Nitkowanie zębów – zalety
Nić dentystyczna to niebagatelny wynalazek. Niestety, wiele osób zapomina o jej używaniu. Tymczasem, stosowanie jej może zapobiegać utracie zębów, a także paradontozie. Jak należy czyścić zęby nicią dentystyczną? Jakie są zalety nitkowania zębów? Dbanie o zęby to nie tylko ich szczotkowanie i płukanie. Większość z nas zapomina lub nie zdaje sobie sprawy, jak ważne w pielęgnacji zębów jest ich nitkowanie.
1. Jak prawidłowo czyścić zęby nicią dentystyczną?
Nić dentystyczna dostępna jest w niewielkich opakowaniach. Wystarczy wyciągnąć odpowiedni kawałek, oderwać go – nożyk jest częścią opakowania, gdyż nić dentystyczna jest bardzo mocna. Następnie należy zawinąć końce na środkowych palcach obu dłoni, a później umieścić nić między zębami. Kolejnym krokiem jest przesuwanie jej od góry do dołu w taki sposób, aby nie uszkodzić dziąseł. Po kolei należy prowadzać nić między następne szczeliny.
2. Co daje czyszczenie nicią dentystyczną?
Dzięki czyszczeniu szczelin między zębami możemy usunąć resztki jedzenia i pozbyć się bakterii. Szczotką do zębów trudno jest uzyskać taki efekt – nawet jeżeli używamy elektrycznej szczoteczki. Co więcej, nitkowanie pozwala pozbyć się osadu w trudno dostępnych miejscach i zmniejsza ryzyko powstawania stanów zapalnych oraz ubytków. Ponadto dbanie o zęby za pomocą czyszczenia nicią dentystyczną może spowodować krwawienie dziąseł. Wiele osób w takim przypadku zaprzestaje tego typu pielęgnacji. Krwawienie może jednak sygnalizować o zapaleniu lub innych chorobach dziąseł. Dodatkowe czyszczenie szczelin między zębami może zminimalizować te objawy i przynieść wyraźną ulgę, a nie pogłębić problem. W razie wątpliwości lub chęci sprawdzenia, co dzieje się z dziąsłami i dlaczego krwawią, zawsze warto udać się do dentysty.
To musisz wiedzieć:
3. Wąskie szczeliny między zębami
W przypadku bardzo wąskich szczelin między zębami, które utrudniają wprowadzenie tradycyjnej nici, warto wybrać te woskowane. Niekiedy jednak może się okazać, że pomimo tego nić dentystyczna pęka lub się rozszczepia. Taki objaw może wskazywać na ubytek między zębami lub pęknięcie plomby. Warto wówczas zgłosić się do lekarza.