Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Kiedy należy rozpocząć dbanie o ząbki u dziecka?

Avatar placeholder
23.11.2016 08:13
Kiedy należy rozpocząć dbanie o ząbki u dziecka?
Kiedy należy rozpocząć dbanie o ząbki u dziecka?

Piękny, zdrowy uśmiech to podstawa naszego wyglądu, dlatego ważne jest, by o higienę jamy ustnej zacząć dbać jak najwcześniej. Kształtowanie dobrych nawyków od najmłodszych lat z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Nasze dziecko zrozumie, jak ważna jest pielęgnacja zębów i będzie potrafiło zatroszczyć się o nie samodzielnie.

1. Zanim pojawią się pierwsze ząbki

Pierwsze mleczaki pojawiają się zazwyczaj około 6. miesiąca życia. Nie oznacza to jednak, że do tego czasu nie musimy troszczyć się o higienę jamy ustnej maluszka. Po każdym posiłku – niezależnie od tego, czy będzie to naturalny pokarm mamy, czy mleko modyfikowane – przecierajmy dziąsła dziecka gazikiem nasączonym wodą. Dzięki temu zacznie ono rozumieć zależność pomiędzy spożywaniem posiłku a koniecznością czyszczenia jamy ustnej. Przy okazji stopniowo będzie przyzwyczajać się do działań związanych ze szczotkowaniem ząbków w przyszłości. Warto pomyśleć także o zakupie szczoteczki w kształcie gryzaka – jej żucie i nadgryzanie to świetne ćwiczenia ułatwiające późniejsze posługiwanie się zwykłą szczoteczką.

Przeczytaj też

2. Powitanie mleczaków z klasą

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Jako pierwsze zazwyczaj pojawiają się siekacze. Ich pielęgnacja – w trakcie nieco bolesnego wyrzynania – także może zostać ograniczona do przecierania, jednak z czasem możemy pozwolić sobie na zakup pierwszej pasty. Pielęgnacja jamy ustnej półrocznego malucha nie może obywać się bez odpowiedniego, łagodnego preparatu.

W trosce o komfort dziecka powstały również specjalne silikonowe szczoteczki. Rodzic może nałożyć ją na opuszek palca i delikatnymi ruchami czyścić pierwsze ząbki swojej pociechy. Jej kształt sprawia, że w łatwy i przyjemny sposób przyzwyczaimy malucha do zabiegów pielęgnacyjnych.

Rolą rodzica jest zadbanie o to, by mleczne ząbki służyły dziecku jak najdłużej. Pamiętajmy, że przykład idzie z góry. Dzieci są świetnymi obserwatorami, dlatego – jeśli chcemy, aby nasze próby wpojenia im zdrowych nawyków nie poszły na marne – musimy być godni naśladowania. Takie zachowanie niewątpliwie przyniesie zadowalające rezultaty w przyszłości. Dzięki temu nasza pociecha będzie szczycić się olśniewającym uśmiechem.

Następny artykuł: Kształtowanie dobrych nawyków higieny jamy ustnej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze