Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dlaczego wyrzynanie ząbków może boleć?

 Sylwia Stachura
21.10.2016 08:23
Dlaczego wyrzynanie ząbków może boleć?
Dlaczego wyrzynanie ząbków może boleć?

Ząbkowanie to naturalny proces rozwoju dziecka. Wiąże się on jednak z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Maluchy odczuwają ból, mają opuchnięte dziąsła, a przez to złe samopoczucie. Dlaczego wyrzynanie ząbków boli?

spis treści

1. Etapy ząbkowania

Proces ząbkowania rozpoczyna się jeszcze w życiu płodowym malucha, ale pierwsze zęby pojawiają się zwykle między 6. a 8. miesiącem życia dziecka. Należy jednak pamiętać, że każdy maluszek jest inny, dlatego u niektórych ząbki pojawiają się już wcześniej, a część rodziców musi poczekać na pierwsze oznaki ząbkowania nawet do 12. miesiąca życia dziecka.

Rozwój zębów przebiega w trzech fazach. Cały proces rozpoczyna się od etapu przederupcyjnego, podczas którego kształtują się korony, ale ząbki nie są jeszcze widoczne. W fazie przedfunkcyjnej ząbki przebijają dziąsła i można je zobaczyć. Na tym etapie tworzą się korzenie oraz kieszonki zębowe. Faza funkcyjna kończy proces ząbkowania – wszystkie elementy zęba są w pełni ukształtowane.

Dowiedz się więcej

  • Obalamy mity na temat ząbkowania
  • Typowe i nietypowe objawy ząbkowania
  • Błędy popełniane przez rodziców w czasie ząbkowania maluszka
  • 7 sposobów na bolesne ząbkowanie Pierwszy ząb dziecka to najczęściej dolna jedynka. Później pojawiają się górne jedynki i dwójki. Kiedy maluszek ma już 8 pierwszych ząbków (górne i dolne jedynki oraz dwójki), przychodzi czas na czwórki, następnie trójki oraz piątki. Komplet uzębienia jest gotowy zwykle między 20. a 30. miesiącem życia dziecka. Pamiętajmy jednak, że kolejność wyrzynania ząbków oraz tempo ich rozwoju są kwestią indywidualną. W przypadku każdego dziecka może to wyglądać zupełnie inaczej.

    Nie należy się tym przejmować, jeśli zęby rosną prawidłowo. Czasami pojawiają się jednak zaburzenia, np. ząbki są zrośnięte ze sobą, źle ułożone. Dziecko może gorzej znosić wyrzynanie takich ząbków i konieczna może się okazać konsultacja z lekarzem.

    Dlaczego pojawia się ból?

    Niektóre dzieci nie odczuwają żadnych skutków ubocznych wyrzynania zębów, jednak dla większości ten etap rozwoju wiąże się z przykrymi dolegliwościami. Skąd się bierze ból?

    Korona ząbka musi przedostać się na zewnątrz przez otwór kostny. Bolesność pojawia się dlatego, że przerwa, przez którą przechodzi ząbek, jest mniejsza niż korona. Wyrzynające się zęby uciskają więc na tkankę kostną oraz łączną, aby przebić się na zewnątrz. Silny napór może prowadzić do wytworzenia się stanów zapalnych.

    Dziąsła są opuchnięte, zaczerwienione i podrażnione, a maluch odczuwa silny ból oraz swędzenie. U niektórych szkrabów stan zapalny może wywołać gorączkę, katar, problemy ze snem. Dziecko staje się marudne, płaczliwe, nie chce jeść oraz wkłada rączki do buzi. Wyrzynanie zębów sprawia też, że gruczoły ślinowe w jamie ustnej zaczynają produkować więcej wydzieliny

    Jak zredukować ból?

    Wyrzynające ząbki sprawiają wiele problemów dzieciom i ich rodzicom, którzy szukają skutecznych sposobów na złagodzenie dokuczliwych objawów. Przebijanie się ząbka przez dziąsło może być bardzo bolesne, dlatego młodzi rodzice powinni wiedzieć, jak zredukować taki ból.

    Dziąsła warto posmarować specjalnym chłodzącym żelem, który zawiera składniki o właściwościach przeciwbólowych. Aby zmniejszyć ból dziąseł, warto je też delikatnie masować czystym palcem owiniętym gazą lub specjalną silikonową szczoteczką. Ulgę przyniesie również twardy gryzak, który wcześniej warto schłodzić w lodówce. Zimno zmniejsza obrzęk i ból dziąseł.

    Do kogo udać się, gdy pojawiają się problemy w czasie ząbkowania?

    Podczas ząbkowania może się pojawić niewielka gorączka (do 38 stopni Celsjusza), która nie powinna nas niepokoić, jeśli u dziecka nie pojawiają się inne objawy. Warto jednak zachować czujność, ponieważ u niektórych niemowląt w czasie wyrzynania ząbków można zaobserwować wysoką temperaturę, brak apetytu, wymioty, biegunkę oraz objawy charakterystyczne dla przeziębienia (np. kaszel). W takim przypadku należy udać się do pediatry, ponieważ te symptomy mogą być oznaką choroby. Specjalista oceni, czy dolegliwości są tylko skutkiem ząbkowania, czy poważniejszej infekcji wymagającej odpowiedniego leczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze