Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Marta Szymańska-Pawelec

W jaki sposób pielęgnować pierwsze ząbki dziecka?

 Sylwia Stachura
21.09.2016 11:13
W jaki sposób pielęgnować pierwsze ząbki dziecka?
W jaki sposób pielęgnować pierwsze ząbki dziecka?

Jak powinna wyglądać pielęgnacja pierwszych ząbków niemowlęcia? Bo mycie mleczaków jest koniecznym zabiegiem już u takich maluszków. Nawet przed pojawieniem się pierwszych ząbków należy myć dziąsła u niemowlaka. Wystarczy zmoczony w ciepłej przegotowanej wodzie gazik, by rozpocząć ten zabieg higieniczny.

Dbanie o higienę jamy ustnej należy rozpocząć jak najwcześniej. Po pojawieniu się mleczaków powinniśmy zacząć kształtować prawidłowe nawyki, aby nasze dziecko w przyszłości nie miało problemów z zębami. W jaki sposób pielęgnować pierwsze ząbki?

spis treści

1. Dbaj o jamę ustną, zanim pojawią się ząbki

Pierwsze zęby u maluszków zwykle zaczynają się pojawiać między 5. a 7. miesiącem życia, ale tak naprawdę każdy maluch jest inny i może zacząć ząbkować w innym okresie.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Chociaż na początku ząbków nie widać, to ich zawiązki są już w dziąsłach. Właśnie dlatego należy z wyprzedzeniem myśleć o pielęgnacji jamy ustnej malucha. Pierwszą czynnością, którą możemy wykonywać, jest codzienne przemywanie dziąseł dziecka. Przynajmniej dwa razy dziennie należy wziąć gazę i namoczyć ją w letniej, przegotowanej wodzie. Następnie trzeba delikatnie oczyścić dziąsła malucha, aby pozbyć się resztek jedzenia oraz bakterii.

2. Pielęgnacja mleczaków bez tajemnic

Kiedy w buzi maleństwa pojawi się pierwszy ząbek, czas na zmianę techniki czyszczenia jamy ustnej. Do mycia takich mleczaków potrzebna jest odpowiednia szczoteczka do zębów dla niemowląt. Można użyć małej szczoteczki z bardzo miękkim włosiem lub silikonowych czyścików zakładanych na palec rodzica.

Jak myć pierwsze ząbki? Na szczoteczkę należy nałożyć niewielką ilość pasty do zębów, a następnie myć je ruchami wymiatającymi (czyli od dziąseł do krawędzi zębów). Najlepiej sprawdzi się pasta do pierwszych ząbków.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ

3. Profilaktyka inwestycją w zdrowe zęby dziecka w przyszłości

Jeśli chcemy, by dziecko miało zdrowe zęby mleczne, a później stałe, powinniśmy jak najwcześniej zadbać o odpowiednią profilaktykę. Mycie zębów jest bardzo ważne, ale liczy się również dieta malucha. Warto zwrócić uwagę na to, by w jego menu znalazły się produkty bogate w wapń. Najwięcej tego składnika mineralnego znajduje się w mleku oraz jego przetworach.

Próchnica to powszechne schorzenie wśród dzieci i dorosłych, dlatego znacznie lepiej jej zapobiegać niż leczyć. Bakterie wywołujące próchnicę żywią się cukrem, więc należy ograniczyć ilość słodyczy i słodkich napojów w diecie dziecka. Zwróćmy szczególną uwagę na to, aby wieczorem i w nocy spragnione dziecko piło wodę, a nie słodkie soki. Od najmłodszych lat trzeba uczyć dbania o higienę jamy ustnej, czyli regularnego mycia zębów.

To nieprawda, że stan mleczaków nie ma wpływu na zdrowie zębów stałych. Warto poświęcić czas na pielęgnację pierwszych ząbków, by w przyszłości nasz maluch nie musiał być zbyt częstym gościem w gabinecie stomatologicznym.

Następny artykuł: Próchnica butelkowa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze