

Avatar placeholder
17.05.2019 11:23
Próchnica butelkowa
Próchnica butelkowa (Zdjęcie autorstwa abbybatchelder / CC BY 2.0)

Próchnica butelkowa to groźna choroba charakteryzująca się pojawieniem się próchnicy na dużej powierzchni zębów u dziecka. Może ona mieć istotny wpływ na zdrowie twojego dziecka. Lekarze alarmują, że choroba ta dotyka około 23 proc. dzieci w wieku od 2 do 11 lat i nie jest ona leczona. Dane te świadczą o tym, że próchnica butelkowa jest poważnym problemem stomatologicznym w wyżej wymienionej grupie wiekowej i bardzo ważne jest to, aby temu zapobiec.

spis treści

1. Okres ząbkowania u dziecka

Z reguły twoje dziecko wchodzi w okres ząbkowania w wieku około 6 miesięcy życia. Pierwsze ząbki są bardzo delikatne i podatne na pojawienie się na ich powierzchni próchnicy. Jeżeli choroba ta obejmie większość powierzchni zębów dziecka, grozi to przedwczesną utratą zębów mlecznych.

Utrata zębów przez dziecko we wczesnej fazie życia powoduje, że zęby stałe szykujące się do wyrzynania dryfują w obrębie pustej przestrzeni. W efekcie wyrastają one w różnych kierunkach i zgryz dziecka jest krzywy, a zęby mogą być stłoczone. Niekiedy próchnica obejmująca mleczne zęby dotyka zębów stałych, które później wyrastają chore.

2. Jakie są główne przyczyny występowania próchnicy butelkowej u niemowląt i dzieci?

Po posiłku znacznie zwiększa się ilość bakterii bytujących w jamie ustnej, które są odpowiedzialne za powstawanie ubytków zębów. Te mikroorganizmy powodują fermentację cukrów znajdujących się w pokarmach do groźnych kwasów, które trawią szkliwo zębów. To bardzo ważne, aby ograniczyć kontakt tych kwasów z powierzchnią zęba.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

W normalnych warunkach to ślina zapobiega powstawaniu próchnicy, ale w trakcie snu jej produkcja znacznie się zmniejsza. Dlatego niezwykle istotne jest mycie zębów. Niestety u bardzo małego dziecka jest to bardzo trudne.

Powinnaś wiedzieć, że narażenie na powstawanie próchnicy butelkowej wzrasta wówczas, gdy dziecko często jest karmione przed snem przez butelkę zawierającą słodzone płyny. Szczególnie wtedy, gdy dziecko jest pozostawione na noc z butelką w ustach.

Do czynników zwiększających ryzyko powstania próchnicy butelkowej należą:

U dorosłych ubytki zębów są przeważnie niewidoczne, gdyż dotyczą głównie tylnych zębów. W przypadku dzieci zmiany obejmują głównie ubytki czterech górnych zębów zlokalizowanych w centralnej części szczęki. Są one bardzo widoczne. Z reguły ta odmiana próchnicy nie dotyka dolnych zębów, gdyż są one chronione językiem, który cały czas przemywa je śliną.

Profilaktyka próchnicy butelkowej polega na tym, aby:

  • upewnić się, że dziecko nie zasypia z butelką w ustach, której zawartością jest słodkie mleko, sok owocowy lub inny słodzony płyn,
  • unikać podawania dziecku butelki w czasie między posiłkami,
  • nie stosować butelki w celu uspokojenia dziecka,
  • przecierać dziąsła dziecka czystą gazą po zakończeniu karmienia lub delikatnie szczotkować dziąsła za pomocą miękkiej szczoteczki dla niemowląt.

Próchnica butelkowa to bardzo poważna choroba zębów dziecka, której należy zapobiegać. Jeżeli zmiany się pojawią, będzie ci bardzo trudno przywrócić zęby dziecka do zdrowia.

Następny artykuł: Fakty na temat mycia zębów malucha
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze