Trwa ładowanie...

Czym jest nerwica natręctw?

Avatar placeholder
16.05.2019 11:02
Czym jest nerwica natręctw?
Czym jest nerwica natręctw? (123rf)

Nerwica natręctw jest zaburzeniem psychicznym, którego jednoznaczna przyczyna nie została określona. Zakłada się, że duży wpływ na pojawianie się choroby mają uwarunkowania genetyczne. Niezależnie od przyczyn warto wiedzieć, że jej objawy mogą przybierać nieprzyjemne postaci fizyczne i może się pojawiać np. drżenie rąk. Może to powodować występowanie depresji. W takim przypadku rozwiązaniem może być telefon zaufania. Depresja i nerwica natręctw to choroby o podłożu psychicznym, które wymagają leczenia.

spis treści

1. Objawy nerwicy natręctw

Fachowa nazwa nerwicy natręctw to zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Cierpiący na to schorzenie odczuwa przymus wykonywania stałych i określonych czynności. Może obsesyjnie myć ręce, sprawdzać, czy zamknął drzwi, przeliczać przedmioty, przesadnie dbać o higienę. W niektórych przypadkach u chorego mogą pojawić się także objawy fizyczne takie jak ból brzucha czy drżenie rąk. Bardzo często nerwica natręctw uniemożliwia prowadzenie normalnego życia. W wyniku choroby pojawia się obniżenie nastroju, poczucie stresu, wewnętrzne napięcie. Najczęściej pomoc można uzyskać u lekarza specjalisty, natomiast czasem objawy może załagodzić np. telefon zaufania. Depresja będąca skutkiem nerwicy natręctw także nie jest niczym niespotykanym.

2. Jak powstaje nerwica natręctw?

Do tej pory nie określono dokładnego mechanizmu powstawania schorzenia. Naukowcy zakładają, że choroba może być przekazywana w genach. Jednak nie odkryto konkretnego genu, który odpowiada za powstawanie nerwicy natręctw. Można obserwować tylko pewne przesłanki potwierdzające te założenia. U wielu chorych na nerwicę natręctw zaobserwowano niedobór serotoniny. Właśnie stan niedoboru obarcza się za powstawanie choroby. Jednak nie ma jeszcze przekonujących wyników potwierdzających tę tezę. Zakłada się również, że nerwicę natręctw mogą wywołać uwarunkowania społeczne, stres, przykre doświadczenia z dzieciństwa. Choroba pojawia się bardzo często u kobiet w ciąży oraz u młodych mam. Obarcza się za to stres związany z macierzyństwem. Jednak bardzo często nerwica natręctw uwarunkowana jest indywidualnie i nie da się określić jednoznacznie jej przyczyn.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Nerwica natręctw jest zaburzeniem psychicznym
Nerwica natręctw jest zaburzeniem psychicznym

3. Jak działa nerwica natręctw?

W nerwicy natręctw u chorego jako pierwsza pojawia się obsesja. Cierpiący zaczyna odczuwać lęk, który jest związany z jakimś stanem rzeczy. Może się mu wydawać, że nie zamknął drzwi, że jakaś rzecz jest bardzo brudna, że za mało razy mieszał herbatę. Uważa, że może mu to zaszkodzić i pojawia się u niego lęk, chociaż nie wystąpiły żadne negatywne konsekwencje danej czynności. Dlatego natrętnie myje ręce, wraca sprawdzić, czy drzwi są zamknięte. Przez to tworzy się błędne koło. Interesujące jest to, że chory jest świadom tego, że jego postępowanie nie jest racjonalne. Wie, że działania, które podejmuje, są bezsensowne, ale musi je wykonywać, bo to przynosi mu chwilową ulgę.

Toksyczne zachowania rodziców. Tego nie rób
Toksyczne zachowania rodziców. Tego nie rób [6 zdjęć]

Rodzicielstwo i wychowywanie dziecka to nie bułka z masłem. To raczej jazda bez trzymanki na karuzeli.

zobacz galerię

4. Jak leczyć nerwicę natręctw?

W leczeniu nerwicy natręctw ważna jest odpowiednia i szybko postawiona diagnoza. Im szybciej zostanie rozpoczęty proces leczenia, tym efekty będą lepsze. Lekarz specjalista przeprowadza wywiad z chorym, a czasem także z osobami z jego najbliższego otoczenia. Obserwuje zachowanie chorego. W leczeniu nerwicy natręctw najważniejszą rolę pełni psychoterapia. Czasem może być jednak konieczne połączenie jej z leczeniem farmakologicznym. Ostatnio sporym powodzeniem cieszy się terapia behawioralna. Podczas niej u chorego wywoływany jest celowo lęk poprzez podsunięcie mu obsesji. Chory zmuszany jest do tego, aby nie wykonywać rytuałów. Oczywiście terapia musi być przeprowadzana systematycznie i musi się odbywać pod kontrolą lekarza. Odpowiednio przeprowadzona terapia behawioralna może zmniejszyć lęki pacjenta. Aby leczenie było skuteczne, niezbędne jest jego zaangażowanie oraz pomoc bliskich. Niezbędna jest autoterapia, gdyż bez niej nie jest możliwe skuteczne leczenie.

To musisz wiedzieć:

Czasem stosowana jest też farmakoterapia. Chory otrzymuje odpowiednie medykamenty, które mają go uspokoić i złagodzić objawy choroby. Zazwyczaj są to: • antydepresanty, • benzodiazepiny, • neuroleptyki. Ważne jest, że jeśli tylko zauważymy objawy choroby u siebie lub u bliskich, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Odpowiednim jest lekarz psychiatra. Można znaleźć go w Poradni Zdrowia Psychicznego i warto wiedzieć, że do tej poradni nie jest wymagane skierowanie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze