Trwa ładowanie...

Zaburzenia lękowe

Avatar placeholder
08.06.2017 13:13
Zaburzenia lękowe
Zaburzenia lękowe

Nerwica, która zalicza się do zaburzeń lękowych, jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym. Dolegliwości, jakie jej towarzyszą, znacznie pogarszają jakość życia. Jeśli nie zostaną w porę zdiagnozowane i nie zostanie rozpoczęte leczenie, jej objawy będą stawać się coraz intensywniejsze, a choroba będzie silniejsza. Pomoc w leczeniu zaburzeń lękowych, tak samo jak w depresji, można uzyskać w poradni psychiatrycznej.

spis treści

1. Kto choruje na nerwicę?

Na nerwicę cierpi nawet ¼ ogółu społeczeństwa. Znacznie częściej zapadają na nią kobiety. Dowiedziono, że lęk, który towarzyszy nerwicy, nie jest pojęciem tylko psychologicznym. Za jego pojawianie odpowiadają zaburzenia w mózgu. W wyniku przeprowadzonych badań odkryto, że zmiany w mózgu osób chorych na nerwicę, są tożsame ze zmianami w mózgu tych zmagających się z depresją. Różnica tkwi tylko w nasileniu i przebiegu choroby. Pomoc w depresji oraz w nerwicy można uzyskać, udając się do lekarza psychiatry. Przyczyną nerwicy mogą być też obciążenia genetyczne. Nie bez znaczenia jest także czynnik środowiskowy, czyli stres, rywalizacja, nawał obowiązków itd.

2. Jakie są objawy nerwicy?

Głównym objawem nerwicy jest lęk. Często wraz z nim występują dolegliwości fizyczne. Jednak część osób cierpiących na nerwicę nie zdaje sobie z tego sprawy i szuka przyczyn pojawiającego się dyskomfortu w innych schorzeniach. Udając się do lekarza, nie wspominają o problemie psychicznym, lecz o objawach takich jak biegunka, ból głowy czy kręgosłupa. Przez takie działanie lekarz nie może postawić prawidłowej diagnozy. Przez to objawy się potęgują i chory czuje się coraz gorzej. Dzieje się tak dlatego, że czasem bardzo ciężko jest rozpoznać lęk, szczególnie ten, który nie ma żadnej widocznej przyczyny, tak jak w przypadku nerwicy.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Nerwica zalicza się do zaburzeń lękowych
Nerwica zalicza się do zaburzeń lękowych

3. Jak objawia się nerwica?

Nerwica objawia się jako zaburzenia postrzegania, myślenia, zachowania, przeżywania. Chory nie może się na niczym skoncentrować, staje się apatyczny, zaczyna mieć problemy z pamięcią, jest poirytowany i ma problemy ze snem. Bardzo często lęk odpowiada za pojawienie się niedowładów, tików nerwowych, utraty głosu itd. Występują też bóle brzucha, biegunki, bóle wątroby, zaparcia, kołatanie sera, nadciśnienie, problemy z oddychaniem. Niektóre z tych objawów są reakcją obronną organizmu na stres. Jednak w momencie, kiedy lęk pojawia się bez widocznej przyczyny, świadczy to o nerwicy.

5 oznak, że masz toksycznego rodzica
5 oznak, że masz toksycznego rodzica [8 zdjęć]

Kontrolowanie prywatnej korespondencji, grona znajomych, wyjść. Wyzywanie od egoistów i niewdzięczników.

zobacz galerię

4. Czy to jest nerwica?

Dobry psychiatra bez problemu rozpozna objawy nerwicy. Wystarczy chwila rozmowy i po napięciu psychicznym i niepokoju, jaki przedstawia badany, lekarz określa go jako człowieka chorego na nerwicę. Jednak często specjalista decyduje się na kolejne, dokładniejsze badania, aby wykluczyć somatyczne pochodzenie objawów. Kiedy chory przychodzi do lekarza z bólem w klatce piersiowej, ten kieruje go do kardiologa w celu odpowiednich konsultacji. To kardiolog może określić, czy ból ma podstawy nerwowe, czy być może spowodowany jest np. chorobą serca. Podobnie należy postępować w przypadku innych objawów. Trzeba wykluczyć lub potwierdzić ich występowanie na podłożu nerwowym. Czasem może się okazać, że napady lęku występują razem z jakąś chorobą. Wtedy należy leczyć nerwicę i schorzenie, które z nią występuje.

To musisz wiedzieć:

5. Co jest najważniejsze w leczeniu zaburzeń nerwowych?

Najważniejsze w terapii jest szybkie zdiagnozowanie zaburzeń i podjęcie leczenia. W chwili obecnej najlepsze efekty osiąga się, stosując terapię poznawczo-behawioralną oraz interpersonalną. Podczas takiej terapii chory uczy się pozytywnego myślenia i radzenia sobie z codziennymi sytuacjami, które mogą wywoływać lęki. Czasem chory, aby się wyleczyć, musi zakończyć toksyczny związek, zmienić pracę, miejsce zamieszkania. W przypadku kiedy za chorobę odpowiadają geny, najskuteczniejsze jest leczenie przy użyciu farmaceutyków. Część z nich musi być przyjmowana systematycznie, część tylko doraźnie. Zawsze należy je przyjmować zgodnie ze wskazaniami lekarza i pod jego kontrolą. Trzeba wiedzieć, że na efekty leczenia trzeba czasem czekać długo, gdyż terapia wymaga czasu. Warto jednak zdecydować się na terapię, gdyż w jej wyniku znacznie poprawia się komfort życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze