Trwa ładowanie...

Badania pokazują, że nastolatki niedosypiają z powodu portali społecznościowych

Nowe badanie ostrzega, że jeden na pięciu nastolatków regularnie budzi się w nocy, aby wysłać lub sprawdzić wiadomości na swoich kontach na portalach społecznościowych, co sprawia, że jest trzy razy bardziej prawdopodobne, że będą odczuwać ciągłe zmęczenie, w przeciwieństwie do ich rówieśników, którzy nie logują się w nocy na swoje konta.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Naukowcy z Instytutu Społecznych i Ekonomicznych Analiz, Danych i Metod w Walii (WISERD) w Wielkiej Brytanii odkryli również, że jest bardziej prawdopodobne, że to dziewczęta będą wstawać w nocy, aby uzyskać dostęp do swoich kont społecznościowych, a nie chłopcy.

Ostrzegają oni, że ta nocna aktywność może wpływać na odczucie szczęścia i dobrego samopoczucia młodych ludzi. Ponad 900 uczniów, w wieku od 12 do 15 lat, zostało zrekrutowanych i poproszonych o wypełnienie kwestionariusza na temat tego, jak często budzą się w nocy, aby korzystać z portali społecznych i tego, jak często w ciągu jednej nocy budzą się i usypiają.

Zostali również poproszeni o to, aby określili, jak szczęśliwi są w związku z różnymi aspektami ich życia, w tym życia szkolnego, przyjaźni i wyglądu.

Nastolatki budzą się w nocy, aby sprawdzić wiadomości na portalach społecznościowych
Nastolatki budzą się w nocy, aby sprawdzić wiadomości na portalach społecznościowych

Jeden uczeń na pięciu powiedział, że "prawie zawsze" budzi się, aby się zalogować, jednak w przypadku dziewczyn było to o wiele bardziej prawdopodobne, że uzyskają dostęp do swoich kont społecznościowych w nocy, niż u chłopców.

Było również trzy razy bardziej prawdopodobne, że ci, którzy budzą się, aby skorzystać z mediów społecznościowych niemal co noc, lub którzy nie budzą się o ustalonej godzinie rano, będą stale zmęczeni w szkole, w porównaniu do ich rówieśników, którzy nigdy nie logowali się w nocy lub budzili się o tej samym porze każdego dnia.

Ponadto uczniowie, którzy stwierdzili, że są w szkole zawsze zmęczeni, byli średnio znacznie mniej zadowoleni niż inne osoby młode.

ZOBACZ TAKŻE:

"Nasze badania pokazują, że niewielka, ale znacząca liczba dzieci i młodzieży mówi, że oni często chodzą do szkoły z uczuciem zmęczenia i to są ci sami młodzi ludzie, którzy również mają najniższy poziom dobrego samopoczucia" - powiedziała Sally Power, profesor WISERD.

"Jeden na pięciu młodych ludzi budzi się każdej nocy, a ponad jedna trzecia budzi się co najmniej raz w tygodniu, by sprawdzić wiadomości. Korzystanie z portali społecznościowych wydaje się atakować świątynię, jaką jest nasza sypialnia" - powiedziała Power.

Wyniki badań potwierdzają rosnące obawy dotyczące korzystania w nocy z mediów społecznościowych przez młodych ludzi. Jednakże, ze względu na szeroki zakres możliwych wyjaśnień zmęczenia w szkole, będą potrzebne dalsze, większe badania, zanim zostaną wyciągnięte ostateczne wnioski na temat przyczyn i skutków społecznych braku snu wśród dzisiejszej młodzieży.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.