Omdlenia u dzieci – dlaczego występują?

Wysokie temperatury i odwodnienie często prowokują omdlenia u dzieci. Ich pojawienie się może jednak świadczyć także o zmianach, które zachodzą w organizmie. Czy powinniśmy się ich obawiać?

Rodzaje omdleń

Omdlenie jest nagłą, przemijającą, krótkotrwałą i samoistnie ustępującą utratą świadomości. Przyczynia się do niego zmniejszenie perfuzji mózgu, czyli chwilowe niedotlenienie. Świadomość wraca już w kilka minut po jego wystąpieniu.

Często określeniem omdlenia nazywamy chwilowy brak równowagi. Jest to błąd, ponieważ osoba mdlejąca nie jest w stanie zapanować nad zachowaniem pionowej postawy ciała.

Niepełna utrata świadomości to stan przedomdleniowy – dziecko ma wówczas obniżone napięcie mięśniowe, jednak nie dochodzi do utraty kontaktu.

O omdleniu można mówić, gdy osoba bezwładnie upada. Wiąże się to często z urazami głowy. Najczęściej zostaje wtedy zaburzona autoregulacja układu krążenia – jest to wówczas omdlenie odruchowe i nie jest ono niebezpieczne dla życia.

Dużo poważniejsze jest omdlenie kardiogenne. Może to być symptom poważnej choroby, a nawet czynnik poprzedzający zgon. Omdlenia te bowiem wyzwalają: zaburzenia rytmu serca, utrudniony odpływ krwi z komór oraz inne choroby związane z sercem i naczyniami wieńcowymi.

Ostatnim typem omdlenia jest omdlenie ortostatyczne, do którego dochodzi natychmiast po pionizacji ciała. U pacjentów z tego rodzaju utratą świadomości występuje przyspieszona akcja serca.

Omdlenia u dzieci i młodzieży

U dzieci i młodzieży do omdleń dochodzi najczęściej wskutek nagłego obniżenia ciśnienia tętniczego czy zwolnienia rytmu serca. Przyczyną takiego stanu może być stres lub niespodziewane wydarzenia, którego dzieci są częścią. Omdlenia mogą być także skutkiem silnych napadów kaszlu w astmie oskrzelowej.

Statystycznie stanowią one 1-3 proc. z wszystkich stanów naglących, które występują u najmłodszych pacjentów. Nawet 15 proc. dzieci między 8. a 18. rokiem życia zemdlało przynajmniej raz w swoim życiu.

Objawem zwiastującym omdlenie są zaburzenia widzenia (mroczki przed oczami), zawroty głowy, nudności pocenie się czy uczucie gorąca. U dzieci często widać zblednięcie na twarzy. U niektórych po upadku występują łagodne drgawki. Należy wtedy zabezpieczyć język dziecka przed przegryzieniem.

Omdlenia u niemowląt

Mdleją też niemowlęta. W tym wypadku występują napady afektywnego bezdechu – siniczego: dziecko przez długi czas płacze, a następnie dochodzi do wstrzymania oddechu, oraz bezdechu bladego: niemowlę krzyczy, blednie i traci przytomność.

U 85 proc. dzieci objawy te samoistnie ustępują do 5. roku życia. Niektórzy lekarze uważają, że omdlenia u najmłodszych mogą być związane z niedoborem żelaza we krwi.

Znajdź przyczynę utraty świadomości

Omdlenia u dzieci i młodzieży chociaż zdarzają się często, to w większości wypadków nie są niebezpieczne. Najczęściej samoistnie przechodzą i nie wpływają na zdrowie w dorosłym życiu. Warto jednak sprawdzić przyczynę ich występowania. Badania kontrolne u pediatry z pewnością nie zaszkodzą.

Magdalena Bury, 11 miesięcy temu

Zdrowie przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zdrowie przedszkolaka
Zdrowie przedszkolaka

Kompleksowy mechanizm działania pelargonii afrykańskiej w infekcjach

Jesień to czas, kiedy wzrasta ryzyko przeziębienia, grypy czy infekcji dróg oddechowych. Szacuje się, że prawie 25% osób, które w tym okresie udają się do lekarza, ma problem właśnie z tymi dolegliwościami. Najczęściej infekcje mają podłoże wirusowe,...

Zdrowie przedszkolaka

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Według danych pozyskanych z programu European Surveillance of Antibiotic Consumption, rokrocznie wzrasta liczba spożywanych przez nas antybiotyków. W tym niechlubnym rankingu Polska zajmuje pierwsze miejsce spośród 10 krajów europejskich. Czy rzeczywiście...

Zdrowie przedszkolaka

Ibuprofen czy paracetamol? Jakie leki podawać dziecku?

Ibuprofen czy paracetamol? Jakie leki podawać dziecku? Odtwórz wideo

Ibuprofen i paracetamol. Jakie mają działanie? Wielu rodziców ma dylemat, jakie leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe podawać swoim dzieciom. Czy te na bazie paracetamolu, czy ibuprofenu? Wątpliwości rozwiewa dr Anna Krysiukiewicz-Fenger, pediatra. ...

Zdrowie przedszkolaka

10 mało znanych alergenów

10 mało znanych alergenów

Alergeny znane i nieznane Na pewno wszyscy słyszeli o alergii na pyłki, zarodniki pleśni czy zwierzęta. A co z alergią na wodę, obuwie lub ćwiczenia? Sprawdź te niezwykle rzadko spotykane, a czasem nawet wymyślone alergie. Czym jest alergia? Alergia to...

Zdrowie przedszkolaka

ADHD - jak rozpoznać je u dziecka?

ADHD - jak rozpoznać je u dziecka? Odtwórz wideo

Jak rozpoznać u dziecka ADHD? ADHD często może być mylone z żywiołowością dziecka. Warto dowiedzieć się, jakie objawy świadczą o występowaniu zespołu nadpobudliwości ruchowej. Eksperci tłumaczą - aby zdiagnozować zaburzenie, konieczne jest pojawienie...

Zdrowie przedszkolaka

Jak czytać etykiety, aby uniknąć alergenów?

Jak czytać etykiety, aby uniknąć alergenów?

Naucz się rozpoznawać słowa oznaczające alergeny Rozszyfrowanie składu produktu wypisanego na etykiecie to nie lada wyzwanie. Jednakże dowiadywanie się, co oznaczają dane zwroty jest kluczowe w przypadku alergii pokarmowej. Składniki pozyskiwane z alergenu...

Zdrowie przedszkolaka

Kiedy leczenie domowymi sposobami jest niebezpieczne?

Kiedy leczenie domowymi sposobami jest niebezpieczne?

Tego w domu nie róbcie! Katar, kaszel i złe samopoczucie. To pierwsze objawy choroby atakującej organizm dziecka. Większość z rodziców sięga wtedy po stare, sprawdzone domowe sposoby na pokonanie wirusów. O ile dajemy dziecku do picia herbatę z lipy i...