Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Pasta do zębów dla dziecka

Avatar placeholder
23.11.2016 08:12
Pasta do zębów dla dziecka
Pasta do zębów dla dziecka

Przy zakupie pasty do zębów dla swojego dziecka trzeba zachować szczególną ostrożność. Wiele preparatów, które znajdziemy na sklepowych półkach zawiera liczne substancje, które przy dłuższym stosowaniu mogą mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Na co zatem zwrócić uwagę, aby dokonać właściwego wyboru?

1. Zwróć uwagę na skład pasty do zębów

Dziecko i pasta do zębów
Dziecko i pasta do zębów

O zęby należy dbać od samego początku, czyli od chwili, kiedy się one pojawiają, jednak wiadomo, że

zobacz galerię

Wybierając najlepszą pastę do zębów dla swojego dziecka, warto w pierwszej kolejności przeanalizować jej skład. W pastach znajdziemy przeważnie środki pieniące oraz żelujące, które odpowiadają za jej konsystencję. Poza tym zawierają one także antyseptyki, które wykazują działanie bakteriobójcze. Z kolei powstaniu próchnicy oraz kamienia nazębnego zapobiegają środki ścierające. Aby mycie zębów stało się przyjemniejsze, pasty wzbogaca się o substancje smakowe i zapachowe, np. mentol. Poszukując idealnej pasty dla dzieci, starajmy się unikać produktów, które w swoim składzie posiadają dwutlenek tytanu, substancje barwiące i konserwujące oraz duże stężenia fluoru. Lepiej wybierać żele ekologiczne, które zawierają mniej substancji chemicznych, natomiast posiadają wiele naturalnych składników, jak roślinna gliceryna czy związki krzemu, czy olejek z kopru włoskiego. Dzięki zawartości ekstraktów roślinnych skutecznie chronią szkliwo zębów oraz pomagają pozbyć się osadu nazębnego.Wiele z takich past zawiera dodatkowo wyciągi z nagietka lekarskiego, który jest chętnie stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej . Tego typu produkty są dostępne w wielu sklepach i drogeriach, a ich cena jest porównywalna z tradycyjnymi pastami.

2. Sprawdzaj stężenie fluoru!

Rodzaj pasty powinien być dostosowany do wieku dzieci. W przypadku niemowląt należy unikać produktów z zawartością fluoru oraz substancji barwiących i konserwujących. Powinniśmy wybierać pasty na bazie naturalnych ekstraktów ziołowych i sprawdzać, czy posiadają one odpowiedni atest. Pasty produkowane z myślą o najmłodszych zawierają mniejsze stężenie fluoru niż produkty przeznaczone dla dorosłych. Dzieci powyżej 2 roku życia powinny stosować preparaty, w których stężenie fluoru nie przekracza 500 ppm. Po skończeniu 8 roku życia dawka ta może być znacznie wyższa i wynosić ok. 1000 ppm. Mniejsze dzieci mogą połykać pastę, dlatego nie powinny szczotkować zębów bez nadzoru osób dorosłych. Spożycie dużych ilości fluoru może być bowiem przyczyną rozwoju groźnej choroby – fluorozy. Trzeba także zwracać uwagę na ilość pasty nakładanej na szczoteczkę przez maluchy. Powinna być ona wielkości ziarnka grochu. Wybierając pastę o odpowiedniej konsystencji i zapachu, możemy mieć pewność, że nasze dziecko będzie po nią sięgać z przyjemnością.

Zakup odpowiedniej pasty do zębów jest podstawą skutecznej higieny jamy ustnej. Należy zwracać uwagę na skład każdego produktu. Ważne, żeby zawarte w nim substancje zapewniały najlepszą ochronę przed próchnicą. Pamiętajmy, że w przypadku najmłodszych duże znaczenie ma również smak, zapach oraz konsystencja pasty, dzięki którym można zachęcić dziecko do regularnego szczotkowania zębów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze