Brzydki zapach z ust. Co ten wstydliwy problem mówi o twoim zdrowiu?
Nie zawsze jest to zaniedbanie higieny. Często brzydki zapach z ust świadczy o poważnej chorobie. Wiele osób się z tym boryka. Niestety, nie szukają rozwiązania. Problem nie znika i jest bardzo uciążliwy.
1. Brzydki zapach z ust - przyczyny
Za nieświeży oddech mogą odpowiadać papierosy i dieta, zwłaszcza jeśli często jemy cebulę, czosnek i ostre przyprawy. Nieprzyjemny zapach może pochodzić również z okolic jamy ustnej i być spowodowany chorobami migdałków i zapaleniem gardła. Za woń odpowiedzialne są bakterie beztlenowe. Podczas rozkłądania się białek produkują lotne związki siarki. Należą do nich siarkowodór, siarczek diametylu i merkaptan metylu. Właśnie dlatego w oddechu możemy czasami odczuwać woń zgniłego jajka, zepsutej kapusty lub czosnku.
Związki zapachowe wydostają się na zewnątrz powodując halitozę. Jeśli cierpisz na to schorzenie, w pierwszej kolejności skonsultuj się ze swoim stomatologiem i zmień nawyki dbania o higienę jamy ustnej. Brzydkiej woni sprzyja suchość, dziury w zębach czy źle dopasowane protezy dentystyczne.
2. Brzydki zapach z ust - powiązane choroby
Nawet 5-10 proc. przyczyn nieświeżego oddechu znajduje się poza jamą ustną. Gdy zaczynasz walkę z tym wstydliwym schorzeniem, przebadaj się pod kątem laryngologicznym: sprawdzić migdałki i zatoki.
Woń gnicia może być spowodowana infekcją dróg oddechowych, czyli chorób takich jak zapalenie oskrzeli, gruźlica czy rozedma płuc. Rybi odór wskazuje na trimetyloaminurię, czyli genetyczne zaburzenie metaboliczne.
Jeśli z ust czujesz zapach amoniaku, to konieczne jest sprawdzenie nerek. Natomiast kwaśny zapach z ust to objaw astmy, mukowiscydozy czy nietolerancji laktozy.
Zapach podobny do kału może być spowodowany zaburzeniami w układzie trawiennym, np. zakażeniem bakterią Helicobacter pylori lub chorobami wątroby. W najgorszym przypadku zwiastuje nowotwory języka, krtani czy płuc.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Kształtowanie dobrych nawyków higieny jamy ustnej od najmłodszych lat