Trwa ładowanie...

Naukowcy alarmują: palenie przy dziecku równie szkodliwe, jak w czasie ciąży

 Aleksandra Miłosz
31.12.2018 11:21
Naukowcy alarmują: palenie przy dziecku równie szkodliwe, jak w czasie ciąży
Naukowcy alarmują: palenie przy dziecku równie szkodliwe, jak w czasie ciąży (Ilustracja / Shutterstock)

Potrzebujesz jeszcze jednego powodu, aby rzucić palenie? Oto on: okazuje się, że palenie w pobliżu dziecka może mieć tak samo szkodliwy wpływ na jego zdrowie i rozwój, jak palenie w trakcie ciąży. Chcesz zadbać o prawidłowy wzrost i przyrost masy ciała swojego malucha? Rzuć nałóg!

Naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu i Centrum Badań CHU Saint Justine dowiedli, że dzieci w wieku 10 lat, które narażono na przebywanie w dymie tytoniowym, były grubsze od swoich rówieśników, którzy nie mieli takiego kontaktu. Takie dzieci miały w pasie więcej średnio o 1,5 centymetra, a ich BMI było wyższe od 0,48 do 0,81 punktu. Według ekspertów wyniki przeprowadzonych badań pozwalają na sformułowanie tezy, według której palenie przy dziecku jest dla niego niemal tak szkodliwe, jak palenie w trakcie ciąży.

Z kolei hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu Rover i Virgili zdecydowali się na przebadanie 282 noworodków, biorąc pod uwagę tzw. skalę Brazeltona, zwaną też Skalą Oceny Zachowania Noworodków. Aż 22 proc. matek badanych dzieci nieustannie paliło w czasie ciąży, a 6 proc. kobiet było narażonych na działanie dymu tytoniowego.

Zobacz film: "Dieta przed ciążą"

Te analizy również potwierdziły, że bierne palenie w tym samym stopniu szkodzi dziecku, co palenie przez matkę w czasie ciąży. W okresie tych dziewięciu  miesięcy nie tylko należy całkowicie zrezygnować z papierosów, ale także unikać sytuacji, w których narażeni jesteśmy na oddychanie dymem tytoniowym. Tym bardziej, że statystyki pokazują, iż nawet 30 proc. przyszłych mam ma do czynienia z biernym bądź czynnym paleniem. Takie dane przerażają i pokazują, że pomimo licznych kampanii społecznych problem ten jest wśród rodziców nadal bardzo aktualny.

Pomimo świadomości zagrożenia dla dziecka, jakie niesie ze sobą palenie tytoniu, niektóre kobiety w ciąży nie są w stanie zrezygnować ze swojego nałogu
Pomimo świadomości zagrożenia dla dziecka, jakie niesie ze sobą palenie tytoniu, niektóre kobiety w ciąży nie są w stanie zrezygnować ze swojego nałogu

Na palenie rodziców skazanych jest niemal 40 proc. dzieci na całym świecie. Eksperci ostrzegają, że narażenie pociechy na bierne palenie już od najmłodszych lat może mieć wpływ na wahania hormonalne i zmiany neurologiczne w czasie jego rozwoju. Uszkodzone mogą zostać także systemy w organizmie dziecka, które rozwijają się i kształtują przez 10 lat jego życia. Ważne jest, aby pamiętać, że bierne palenie wpływa na dzieci znacznie poważniej niż inne zanieczyszczenia, ponieważ maluchy mają 2-3 razy większe potrzeby wentylacyjne niż dorośli. Jeśli więc chcemy, aby nasza pociecha rozwijała się w sposób prawidłowy, spróbujmy zrezygnować z nałogu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze