Trwa ładowanie...

5 rzeczy, które musisz zrobić, zanim puścisz nastolatka na imprezę

To prawda, nie wszyscy nastolatkowie są tacy sami. Podczas gdy dla niektórych granie z grupą przyjaciół w gry towarzyskie będzie szczytem szaleństwa, dla innych licealistów prawdziwą rozrywką są imprezy, często bogate w alkohol i inne używki. Niestety, to też wina rodziców, którzy chcąc, aby ich dzieci szybciej dorosły, pozwalają im na takie wybryki. Jeżeli nie jesteś takim rodzicem, ale nie chcesz też wyjść na skamieniałego starca, który zamyka dziecko w domu, zobacz, co warto zrobić zanim pozwolisz pójść nastolatkowi na imprezę.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

spis treści

1. Porozmawiaj z rodzicami

Wykonanie telefonu do rodziców gospodarza może być dla twojego dziecka obciachem, ale to ważne, abyście poznali ich wcześniej. Niech jednak nie będzie to przesłuchanie rodem z filmów sensacyjnych, a jedynie pytania o przygotowanie przekąsek czy liczbę zaproszonych gości. Warto też zapytać o szczegóły imprezy i o to, czy będzie na niej alkohol. Upewnij się, że towarzystwo nie planuje włączyć napojów alkoholowych, nawet przy obecności osób dorosłych. Jeśli stwierdzisz, że postawa rodziców gospodarza jest zbyt liberalna, nie pozwól dziecku na udział w imprezie. Najważniejsze powinno być dla ciebie jego bezpieczeństwo.

2. Ustalcie godzinę powrotu i transport

Przed imprezą koniecznie powinniście ustalić dokładną, nieprzekraczalną godzinę powrotu waszego dziecka. Oprócz tego ustalcie sposób transportu. Warto, aby nastolatek umówił się z innymi przyjaciółmi i został odebrany przez zaufanego rodzica. Jeżeli takiego nie znacie, zaproponujcie, że jedno z was odegra rolę taksówki. Upewnijcie się też, że wasze dziecko wie, jakie są konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu ze starszymi kolegami. Kategorycznie powiedzcie, że takie zachowanie jest niedopuszczalne.

3. Ustalcie miejsce pobytu

Najwięcej problemów powstaje, gdy nastolatki zdecydują się na zmianę miejsca imprezy. Często wybierają inną lokalizację. Kłopoty mogą pojawić się nie tylko w innym miejscu zabawy, ale także w trakcie podróży. Ustalcie z dzieckiem, że pod żadnym pozorem ma nie opuszczać miejsca zamieszkania gospodarza imprezy, chyba że wystąpi jakieś zagrożenie. Niech jednak nie będą to puste słowa – uświadomcie go, czym może grozić taka zmiana.

4. Ustalcie plan działania

Warto, aby twoje dziecko wiedziało, co robić, gdy impreza wymknie się spod kontroli. Uczulcie go, że jeżeli jego koledzy zaczną pić alkohol lub robić inne niebezpieczne rzeczy, powinien do was zadzwonić, a wtedy po niego przyjedziecie. Czas przed imprezą to też dobry moment na rozmowy na trudne tematy z dzieckiem. Powiedzcie, że macie do niego zaufanie, ale jednocześnie podkreślcie, jak niebezpieczne mogą być eksperymenty z alkoholem i narkotykami. Od razu ustalcie, czym grozi niesłuchanie i złamanie ustalonych zasad.Ważne jest to, by ewentualne kary były współmierne do niedotrzymanego słowa.

5. Porozmawiajcie po imprezie

WYCHOWANIE POD KLOSZEM

Myślisz, że za bardzo troszczysz się o swoje dziecko? Poznaj  5 oznak, które świadczą o tym, że jesteś nadopiekuńczą mamą .

Nie chodzi o to, aby wypytywać nastolatka o szczegóły tego, co działo się na imprezie, ale żeby uzyskać ogólne pojęcie o tym, jak wyglądała zabawa, czy nie stało się nic nieoczekiwanego itp. Zapytaj, co robili, co pili, czy ktoś palił papierosy i jak dużo osób uczestniczyło w zabawie. Jednak nie wypytuj dziecka, gdy w danym momencie nie ma ochoty rozmawiać – w takiej sytuacji i tak nic ci nie powie. Poczekaj, aż samo zacznie opowiadać, jednak nie wypytuj jak na przesłuchaniu. Pytania zadawaj raczej swobodnie, zainteresuj się też tym, jak bawiło się twoje dziecko.

Nie masz pomysłu na prezent dla nastolatka? Skorzystaj z rad użytkowników na naszym forum

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.