Plecaki dla przedszkolaka
Plecaki dla przedszkolaka nie muszą wytrzymywać aż tak dużych ciężarów, jak plecaki dzieci chodzących do szkoły, jednak dla malca, który musi wszędzie ze sobą zabierać ulubione zabawki, posiadanie plecaka ma ogromne znaczenie. Plecak dla dziecka w wieku przedszkolnym musi spełniać pewne wymagania. Źle dobrany może przysporzyć dziecku poważnych problemów, takich jak wady postawy i skrzywienie kręgosłupa (np. skolioza). Przy wyborze plecaka należy wziąć pod uwagę nie tylko kwestię estetyczną, ale również takie czynniki, jak rozmiar, materiał czy zapięcia.
1. Wybór plecaka dla dziecka
Kupując plecak dla przedszkolaka pamiętaj o kilku zasadach.
- Plecak powinien być mały – rozmiar musi być dostosowany do wzrostu i wymiarów dziecka. Powinien być przestronny, aby można w nim było zmieścić kilka rzeczy, jednak gdy jest zbyt duży, zachęca to dziecko do noszenia w nim większej liczby niepotrzebnych przedmiotów. Standardowe rozmiary plecaka dla przedszkolaka to 33 cm (wysokość) na 28 cm (szerokość) na 10 cm (głębokość). Mniejszy nie będzie praktyczny, a większy będzie za duży. Kupując plecak dla dziecka należy również wziąć pod uwagę to, co malec będzie musiał w nim nosić, np. strój do gimnastyki, drugie śniadanie.
- Plecak musi być lekki – dziecko z zapakowanym plecakiem powinno bez trudu chodzić z wyprostowanymi plecami. Szacuje się, że jego waga nie powinna przekraczać 10% masy ciała dziecka. Maluch ważący 30 kg nie powinien więc nosić na plecach więcej niż 3 kg.
- Plecak powinien być wykonany z solidnego materiału – chociaż naszemu dziecku może podobać się plecak z motywem z ulubionej kreskówki, kolor i wzór nie są najważniejszymi czynnikami podczas wyboru plecaka dla przedszkolaka. Kupując plecak warto zwrócić uwagę na szwy – powinny być grube i solidne. Aby uchronić zawartość przed deszczem, najlepiej wybierać materiał wodoodporny. Z kolei wszelkie zapięcia i suwaki powinny być łatwe w użyciu, aby nasz malec nie miał z nimi problemów.
Plecaki dla dziewczynek i chłopców w wieku przedszkolnym mają piękne wzory i kolory. Gdy mamy już pewność, że oprócz atrakcyjnego wyglądu, zakupiony plecak jest również bezpieczny i funkcjonalny, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko nauczyć nasze dziecko, jak należy go nosić. Przede wszystkim zwracajmy dziecku uwagę, aby nosiło plecak na obu ramionach. Gdy zwisa tylko z jednego ramienia, istnieje ryzyko rozwoju wad postawy, a także bólów kręgosłupa i szyi. Pamiętajmy, aby szelki były odpowiednio dopasowane – najlepiej, gdy mają miękkie poduszeczki, a ich długość sprawia, że plecak przylega do pleców.
2. Plecaki na kółkach
Najnowsze rozwiązanie dla dzieci, które muszą nosić do szkoły dużo ciężkich rzeczy, to plecaki na kółkach. Taki plecak może wyglądać jak każdy inny, ale wyróżniają go niewielkie kółeczka na spodzie oraz wysuwana rączka, za którą można go ciągnąć. Kupując przedszkolakowi plecak na kółkach zapobiega się wadom postawy, których częstą przyczyną są zbyt ciężkie plecaki. Przed dokonaniem zakupu warto jednak upewnić się, że dany plecak jest bezpieczny i odpowiedni dla naszego dziecka.
Należy zwrócić uwagę, czy istnieje ryzyko, że malec przytnie sobie palce wsuwając rączkę plecaka do środka. Jeśli tak, lepiej wybrać inny model. Jak w przypadku każdego plecaka, należy wybierać produkty, z którymi dziecko potrafi się obchodzić. Suwaki i zamki muszą być łatwe w użyciu. Zaletą są również dodatkowe kieszonki i oddzielane komory – dzięki nim naszemu malcowi łatwiej będzie organizować swoje rzeczy.
Wybór plecaka dla przedszkolaka to trudna decyzja. Dobrym rozwiązaniem wydaje się plecak na kółkach, jednak w niektórych szkołach i przedszkolach dyrekcja nie zgadza się na nie, gdyż uważa, że kółka niszczą podłogi. Zanim go więc kupimy, lepiej dowiedzieć się, czy tego typu plecaki są w danej placówce dopuszczalne.