Trwa ładowanie...

Ubranie na cebulkę – dziecko na spacerze

 Agnieszka Gotówka
27.12.2023 16:24
Ubranie na cebulkę dziecko – praktyczne wskazówki
Ubranie na cebulkę dziecko – praktyczne wskazówki (https://stock.adobe.com/)

Ubranie na cebulkę dziecka to nie tylko jego komfort termiczny, ale też możliwość zareagowania, kiedy jest mu za ciepło lub za zimno. Podpowiadamy, jak ubierać dziecko na spacer.

spis treści

1. Ubranie na cebulkę: dziecko na spacerze

Przegrzewanie dzieci to nasz narodowy sport. Najmłodsi niekiedy mają ograniczone ruchy przez warstwy ubrań, które mają na sobie. Jest w nich im za ciepło, co z kolei sprzyja infekcjom.

Wielu z nas robi to nieświadomie i w dobrej wierze. Ufamy, że skoro wieje wiatr i jest zimno, to ciepła kurtka, sweter, rajstopy i grube spodnie zabezpieczną nasze dziecko przed chłodem. W ten sposób jednak nie hartujemy małego organizmu i nie uczymy go dostosowywać się do różnych warunków atmosferycznych. W przyszłości może to oznaczać, że gorsza aura szybko zakończy się dla naszej pociechy przeziębieniem.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Rozwiązaniem jest prawidłowe ubieranie dziecka na spacer. Najlepiej sprawdza się tu ubiór na cebulkę. Co oznacza?

Zanim jednak odpowiemy na to pytanie, warto uświadomić sobie, że znaczenie ma też materiał, z którego uszyte jest ubranie. Najlepiej sprawdza się bawełna (zwłaszcza organiczna), latem upragniony chłód daje odzież lniana. Warto unikać tkanin sztucznych, syntetycznych, które nie odprowadzają wody i nie zapewniają właściwej cyrkulacji powietrza, co sprzyja przegrzewaniu.

Dobrym pomysłem jest też kupowanie wysokiej jakości akcesoriów, m.in. wodoodpornych rękawiczek i ciepłych czapek.

2. Jak ubrać się na cebulkę?

Tak jak cebula ma warstwy, tak ubieranie się na cebulkę oznacza zakładanie kilku warstw odzieży w zależności od pogody. W dni bardzo chłodne praktykuje się zakładanie warstwy spodniej (np. bielizny termicznej), środkowej (np. bluzy polarowej) oraz wierzchniej (kurtki i spodni), między którymi tworzy się warstwa ciepłego izolującego powietrza.

Nie zaleca się zakładania grubych swetrów i rajstop. Kiedy będzie dziecku za ciepło, trudno będzie je zdjąć. A przegrzanie to pierwszy krok ku infekcji.

Wiesz już, jak ubrać się na cebulkę, a dlaczego warto? Choćby dlatego, że taki sposób ubierania się zapewnia komfort termiczny i wygodę. Pozwala też na reakcję przy wahaniach temperatury, a także daję swobodę ruchów oraz minimalizuje ryzyko pocenia się.

3. Warstwowe ubieranie dzieci – praktyczne wskazówki

  • W przypadku noworodków i małych niemowląt obowiązuje zasada, że wkładamy dzieciom o jedną warstwę więcej niż dorosłemu, któremu nie jest ani za zimno, ani za gorąco.
  • Kiedy niemowlęciu w wózku jest zimno, okryj go kocykiem, który warto mieć zawsze pod ręką.
  • W przypadku przedszkolaków, które biegają i swobodnie się bawią na świeżym powietrzu lepiej ubrać jedną warstę ubrań mniej niż sobie.

– Zanim ubierzesz dziecko cieplej, sprawdź kark swojej pociechy. Jeśli jest ciepły, ale nie spocony, to znaczy, że dziecko jest ubrane odpowiednio. Dłonie, stopy, nos czy uszka mogą być chłodne tym się nie sugeruj. Zimą jednak włóż dziecku rękawiczki – podsumowuje Ana Krysiewicz, autorka książki "Naturalna odporność" i bloga "Matka Aptekarka".

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze