Płyn do płukania jamy ustnej
Dbając o prawidłową higienę jamy ustnej, warto używać nie tylko szczotki i pasty do zębów, nici dentystycznej, ale również płynu do płukania. Jakie wyróżniamy ich rodzaje? Jakie są zalety i wady płynów do płukania jamy ustnej? Czyszczenie zębów i prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej nie kończy się na kilkuminutowym szczotkowaniu rano i wieczorem. Chcąc zapewnić jamie ustnej świeżość i pozbyć się osadu nazębnego, a także zapobiec chorobom dziąseł i próchnicy, warto stosować płyn do płukania jamy ustnej. Jest to forma uzupełnienia codziennej pielęgnacji.
1. Jakie wyróżniamy rodzaje płynów do płukania?
Płyn do płukania jamy ustnej potrafi dotrzeć do przestrzeni między zębami i ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Wyróżniamy takie do stosowania przed szczotkowaniem i po myciu zębów zwykłą szczoteczką. Co więcej, płyny to nie tylko broń przeciwko stanom zapalnym. Niektóre z tych środków wspomagają wybielanie zębów i zapobiegają osadzeniu się kamienia. Dodatkowo każdy z nich niweluje nieświeży oddech z ust.
2. Skład płynów do płukania jamy ustnej
Płyny do płukania, które przeciwdziałają osadzeniu się kamienia, zawierają w swoim składzie cytrynian sodu oraz boran sodu. Płyny ze związkiem fluoru wzmacniają ochronę zębów przed bakteriami i kwasami. Te z cynkiem mają działanie wybielające, a te, w których znajdziemy związki amoniowe – działają przeciwbakteryjnie. Eukaliptus, mięta i witamina E dbają o świeży oddech.
To musisz wiedzieć:
3. Zalety płynów do płukania
- dociera tam, gdzie nie dociera szczoteczka,
- wzmacniają zęby dodatkową tarczą ochronną przed bakteriami,
- zapobiegają krwawieniu dziąseł,
- chronią zęby przed paradontozą,
- wzmacniają szkliwo,
- zmniejszają nadwrażliwość zębów,
- zapewniają świeży oddech. Wady płynów do płukania to:
- niektóre mogą zawierać składniki podrażniające dziąsła,
- przebarwienia na zębach przy zbyt częstym stosowaniu płynów o działaniu bakteriobójczym.