Trwa ładowanie...

Zęby mleczne - co warto o nich wiedzieć?

Pierwszy ząbek to – obok pierwszego kroku i pierwszego słowa – bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka i rodzica. Przez kolejne miesiące w jamie ustnej malucha pojawi się jeszcze 19 mlecznych zębów o niebieskawym połysku. Od tego momentu dziecko będzie mogło spożywać posiłki w postaci stałej. Powinno także rozpocząć swoją przygodę z odpowiednią pielęgnacją jamy ustnej. Rodzice często zaniedbują pierwsze zęby malca, nie zdając sobie sprawy, że prowadzi to do późniejszych problemów z zębami stałymi. Co powinniśmy wiedzieć o ząbkach naszego dziecka?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

spis treści

1. Kontroluj ich wyrzynanie

Pierwsze zęby mleczne u dzieci pojawiają się zazwyczaj w 6. miesiącu życia. Kiedy maluch kończy 24 miesiące, jego uśmiech przeważnie olśniewa już małymi, białymi ząbkami. Nie trzymajmy się jednak konkretnego wieku. Nie ma powodu do niepokoju, jeśli 2-letnie dziecko nie będzie mogło pochwalić się kompletem mleczaków. Mogą się one pojawić nawet tuż przed ukończeniem 3. roku życia. Wielu dentystów uważa, że im później się to stanie, tym mocniejsze będą zęby stałe. Jeśli jednak w 36. miesiącu wciąż brakuje kilku ząbków, warto zasięgnąć porady u specjalisty. Ubytki zębów mlecznych mogą powodować późniejsze wady zgryzu, a nawet zaburzyć pracę układu pokarmowego z powodu braku możliwości spożywania pokarmów stałych.

2. Dbaj o zdrowie

Wbrew powszechnej opinii, mleczaki pełnią ważną rolę w naszym organizmie. Od ich stanu, wyglądu i rozstawienia zależy w dużej mierze to, jak będą wyglądać zęby stałe. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć ich odpowiedniej pielęgnacji i leczyć, gdy tylko pojawi się próchnica. Wielu rodziców uważa, że mleczaki są zębami „przejściowymi”, które i tak wypadną. Uważają więc, że nie warto w nie inwestować. To błąd, ponieważ zdrowe mleczaki to gwarancja pięknego uśmiechu w przyszłości.

Równie ważna – jak regularne kontrole dentystyczne – jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej. Powinniśmy ją rozpocząć zaraz po pojawieniu się pierwszych zębów. Powinniśmy stosować pastę przeznaczoną do pierwszych ząbków.

Dowiedz się więcej

3. Wypadanie mleczaków

Pod każdym mlecznym zębem wyrastają zawiązki zębów stałych. Około 4. roku życia zaczynają one od spodu naciskać na mleczaki, co powoduje resorpcję korzeni pierwszych ząbków. Pomiędzy 5 a 6 rokiem życia jedynki i dwójki mleczne zaczynają się ruszać i wypadać. Wtedy też szczęka dziecka powiększa się, aby zrobić miejsce dla stałych szóstek. Po tym następuje przerwa w wymianie zębów aż do ok 9-10 r.ż kiedy zaczynają wymieniać się pozostałe mleczaki. Ten proces może trwać aż do 12 r.ż.

O mleczaki warto więc zadbać już od momentu, w którym się pojawią. Ich codzienna pielęgnacja i odpowiednie leczenie w razie pojawienia się próchnicy pozwoli mieć pewność, że w przyszłości uśmiech dziecka będzie olśniewał prostymi, białymi i – co najważniejsze – zdrowymi zębami.

Lek. dent. Marta Szymańska-Pawelec
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.