Trwa ładowanie...

Oksytocyna – czym jest, jak działa w ciąży

Avatar placeholder
02.07.2017 21:57
Oksytocyna – czym jest, jak działa w ciąży
Oksytocyna – czym jest, jak działa w ciąży

Oksytocyna najczęściej kojarzona jest z porodem, ale wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z roli, jaką oksytocyna pełni w czasie połogu, ale i czasie, gdy kobieta nie jest ciężarna. Jest to hormon, który odpowiada za emocjonalną więź matki i dziecka, jest odpowiedzialny za przywiązanie, potrzebę bliskości partnerów. Dlatego też bardzo często oksytocyna występuje pod nazwą hormon miłości. Gdzie oksytocyna jest produkowana? Gromadzi się w części mózgu nazywanej podwzgórzem i uwalnia się w momencie, kiedy dostaje sygnał z pochwy, macicy czy piersi.

spis treści

1. Oksytocyna – czym jest

Oksytocyna w całym procesie łączy się z innymi hormonami, dzięki czemu możliwe jest wytworzenie bliskości. Mężczyzna pod wpływem tego hormonu może odczuwać nie tylko przypływ pozytywnych emocji wobec swojej partnerki, ale w momencie, kiedy oksytocyna łączy się z testosteronem może pojawić się nagła potrzeba snu. Oksytocyna powoduje, że partnerzy po stosunku seksualnym przywiązują się do siebie, ale należy pamiętać, że hormon nie wywołuje jednakowej reakcji u obojga.

Oksytocyna jest odpowiedzialna między innymi za więź emocjonalną pomiędzy mamą, a dzieckiem
Oksytocyna jest odpowiedzialna między innymi za więź emocjonalną pomiędzy mamą, a dzieckiem

2. Oksytocyna – jak działa w ciąży

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Według ginekologów oksytocyna pomaga przy zapłodnieniu, ponieważ podczas stosunku mięśnie macicy kurczą się w wyniku jej działania, a to znacznie przyspiesza transport plemników do części jajowodu, gdzie następuje zapłodnienie. Ciąża to czas, kiedy ciało kobiety jest kierowane wieloma hormonami, które odpowiadają przykładowo za wahania nastrojów, zmienną chęć na seks w ciąży. Jest to czas, w którym może pojawić się niechęć do pieszczot dla przykładu piersi, ponieważ w tym czasie piersi są wrażliwsze na dotyk. Nagły niepokój, potem niepohamowana radość, obawy przed przyszłością są wynikiem działania progesteronu.Okres ciąży to także czas, kiedy oksytocyna rośnie w szybkim tempie, ale nie dochodzi do jej uwolnienia, ponieważ jest magazynowana do momentu porodu.

To też warto wiedzieć

Stężenie hormonu rośnie proporcjonalnie do etapu ciąży. Wiele kobiet będąc w ciąży zadaje sobie pytanie czy seks w ciąży jest wskazany czy jest bezpieczny? Oksytocyna powoduje skurcze macicy, dlatego jeśli ciąża jest wysokiego ryzyka należy zrezygnować z seksu na czas ciąży. Jednak przy prawidłowo przebiegającej ciąży seks jest wskazany, ponieważ oksytocyna wywołuje skurcze, które nie stanowią zagrożenia dla płodu. Według lekarzy oksytocyna powoduje u kobiety tak zwany syndrom wicia gniazda. Prowadzone są badania, które mają potwierdzić lub wykluczyć możliwość sztucznego wywołania instynktu macierzyńskiego.

Dlaczego seks w ciąży to dobry pomysł?
Dlaczego seks w ciąży to dobry pomysł? [8 zdjęć]

Kobieta może czerpać ogromną przyjemność z seksu w trakcie ciąży. Co więcej, doznania temu towarzyszące

zobacz galerię

W sytuacji, kiedy termin porodu jest już przekroczony lekarz prowadzący może zdecydować o podaniu oksytocyny, ponieważ jej niedobór może powodować brak akcji porodowej. W momencie, kiedy zostaje podana oksytocyna zaczynają się skurcze macicy, a to automatycznie wpływa na przyśpieszenie akcji porodowej. Według niektórych poród wywoływany oksytocyną jest bardziej bolesny, ale trzeba pamiętać, że próg bólu jest to kwestia indywidualna.

Następny artykuł: Orgazm w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze