Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Gryzaki dla niemowląt

Gryzaki dla niemowląt
Gryzaki dla niemowląt (Zdjęcie autorstwa tresross / CC BY 2.0)

W okresie, gdy niemowlę zaczyna okres ząbkowania– niezbędne są specjalne gryzaki. Jest to dla dziecka sposób na złagodzenie procesu wyrzynania się pierwszych ząbków. Zagryzanie takiego gryzaka uśmierza swędzenie dziąseł i dolegliwości bólowe, a także usprawnia proces pojawiania się nowych zębów u dziecka.

1. Co warto wiedzieć o gryzaku?

Gryzaki
Gryzaki

W okresie, gdy niemowlę zaczyna okres ząbkowania – niezbędne są specjalne gryzaki.

zobacz galerię

W sklepach możesz znaleźć gryzaki o rozmaitych kształtach i rozmiarach. Bardzo często gryzaki mają formę zwykłej zabawki i niekiedy trudno zgadnąć, że są one przeznaczone do gryzienia. Niektóre z gryzaków lepszych firm są wypełnione cieczą. Jest to doskonała forma, gdyż taki gryzak można zamrozić w zamrażalniku. Kiedy dziecko gryzie zimny gryzak, znacznie bardziej łagodzi to ból związany z ząbkowaniem. Ciecz znajdująca się we wnętrzu takiego gryzaka jest całkowicie nieszkodliwa, a przyrząd jest skonstruowany w taki sposób, aby nadawał się do gryzienia.

2. Jak wybrać gryzak dla dziecka?

Przed wyborem odpowiedniego gryzaka, zwróć uwagę na to, w jaki sposób są zbudowane rączki niemowlaka. Jeżeli dziecko ma obszerne paluszki, będzie potrzebowało do gryzienia zabawki, którą będzie mogło łatwo uchwycić. Zwróć uwagę, czy nie jest ona zbyt ciężka, gdyż wtedy dziecko będzie miało problem z jej uniesieniem.

Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Przed podaniem tego przyrządu dziecku, koniecznie zapoznaj się z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa jego stosowania znajdującymi się na opakowaniu kosmetyku. Upewnij się, że gryzak nie jest wykonany ze szkodliwych dla zdrowia materiałów, a wszelkie powłoki gryzaka nie są toksyczne i nie będą odpryskiwać.

Gryzak-zabawka nie tylko pomaga dziecku przejść przez okres ząbkowania. Wpływa on również na rozwój mózgu dziecka. Taka zabawka będzie zachęcać dziecko do zapoznania się z jego środowiskiem i rzeczami go otaczającymi.

Istnieją gryzaki miękkie i twarde. Wypróbuj kilka różnych rodzajów, aby zobaczyć, które przypadną dziecku najbardziej do gustu. Może być tak, że twoje dziecko jednego dnia będzie wolało twardszy gryzak, a innego ten wykonany z miękkiego materiału.

To, kiedy twoje dziecko zacznie korzystać z gryzaka, zależy w głównej mierze od tego, kiedy rozpocznie się okres ząbkowania. Z reguły następuje to około 8 miesiąca życia. Jeżeli ząbkowanie jest dla dziecka bardzo bolesne, może ono nie chcieć gryźć zabawki przez cały dzień. W tym przypadku możesz zasięgnąć porady pediatry, który ewentualnie przepisze specjalne krople łagodzące na dziąsła.

Gryzaki to idealna metoda rozwijająca dziecko, a jednocześnie łagodząca ból spowodowany ząbkowaniem. Podczas gdy dziecko będzie korzystać z dobroczynnego wpływu gryzaka, będzie on jednocześnie pobudzać chęć dziecka do poznawania świata. Wybieraj gryzak w oparciu o styl, który najbardziej lubisz, a także w oparciu o to, co twoje dziecko lubi najbardziej. Obecnie istnieje wiele różnych gryzaków do wyboru, także nie będziesz miała problemu z wybraniem czegoś odpowiedniego dla swojego dziecka. Aby zapewnić dziecku większy komfort w czasie ząbkowania, zastosuj płyny lub żele łagodzące objawy ząbkowania.

Następny artykuł: Żel na ząbkowanie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze