Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys

Jaką pastę do zębów dla niemowlaka wybrać?

Avatar placeholder
11.07.2019 07:39
Jaką pastę do zębów dla niemowlaka wybrać?
Jaką pastę do zębów dla niemowlaka wybrać? (123rf)

Stomatolodzy są zgodni, że o higienę jamy ustnej dziecka należy dbać od pierwszych dni jego życia. Na samym początku pielęgnacja ogranicza się do dziąseł maluszka – należy przemywać je zwilżonym gazikiem co najmniej dwa razy dziennie, po każdym karmieniu i przed snem. Ten prosty zabieg usuwa bakterie z dziąseł, zmniejszając ryzyko rozwoju osadu bakteryjnego.

Gdy dziecko zaczyna ząbkować, należy zaopatrzyć się w miękką szczoteczkę o małej główce i dużej rączce. Na początku wystarczy zwilżyć ją przegotowaną wodą, by dokładnie oczyścić jamę ustną dziecka. Z czasem niezbędna staje się również pasta do zębów. Jaką warto nabyć?

spis treści

1. Pasta do zębów dla niemowlęcia

Szkliwo zębów maluszka ma inną budowę niż szkliwo osoby dorosłej, odmienne jest także zapotrzebowanie organizmu dziecka na fluor. Z tego powodu pasta do zębów dla niemowlęcia powinna mieć inny skład niż ta używana przez jego rodziców.

Najlepszym wyborem jest pasta pozbawiona fluoru – zaleca się włączenie jej do codziennej pielęgnacji jamy ustnej dziecka w okolicy jego pierwszych urodzin. Pastę z fluorem można stosować dopiero po ukończeniu przez malucha dwóch lat. Powinien to być preparat o jego obniżonej dawce – nadmiar tego pierwiastka może bowiem doprowadzić do tzw. fluorozy, która znacząco wpływa na wygląd zębów. Powoduje nieestetyczne przebarwienia i niszczy szkliwo.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Pasta dla niemowląt i małych dzieci powinna być bardzo łagodna dla zębów, pozbawiona drobinek ścierających, które mogłyby spowodować uszkodzenia szkliwa.

Kupując pastę do zębów dla małego dziecka, powinniśmy wybierać preparaty, które posiadają atest i są przeznaczone właśnie dla niemowląt. Wysokiej jakości powinna być również szczoteczka do zębów. Niezwykle istotne jest, by posiadała miękkie włókna, niepodrażniające delikatnych dziąseł dziecka.

2. Choroby jamy ustnej u dziecka

W trakcie mycia zębów dziecka należy obserwować, czy na ich powierzchni nie pojawiły się oznaki próchnicy – brązowe lub białe plamki na szkliwie. Jeśli mamy podejrzenie choroby zębów, należy udać się z dzieckiem do stomatologa dziecięcego.

Wskazaniem do wizyty u lekarza jest również biały nalot na dziąsłach, języku, podniebieniu lub policzkach (od wewnętrznej strony). Objaw ten może bowiem świadczyć o pleśniawce – częstej chorobie niemowlęcej.

Pleśniawka pojawia się na skutek zakażenia drożdżakami. Może do niego dojść na przykład w wyniku włożenia do ust brudnego przedmiotu (niemowlęta chętnie „próbują” różnych przedmiotów). Najlepszym sposobem na uniknięcie pleśniawki jest staranne mycie zabawek i innych akcesoriów, które mogą mieć styczność z buzią dziecka.

Dobre nawyki to połowa sukcesu, gdy w grę wchodzi zdrowie jamy ustnej. Dbając o zęby niemowlęcia, chronisz dziecko przed próchnicą i innymi chorobami jamy ustnej.

Ponadto przyzwyczajasz je do kontaktu ze szczoteczką i pastą do zębów, sprawiając, że w późniejszym okresie życia staranne mycie będzie mu się wydawało oczywistym elementem codziennej higieny.

Pamiętaj jednak, by nie przedobrzyć – pasta z fluorem nie sprawi, że zęby niemowlęcia będą mocniejsze! Stosuj się do zaleceń dentystów, a problemy ze zdrowiem jamy ustnej nie staną się udziałem twojego dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze