Trwa ładowanie...

W diecie dziecka nie może zabraknąć cholesterolu?

 Agnieszka Gotówka
28.10.2020 14:54
Co czwarte polskie dziecko ma nadwagę lub otyłość
Co czwarte polskie dziecko ma nadwagę lub otyłość (123RF)

Cholesterol kojarzy się przede wszystkim z chorobami układu krążenia. W opinii wielu to główny winowajca złego stanu zdrowia seniorów. Lipid ten jest jednak niezbędny, by organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Nie może go zabraknąć również w diecie dzieci.

spis treści

Cholesterol jest przekazywany niemowlęciu wraz mlekiem matki. Jest zatem niezbędny organizmowi już od samego początku. Mózg dziecka potrzebuje go, by móc dynamicznie się rozwijać.

Niedobór cholesterolu uznany został za jedną z możliwych przyczyn rozwoju autyzmu. Zauważono, że dzieci z tym zaburzeniem mają znacznie mniej omawianego lipidu niż ich zdrowi rówieśnicy.

Zobacz film: "Cholesterolu nie trzeba się bać"

Przeczytaj również:

Z kolei Agencja ds. Kontroli Żywności i Leków nałożyła na producentów farmaceutycznych nakaz ostrzegania pacjentów, że grupa leków obniżających stężenie cholesterolu we krwi może wywoływać zaburzenia pamięci oraz osłabiać funkcje poznawcze.

Zauważono również, że osoby chorujące na depresję, schizofrenię czy agresywnie się zachowujące również mają we krwi niższe stężenie cholesterolu.

1. Cholesterol a mózg

W przypadku najmłodszych cholesterol jest niezbędny, by mózg dziecka mógł prawidłowo się rozwijać. Trafia do niego aż 20 proc. jego ilości przyjmowanej wraz z pokarmem. Dzięki odpowiedniej dawce cholesterolu może dojść do tworzenia synaps, w więc połączeń między neuronami. To one właśnie umożliwiają nam naukę, zapamiętywanie, poruszanie się i myślenie.

Ale cholesterol pełni w organizmie również inne funkcje. Naprawia uszkodzenia ścian tętnic, wspomagając ich odbudowę.

Co ważne, równie niebezpieczny dla młodego organizmu jest nadmiar cholesterolu. I to właśnie z tym problemem najczęściej borykają się dzisiaj dzieci i młodzież. W Polsce już co czwarte dziecko ma nadwagę lub otyłość. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest w wiele, by wspomnieć choćby o zbyt kalorycznych przekąskach.

Dzieci z nadwagą mają wyższe stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, trójglicerydów oraz mniejszym stężeniem HDL. To z kolei zdecydowanie zwiększa ryzyko powstania zmian miażdżycowych w okresie dojrzewania.

Przeczytaj również:

Trudno określić bezpieczne normy cholesterolu, bo dla każdego są one nieco inne. Jak w każdym względzie zaleca się zachowanie zdrowego rozsądku. W diecie dziecka obecne powinny być jajka, ryby, dobrej jakości oleje roślinne, np. olej lniany, słonecznikowy.

Co najważniejsze jednak nasze pociechy powinny codziennie odpowiednio dużo czasu spędzać w ruchu. Niestety, najmłodsi zbyt dużo czasu bywają w domu, unikają ruchu na świeżym powietrzu. To osłabia ich organizmy.

Dziecko powinno codziennie mieć co najmniej dwie godziny na swobodną zabawę na zewnątrz. I to niezależnie od pory roku!

Czas odczarować złą sławę cholesterolu. Należy mieć na uwadze, że to niezwykle cenny składnik, mający ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze