Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dagmara Zagrodny

Gorączka u dziecka – co robić?

 Agnieszka Gotówka
06.02.2018 15:20
Dziecko z gorączką
Dziecko z gorączką (123rf.com)

Gorączka u dziecka wywołuje w rodzicach niepokój. Nie zawsze jednak jest niepożądanym objawem. Pojawia się zarówno w infekcjach wirusowych, jak i bakteryjnych i jest to jeden ze sposobów organizmu na walkę z drobnoustrojami. Kiedy należy obniżać temperaturę i jakie symptomy powinny nas zaniepokoić?

Stan podgorączkowy (do 38°C) jest dla organizmu korzystny: pobudza produkcję przeciwciał odpornościowych. Gdy jednak pojawia się gorączka (temperatura powyżej 38°C), towarzyszy jej osłabienie, złe samopoczucie i nadmierna potliwość. W takiej sytuacji konieczne jest jej obniżenie, zwłaszcza jeśli dziecko jest apatyczne, nie ma apetytu lub niespokojnie śpi.

Podstawowymi lekami stosowanymi podczas gorączki u najmłodszych są te zawierające paracetamol oraz ibuprofen. Dzieciom do 12. roku życia nie podaje się aspiryny, gdyż grozi to pojawieniem się poważnych powikłań. Nie wolno również podawać innych substancji, których używają dorośli: metamizolu, ketoprofenu czy meloxicamu.

Lek z ibuprofenem ma tę przewagę nad paracetamolem, że nie tylko obniża gorączkę i działa przeciwbólowo, lecz także zmniejsza stan zapalny. Działa aż do 8 godzin, więc dłużej niż leki z paracetamolem. Ponadto, wymaga podania do 3 razy mniejszej dawki jednorazowej.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Drobnoustroje wywołują u najmłodszych infekcje o gwałtownym przebiegu (np. zapalenie ucha, zapalenie gardła, zapalenie pęcherza moczowego). Można podać lek z ibuprofenem, a gdy temperatura mimo to nie spadnie – po czterech godzinach podać preparat z paracetamolem.

Oczywiście pomocniczo można zastosować okłady. Zwilżone w letniej wodzie ręczniki powinno się przykładać do czoła, pachwiny lub karku.

1. Kiedy z gorączkującym dzieckiem zgłosić się do lekarza?

W sytuacji, gdy u kilkulatka pojawi się gorączka, nie ma konieczności natychmiastowej wizyty u lekarza. Jeśli jednak wystąpią objawy dodatkowe, np. ból ucha, sztywność karku, intensywne wymioty czy drgawki gorączkowe, niezbędna jest konsultacja z pediatrą. Specjalista powinien zbadać dziecko również wówczas, gdy gorączka pojawi się u niemowlęcia.

2. Jak dbać o gorączkujące dziecko?

Gorączkujące dzieci najczęściej czują się lepiej niż dorośli, którzy zmagają się z podwyższoną temperaturą. Nie wszystkie chcą leżeć w łóżku, mają też siłę na zabawę. Jednak zdecydowanie lepiej jest zapewnić dziecku odpoczynek. Warto zaproponować mu grę planszową lub układanie puzzli. Można też wspólnie z naszą pociechą czytać ulubione bajki.

W czasie choroby dziecko może nie mieć apetytu. To normalny objaw, który nie powinien nas martwić, o ile zadba się o odpowiednie nawodnienie. Zaleca się picie dużej ilości wody lub herbaty z dodatkiem soku z malin. Na czas choroby lepiej wykluczyć z jadłospisu napoje gazowane, ciężkostrawne potrawy oraz te mocno solone.

Gorączka może utrzymywać się nawet przez trzy doby (jeśli trwa dużej, należy skonsultować się z lekarzem). W czasie jej trwania należy szczególnie dbać o higienę dziecka. Zaleca się codzienną kąpiel oraz noszenie lekkiej, przewiewnej odzieży. Zbyt mocne otulanie (kołdrami, kocami lub grubymi swetrami) może doprowadzić do przegrzania organizmu.

Warto również zadbać o regularne wietrzenie pomieszczeń. Temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 20°C. W takich warunkach dziecko będzie się czuć bardziej komfortowo.

W życiu każdego rodzica przychodzi czas, kiedy musi zmierzyć się z gorączką u swojej pociechy. Taka sytuacja zdarzy się najpewniej wielokrotnie. Warto wówczas być spokojnym i czujnie obserwować dziecko. W wielu przypadkach podanie właściwego leku oraz solidna dawka snu pomagają organizmowi szybko uporać się z infekcją.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze