Trwa ładowanie...

Alergia czy przeziębienie - jak odróżnić objawy?

 Agnieszka Gotówka
13.11.2024 14:56
Alergia i przeziębienie mają podobne objawy
Alergia i przeziębienie mają podobne objawy (123RF)

Wiosna to czas szczególny dla alergików, zwłaszcza po surowej zimie, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest znacznie wyższe. Odczuwają to dotkliwie, bo już zaczęli zmagać się z alergicznym kaszlem i katarem.

spis treści

Zimą chorujemy bardzo często. I z nadzieją czekamy na wiosnę, wierząc, że o tej porze roku choroby się nie pojawią. Kiedy jednak zaczynamy kichać i kaszleć, wątpimy w swoje dotychczasowe przekonania. Wyciągamy wtedy z apteczki leki na przeziębienie. Czy słusznie jednak?

Może się bowiem okazać, że kaszel nie ustępuje, syropy nie działają, a katar nadal wypływa z nosa dziecka na potęgę. Warto wtedy zastanowić się, czy to nie alergia odpowiada za męczące objawy.

Przeczytaj również:

1. Katar prawdę ci powie

Zobacz film: "W tym roku pylenie występuje później. Alergicy źle to znoszą"

Katar którego przyczyną jest alergia, najczęściej jest wodnisty, cieknący. Zdarza się, że wręcz kapie z nosa, a nie z niego wypływa. Towarzyszą mu napady kichania. Z kolei w przypadku przeziębienia wydzielina z nosa z czasem zmienia swoją barwę (na początku może być biała, by po kilku dniach stać się zielona lub żółta). Katar wskazujący na infekcję jest też gęsty.

Katar alergiczny bardzo często idzie w parze z zapaleniem spojówek. Powieki są wówczas spuchnięte, oczy łzawią, czasem są przekrwione. A te objawy stosunkowo rzadko towarzyszą przeziębieniu.

Nieco więcej trudności jest ze wskazaniem przyczyny bólu gardła. Tu pomóc powinien lekarz, który dokładnie je obejrzy. Jeśli zauważy charakterystyczne zaczerwienienie i powiększone węzły chłonne, wówczas najpewniej naszą pociechę zaatakował wirus.

Swędzenie w gardle czy jego ból bez wyraźnych zmian w obrębie jego śluzówki, mogą nasuwać podejrzenie alergii.

8 sposobów na pokonanie wiosennej alergii
8 sposobów na pokonanie wiosennej alergii [10 zdjęć]

Jeżeli jesteś jednym z 15 milionów Polaków cierpiących na alergię, wiesz, jak może być kłopotliwa. Wiosna

zobacz galerię

2. Kaszel – przeziębienie, alergia, a może astma?

Częstym objawem zarówno alergii, jak i infekcji wirusowej jest kaszel. W przypadku przeziębienia na początku jest suchy, męczący, może nasilać się nocą. Z czasem jednak stanie się mokry – zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę dziecku będzie łatwo wykrztusić.

Zdarza się jednak, że mimo podawania odpowiednich syropów, objawy nie ustępują. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy to przypadkiem nie alergia jest odpowiedzialna za ich wystąpienie. Kaszlowi alergicznemu, który jest suchy, płytki, czasem świszczący, może towarzyszyć odkrztuszanie bezbarwnej wydzieliny.

Z kolei poranny atak kaszlu z napadami duszności nasuwa podejrzenie astmy.

3. Dodatkowe objawy, które pomogą odróżnić alergię od infekcji

Gdy dziecko jest przeziębione, najczęściej jest też śpiące, apatyczne, nie ma apetytu. Wysoka gorączka również nie jest objawem alergii.

- O alergii świadczą również zmiany skórne w typowych miejscach (na policzkach, za uszami, w zgięciach łokci, pod kolanami), obrzęk w przedsionku nosa. Nietolerancja różnych alergenów daje ponadto objawy ze strony przewodu pokarmowego w postaci stolca o nieprawidłowej konsystencji, koloru oraz zawierającego patologiczne domieszki, takie jak pasemka krwi czy śluz – mówi lek. spec. Anna Krysiukiewicz–Fenger, lekarz kierujący Oddziałem Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie.

I dodaje: - Podobne objawy mogą towarzyszyć infekcjom, szczególnie wirusowym, jednak czynnikiem różnicującym zawsze będą: gorączka, podwyższone parametry stanu zapalnego, dobra reakcja na leki przeciwzapalne lub brak reakcji po podaniu leków przeciwalergicznych.

Przeczytaj również:

Reakcja alergiczna może pojawić się u dziecka, które dotychczas nie miało żadnych objawów uczulenia. Warto więc zawsze dokładnie obserwować swoją pociechę. Dobrze jest prowadzić specjalny dzienniczek, w którym zapisywać będziemy, kiedy dane objawy się pojawiły i co nietypowego wydarzyło się w ostatnim czasie, np. odwiedziliśmy z dzieckiem koleżankę, która ma kota lub byliśmy w lesie na wycieczce.

Jeśli objawy się nasilają lub przez dłuższy czas nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza. W przypadku podejrzenia alergii najczęściej wykonuje się testy skórne lub z krwi.

Zatkany nos, suchy kaszel, katar – te objawy mogą wskazywać zarówno na alergię, jak i zwykłe przeziębienie. Ważne, by wiedzieć, co leży u podłoża tych dolegliwości, bo tylko wtedy można rozpocząć właściwe leczenie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze