Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Justyna Piątkowska

Starszy chłopak

Avatar placeholder
17.08.2016 09:59
Starszy chłopak
Starszy chłopak

Starszy chłopak naszej nastoletniej córki zawsze wzbudza w nas obawy. Myśląc o pierwszej miłości naszego dziecka spodziewamy się, że obiektem jej uczuć będzie chłopiec w jej wieku, dlatego ktoś o kilka lat starszy jest dla nas dużym zaskoczeniem. Dla wielu kobiet zainteresowanie starszymi mężczyznami jest jednak czymś naturalnym. Chodzenie ze starszym chłopakiem ma wiele zalet – nie tylko dla dziewczyny, ale i dla rodziców. Nie należy więc wpadać w panikę i zabraniać córce kontaktów z nowym chłopcem. Może się bowiem okazać, że nasze obawy są bezpodstawne.

spis treści

1. Przyczyny zainteresowania starszymi chłopakami

Dla nastolatki chodzenie z chłopakiem starszym od niej wydaje się niezwykle ekscytujące. Przede wszystkim jest to ogromne wyróżnienie – sam fakt, że starszy chłopak zainteresował się dziewczyną, którą mógłby wciąż traktować jak dziecko jest czymś, z czego można być dumnym. Umawiając się z dorosłym już mężczyzną córka może chcieć zaimponować koleżankom z klasy.

Nie ma również wątpliwości co do tego, że starszy chłopak ma pod wieloma względami dużą przewagę nad chłopcami w wieku córki. Jest od nich mądrzejszy, bardziej doświadczony i odpowiedzialny, mniej dziecinny i oczywiście ma bardziej męski wygląd. Ponadto ma dostęp do rzeczy niedostępnych osobom poniżej 18 roku życia, a młodzieży wydaje się to niezwykle imponujące. Sam fakt, że jest dorosły, może robić co chce i nikogo nie musi prosić o pozwolenie sprawia, że zyskuje w oczach córki. Jeśli przy tym sam traktuje ją jak dorosłą, staje się wymarzonym chłopakiem dla dziewczyny, która ma dość tego, że wszyscy wciąż mają ją za dziecko. Nie można również zapominać o tym, że starszy chłopak ma większe doświadczenie, a przez to lepiej wie, jak postępować z kobietą – w przeciwieństwie do nastolatków, dla których wciąż jest to nowość.

2. Co zrobić, gdy córka spotyka się ze starszym chłopakiem?

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Związek córki ze starszym chłopakiem powinien być okazją do poważnej rozmowy z dzieckiem. Niekoniecznie oznacza to kłopoty, jednak warto dowiedzieć się, co kryje się za taką decyzją. Być może córka szuka uwagi rodziców – zastanów się, czy poświęcasz jej wystarczająco dużo czasu. Starszych chłopaków wybierają również dziewczęta, które mają problem z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Być może właśnie on docenia w niej to, czego nie potrafią docenić jej koledzy. W rozmowie z córką zapytaj ją, co najbardziej jej się podoba w nowym chłopaku. Czasami nastolatki w swoich decyzjach kierują się niewłaściwymi pobudkami, więc lepiej od razu to wyłapać. Jeśli dla dziewczyny najważniejsze jest wrażenie, jakie robi na koleżankach chodząc z chłopakiem starszym od siebie, koniecznie należy jej wyjaśnić błąd jaki popełnia. Wytłumacz jej, że nie jest to wystarczający powód, aby być z kimkolwiek. Podobnie jest, gdy dziewczynie podoba się niezależność finansowa chłopaka – postaraj się, aby dostawała własne pieniądze na drobne wydatki, aby nie korzystała z pieniędzy chłopaka.

Związek ze starszym chłopakiem wzbudza w rodzicach dziewczyny wiele pytań. Masz prawo uzyskać na nie odpowiedzi. Najważniejsze pytanie dotyczy przyczyn zainteresowania chłopaka córką. Na pewno dziwisz się, co on takiego widzi w dziewczynie o kilka lat młodszej od siebie, być może wciąż dziecinnej i dlaczego nie związał się z kimś w swoim wieku? Warto więc postarać się o rozmowę z chłopakiem. Może się okazać, że jedyne, co mu imponuje w córce to wiek. Często się bowiem zdarza, że młodszych dziewczyn szukają sobie chłopcy, którzy nie potrafią zainteresować sobą rówieśniczek, którym nie mają nic do zaoferowania.

Rozmowa z nowym chłopakiem córki ma również drugą funkcję. W ten sposób pokazujemy chłopakowi, że dziewczyna wciąż jest pod opieką rodziców. Możemy mu również zakomunikować nasze wymagania.

3. Zalety starszego chłopaka córki

Wielu rodziców uważa, że z chodzenia córki ze starszym chłopakiem nie będzie nic dobrego. W najlepszym wypadku związek szybko się rozpadnie, a córka przeżyje jedynie zawód miłosny. Często też wydaje im się, że dorosły mężczyzna stanowi zagrożenie. Jest bardziej doświadczony i może mieć względem swojej dziewczyny większe wymagania niż nastolatek. Ponadto rodzice boją się, że starszy chłopak wprowadzi córkę w świat przeznaczony tylko dla osób dorosłych – będzie jej dawał alkohol i zabierał do podejrzanych klubów. Chociaż obawy te są jak najbardziej uzasadnione, nie oznacza to, że w każdym przypadku jest tak samo. Może się bowiem okazać, że chłopak obdarzył córkę szczerym uczuciem i traktuje ją z szacunkiem, troszczy się o nią i zapewnia jej poczucie bezpieczeństwa. W takim przypadku rodzice mogą mieć pewność, że córce nie stanie się nic złego. Chociaż rozsądek nie zawsze idzie w parze z wiekiem, zazwyczaj starsi chłopcy są mniej dziecinni niż młodsi i robią mniej głupstw. Dlatego też do starszego chłopaka można mieć większe zaufanie. Nastoletnia miłość naszej córki może wyglądać inaczej niż byśmy się spodziewali, ale jej związku ze starszym chłopakiem nie należy od razu przekreślać, a co gorsza próbować go rozbić. Najważniejsze to lepiej go zrozumieć i docenić, gdy już będziemy mieli pewność, że obojgu można zaufać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze