Trwa ładowanie...

Kiedy należy rozpocząć dbanie o ząbki u dziecka?

Piękny, zdrowy uśmiech to podstawa naszego wyglądu, dlatego ważne jest, by o higienę jamy ustnej zacząć dbać jak najwcześniej. Kształtowanie dobrych nawyków od najmłodszych lat z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Nasze dziecko zrozumie, jak ważna jest pielęgnacja zębów i będzie potrafiło zatroszczyć się o nie samodzielnie.

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

1. Zanim pojawią się pierwsze ząbki

Pierwsze mleczaki pojawiają się zazwyczaj około 6. miesiąca życia. Nie oznacza to jednak, że do tego czasu nie musimy troszczyć się o higienę jamy ustnej maluszka. Po każdym posiłku – niezależnie od tego, czy będzie to naturalny pokarm mamy, czy mleko modyfikowane – przecierajmy dziąsła dziecka gazikiem nasączonym wodą. Dzięki temu zacznie ono rozumieć zależność pomiędzy spożywaniem posiłku a koniecznością czyszczenia jamy ustnej. Przy okazji stopniowo będzie przyzwyczajać się do działań związanych ze szczotkowaniem ząbków w przyszłości. Warto pomyśleć także o zakupie szczoteczki w kształcie gryzaka – jej żucie i nadgryzanie to świetne ćwiczenia ułatwiające późniejsze posługiwanie się zwykłą szczoteczką.

Przeczytaj też

2. Powitanie mleczaków z klasą

Jako pierwsze zazwyczaj pojawiają się siekacze. Ich pielęgnacja – w trakcie nieco bolesnego wyrzynania – także może zostać ograniczona do przecierania, jednak z czasem możemy pozwolić sobie na zakup pierwszej pasty. Pielęgnacja jamy ustnej półrocznego malucha nie może obywać się bez odpowiedniego, łagodnego preparatu.

W trosce o komfort dziecka powstały również specjalne silikonowe szczoteczki. Rodzic może nałożyć ją na opuszek palca i delikatnymi ruchami czyścić pierwsze ząbki swojej pociechy. Jej kształt sprawia, że w łatwy i przyjemny sposób przyzwyczaimy malucha do zabiegów pielęgnacyjnych.

Rolą rodzica jest zadbanie o to, by mleczne ząbki służyły dziecku jak najdłużej. Pamiętajmy, że przykład idzie z góry. Dzieci są świetnymi obserwatorami, dlatego – jeśli chcemy, aby nasze próby wpojenia im zdrowych nawyków nie poszły na marne – musimy być godni naśladowania. Takie zachowanie niewątpliwie przyniesie zadowalające rezultaty w przyszłości. Dzięki temu nasza pociecha będzie szczycić się olśniewającym uśmiechem.

Następny artykuł: Kształtowanie dobrych nawyków higieny jamy ustnej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.