Trwa ładowanie...

Zimne rączki u niemowlaka. Przyczyny i postępowanie

 Ewa Rosiecka
16.01.2024 07:29
Zimne rączki u niemowlaka zwykle nie są powodem do niepokoju
Zimne rączki u niemowlaka zwykle nie są powodem do niepokoju (Adobe Stock)

Zimne rączki u niemowlaka mogą powodować niepokój, szczególnie u młodych rodziców. Warto mieć jednak świadomość, że niemowlęta mają jeszcze nie w pełni wykształcony system regulacji temperatury. Dlaczego niemowlęta często mają zimne rączki i czy jest to powód do niepokoju? Czy zimne rączki u niemowlaka mogą być sygnałem jakichś problemów zdrowotnych? Jakie są najlepsze sposoby na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała niemowlaka, zwłaszcza rączek?

spis treści

1. Dlaczego niemowlęta często mają zimne rączki i czy jest to powód do niepokoju?

Małe rączki i nóżki u niemowlaka zwykle są chłodne i jest to zjawisko normalne. Dobrze jest o tym pamiętać, by niepotrzebnie się nie martwić, że nasze dziecko przemarzło. Te części ciała są zimniejsze z uwagi na niedojrzałość układu krążenia.

Gdy w pomieszczeniu panuje odpowiednia temperatura, a dziecko jest właściwie ubrane, można ewentualnie się upewnić, czy skóra pod ubraniem nie jest za chłodna lub spocona i zgrzana. W taki sposób sprawdza się ciepłotę dziecka.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

W rzadkich przypadkach jednak zimne ręce lub nóżki u niemowlaka mogą świadczyć o stanie chorobowym, m.in. o:

  • zaburzeniach krążenia;
  • gorączce;
  • zespole Raynauda.

Jeśli mamy wątpliwości, czy zimne rączki lub nóżki świadczą o chorobie, warto skonsultować je z lekarzem pediatrą, który w razie konieczności zleci dodatkowe badania.

Czarny bez w leczeniu przeziębienia
Czarny bez w leczeniu przeziębienia

Znowu przeziębienie – znasz to? Nawet, gdy jesteśmy dość odporni, od czasu do czasu każdy boryka się

przeczytaj artykuł

2. Jakie są najlepsze sposoby na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała niemowlaka, zwłaszcza rączek?

Utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała niemowlaka, zwłaszcza rączek, jest istotne, aby zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Oto kilka praktycznych sposobów na utrzymanie odpowiedniej temperatury rączek niemowlaka:

  • ubieranie warstwami;
  • czapki i rękawiczki;
  • korzystanie z kocyka czy pledu;
  • regularne sprawdzanie temperatury rączek;
  • unikanie nadmiernego ogrzewania;
  • ruch i aktywność.

Ważne, aby pamiętać, że każde niemowlę jest inne, a więc reakcje na warunki temperaturowe mogą się różnić. Obserwacja i reakcja na sygnały niemowlęcia są istotne w utrzymaniu komfortu termicznego.

Aby nie dopuścić do przegrzania lub przemarznięcia dziecka, warto:

  • upewnić się, że pomieszczenie, w którym przebywa niemowlę, jest odpowiednio ogrzewane;
  • ubierać dziecko zgodnie z temperaturą pomieszczenia i unikać zbyt ciasnych ubranek, które mogą ograniczać krążenie krwi; odpowiednie ubieranie jest istotne; używaj warstw ubrań, aby łatwo regulować temperaturę;
  • zapewnić dziecku ciepłą kąpiel, która może pomóc w rozgrzaniu ciała niemowlęcia; pamiętaj, aby woda nie była zbyt gorąca, a kąpiel nie trwała zbyt długo;
  • ostrożnie masować rączki dziecka, co może pomóc w poprawie krążenia krwi; warto używać łagodnego ruchu, aby uniknąć podrażnienia delikatnej skóry niemowlęcia.

3. Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?

Choć zimne rączki u niemowlaka często są zjawiskiem normalnym, istnieją sytuacje, które wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem:

  • bladość i omdlenie - jeśli niemowlę ma jednocześnie zimne rączki, jest blade i wykazuje objawy omdlenia, powinniśmy natychmiast skonsultować się z lekarzem;
  • trudności w oddychaniu - jeśli niemowlę ma trudności w oddychaniu, niezwłocznie udaj się do najbliższego szpitala;
  • czerwono-fioletowe plamy na skórze - jeśli zauważysz na skórze niemowlęcia tego rodzaju plamy, natychmiast zasięgnij pomocy lekarskiej.

W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z pediatrą, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze