Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Najzdrowsza pasta do zębów dla dziecka

 Agnieszka Gotówka
21.10.2016 08:21
Olej kokosowy a pielęgnacja zębów dziecka
Olej kokosowy a pielęgnacja zębów dziecka (123RF)

Nie bez przyczyny o oleju kokosowym mówi się, że to najzdrowszy olej na świecie. Społeczeństwa, w których owoc ten jest obecny w codziennej diecie, należą do jednych z najzdrowszych. Europa powoli odkrywa właściwości oleju kokosowego. Sięgają po niego zwolennicy ekologicznego stylu życia i medycyny naturalnej. Okazuje się, że to też dobra alternatywa dla komercyjnych past do zębów.

1. Bogactwo oleju kokosowego

Olej kokosowy stanowi źródło średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które obniżają ryzyko wystąpienia chorób serca. Jego regularne spożywanie poprawia metabolizm i chroni przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Zawiera też kwas laurynowy, który naturalnie wspomaga układ immunologiczny człowieka (jest jednym ze składników mleka kobiecego).

Składniki zawarte w oleju z kokosa pomagają w absorpcji wapnia i magnezu. Jest to ponadto idealny środek kosmetyczny – poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci.

2. Olej kokosowy – naturalna pasta do zębów

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Specjalne związki, w jakie obfituje olej kokosowy, są w stanie wybielić zęby. Obecne w nim kwasy - laurynowy i kaprylowy - ograniczają rozwój bakterii i drożdżaków, dodatkowo poprawiając stan zdrowia całej jamy ustnej (m.in. zapobiegają krwawieniom dziąseł). Wszystko to sprawia, że można go używać jako zamiennika dla tradycyjnych past do zębów.

Kupując olej kokosowy, należy zwrócić uwagę, by był on nierafinowany i tłoczony na zimno. Produkt ten nie wymaga szczególnych warunków przechowywania – nie jełczeje i nie psuje się. A co najważniejsze, jest w pełni naturalny i bezpieczny dla dziecka. Stanowi doskonałą alternatywę dla komercyjnych produktów do pielęgnacji jamy ustnej, w których wiele jest chemicznych i potencjalnie niebezpiecznych składników, takich jak siarczan laurylu, lauretosiarczan sodu (SLS) oraz lauryloeterosiarczan sodu (SLES), triclosan (związek bakteriobójczy).

Jak działa olej kokosowy na jamę ustną? Oto zalety stosowania:

  • wybiela zęby,
  • leczy stany zapalne,
  • likwiduje nieświeży oddech,
  • zapobiega rozwojowi próchnicy,
  • wzmacnia zęby i dziąsła.

By zrobić pastę do zębów wystarczy połączyć ze sobą 5 łyżek oleju kokosowego i taką samą ilość sody oczyszczonej. Ten ostatni składnik zadziała niczym materiał ścierny i zneutralizuje kwasy, jakie produkują drobnoustroje.

3. Pielęgnacja zębów dzieci

Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci jest niezwykle ważne. Powinno się ją rozpocząć od pierwszego ząbka, choć jeszcze wcześniej należy codziennie przecierać dziąsła niemowlęcia wacikiem nasączonym przegotowaną wodą. Jest to szczególnie istotne, gdy dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym.

Dziecko do ukończenia 2. roku życia powinno stosować pastę do zębów bez fluoru. Dobry będzie produkt zawierający żel krzemowy (dobrze czyści szkliwo) i ksylitol. Na półkę zaś należy odłożyć pastę, w której składzie znajdują się: dwutlenek tytanu, SLS, parabeny, substancje barwiące i konserwujące, metol, sacharyna.

Dane Ministerstwa Zdrowia szokują: leczenia wymagają zęby aż 85 proc. 6-latków i i 95 proc. 18-latków. W pewnym stopniu wynika to z braku edukacji na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Problemem jest również bogata w cukry dieta i utrudniony dostęp do bezpłatnej opieki stomatologicznej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze