Trwa ładowanie...

Jak rzucić palenie w ciąży?

Avatar placeholder
05.07.2019 10:46
Jak rzucić palenie w ciąży?
Jak rzucić palenie w ciąży? (123rf)

Ciąża daje kobietom ogromną motywację do rzucenia nałogów, między innymi palenia papierosów. Jednak ciężko w tym okresie zdecydować się na wybór konkretnej metody. Możesz nie być w stanie rzucić palenia na własną rękę, ale lepiej pomyśleć dwa razy przed wystawieniem dziecka na działanie leków w formie tabletek. Jaka metoda rzucenia palenia będzie najlepsza dla kobiety ciężarnej?

spis treści

1. Dlaczego to ważne, aby rzucić palenie w ciąży?

Niektóre kobiety w trakcie ciąży rezygnują ze szkodliwego palenia papierosów, a zamiast tego stosują specjalne plastry nikotynowe, gumy czy spraye. Na ogół metody te są bezpiecznie podczas ciąży. Ważne jest to, aby robić to pod kontrolą lekarską. Na pewno taki plaster nikotynowy to lepsze rozwiązanie niż palenie papierosów podczas ciąży. Nie zawierają one w składzie szkodliwych substancji smolistych. Niekiedy bywa i tak, że kobiety odczuwają w trakcie ciąży tak silną presję rzucenia palenia, że po prostu odstawiają papierosy i ponownie już nie wracają do nałogu. Nie każdy ma tak silną motywację, ale warto pomyśleć o dziecku, które nosisz w sobie. W końcu najważniejsze jest jego zdrowie i bezpieczeństwo.

2. Jaką metodę rzucania palenia wybrać?

Natychmiastowe rzucenie palenia – możesz wyrzucić ostatnią paczkę papierosów i spróbować już więcej nie palić. Jest to bardzo trudna metoda, podcza, której możesz się bardzo kiepsko czuć. Objawy te obejmują dolegliwości takie jak:

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"
  • drażliwość,
  • depresja,
  • lęk,
  • trudności z koncentracją,
  • niepokój.

Jednak pamiętaj o tym, że nie ma żadnych dowodów naukowych, że stres związany z rzuceniem tego nałogu może mieć szkodliwy wpływ na dziecko. Ponadto będziesz miała świadomość, że nie tylko ty czerpiesz korzyści z rezygnacji z nałogu, ale również twoje dziecko nie będzie narażone na jego niekorzystny wpływ. Jest to najtańszy, ale najtrudniejszy sposób rzucania nałogu. Natychmiast znika narażenie dziecka na wpływ tlenku węgla, nikotyny oraz innych niebezpiecznych substancji chemicznych znajdujących się w papierosach.

Niestety według statystyk tylko jedna kobieta na dwadzieścia jest w stanie nagle rzucić nałóg palenia, gdy dowie się o ciąży. Pocieszające jest jednak to, że ciąża to bardzo ważny dla ciebie czas i będziesz miała znacznie większą motywację do rzucenia palenia niż wtedy, gdy nie oczekiwałabyś przyjścia na świat twojego dziecka.

Stopniowe rzucanie nałogu – każdego dnia będziesz zmniejszać ilość wypalanych papierosów. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla ciebie pod warunkiem, że zrobisz to bardzo szybko. Pamiętaj o tym, że cierpi twoje dziecko. Nałogowe palenie w ciąży może zahamować wzrost dziecka i spowodować inne poważne komplikację. Jeżeli jesteś w stanie stale ograniczać palenie, tak aby w ciągu tygodnia zupełnie przestać, twoje dziecko z tego powodu nie ucierpi. Taka forma rzucania nałogu jest znacznie bardziej skuteczna niż natychmiastowe rzucenie palenia. Poza tym ta metoda znacznie redukuje objawy związane z odstawieniem nikotyny, a twój organizm będzie miał szansę powoli dostosować się do zmniejszenia dawki nikotyny we krwi.

Zastąpienie nikotyny specjalnymi plastrami lub gumą – nikotyna znajdująca się w papierosach to substancja silnie uzależniająca. Dlatego później tak ciężko zrezygnować z nałogu. Niestety nikt nie wie, w jaki sposób nikotyna wpływa na rozwijający się płód i czy ma ona znaczenie w przypadkach przedwczesnego porodu czy innych powikłań. Oczywiście lepiej zastąpić papierosy takimi plastrami, bo w ich składzie nie są zawarte bardzo niebezpieczne substancje smoliste.

Biorąc pod uwagę każdą z wymienionych wyżej metod, można stwierdzić, że w trakcie ciąży najlepiej całkowicie zrezygnować z palenia. Będzie to dla ciebie bardzo ciężkie, ale za każdym razem, gdy odczujesz silną chęć sięgnięcia po papierosa – pomyśl o dziecku, które w sobie nosisz. To żywy organizm, któremu należy się wspaniałe życie, a nie komplikacje spowodowane działaniem papierosów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze