Palenie w ciąży
Nie ma żadnych wątpliwości, że nikotyna szkodzi nienarodzonemu dziecku. Mimo tego, że życie i zdrowie dziecka powinno być priorytetem dla każdej matki, część z nich nadal sięga po papierosa. Będąc w ciąży, powinnaś całkowicie zrezygnować z palenia, ponieważ ma ono nie tylko wpływ na twoje zdrowie, powodując problemy z płucami i krążeniem, ale również blokuje dopływ krwi do macicy, a tym samym jest przyczyną niedotlenienia płodu. Palenie każdej ilości papierosów dziennie może spowodować zmniejszenie masy urodzeniowej dziecka, a także być przyczyną problemów podczas ciąży, porodu i w pierwszych tygodniach życia malucha.
1. Skutki palenia w ciąży
Każde palenie, nawet bierne, zmniejsza ilość tlenu i substancji odżywczych przechodzących przez łożysko do twojego dziecka. Jeśli ty lub ojciec dziecka palicie papierosy, bardziej prawdopodobne jest, że wasze dziecko będzie miało kłopoty zdrowotne.
Jakie ryzyko niesie ze sobą palenie papierosów w ciąży?
- dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, potrzebnego do prawidłowego wzrostu i rozwoju;
- płód narażony jest na działanie blisko czterech tysięcy substancji chemicznych, czterdzieści z nich może powodować raka;
- dzieci rodzą się znacznie mniejsze (o 200-300 g), często zapadają na choroby wieku dziecięcego, cierpią na zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, oddechowego oraz przemiany materii;
- dziecko otrzymuje o 25% mniej tlenu niż dziecko matki, która nie paliła;
- zwiększa się ryzyko komplikacji w czasie ciąży – samoistne poronienie, poród przedwczesny, krwawienia, łożysko przodujące, odklejenie łożyska, ciąża pozamaciczna, a także przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego;
- zwiększa się ryzyko obumarcia płodu lub zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej;
- dzieci palaczek narażone są na liczne wady wrodzone.
2. Jak rzucić palenie w ciąży?
Podjęcie decyzji o rzuceniu palenia mogą ci ułatwić mdłości w początkowym okresie ciąży. Jeżeli jednak w twoim wypadku jest inaczej, rzucenie palenia może być trudne. Jeśli nie doszło do wczesnego poronienia, a ty zdecydujesz się rzucić palenie w ciągu pierwszych miesięcy ciąży, dziecko ma szansę wyrównać swoją wagę i wzrost, a także uniknąć większości schorzeń. Im wcześniej podejmiesz decyzję o odstawieniu papierosów, tym większe są szanse twojego dziecka na zdrowy rozwój. Jeśli decyzja już zapadła, teraz wystarczy znaleźć powód dla którego chcesz porzucić nałóg. Dzień, w którym chcesz rzucić palenie i znaleźć kilka sposobów na złagodzenie głodu nikotynowego.
Powód jest jeden – zdrowie twoje i twojego dziecka. Nie ma chyba większego szczęścia w życiu jakzdrowe dziecko. Zdrowemu dziecku jest potrzebna zdrowa mama, więc nie ma się nad czym zastanawiać. Kiedy rzucić palenie? Na to pytanie odpowiedź jest jedna. Zacznij od teraz. Im dłużej będziesz palić, tym mniejsze masz szanse na zdrowe dziecko w przyszłości.
Pozostał nam głód nikotynowy. Jeśli spodziewasz się dziecka nie możesz korzystać z plastrów ani gum antynikotynowych. Gdy obudzi się w tobie chęć zapalenia papierosa, wyjdź na spacer, poukładaj zdjęcia w albumie, przeczytaj książkę. Zajmij czymś ręce. Może niech to będą robótki ręczne, a może wspólne układanie puzzli z ojcem dziecka? Spróbuj oszukać głód nikotynowy, chrupiąc świeże warzywa i owoce, lub pestki słonecznika. Powodzenia!