Trwa ładowanie...

Czy szkoły pomogą w walce z e-papierosami? Główny Inspektor Sanitarny pisze do rodziców

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
18.09.2019 07:36
Coraz więcej młodych ludzi w Polsce sięga po e-papierosy
Coraz więcej młodych ludzi w Polsce sięga po e-papierosy (iStock)

"Dzieci i młodzież w Polsce coraz częściej sięgają po e-papierosy. To może być bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia" – ostrzega Główny Inspektor Sanitarny. List na temat zagrożeń związanych z paleniem e-papierosów trafi do wszystkich rodziców za pośrednictwem dzienników elektronicznych.

1. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega rodziców przed negatywnymi skutkami palenia przez dzieci e-papierosów

GIS pisze do rodziców o zagrożeniach związanych z używaniem e-papierosów i ich rosnącej popularności wśród młodzieży. List będzie w tym tygodniu udostępniony za pomocą elektronicznego dziennika we wszyskich szkołach średnich i straszych klasach podstawówek. Rodzice mają się dzięki temu dowiedzieć, czym jest wapowanie i jakie może mieć konsekwencje.

Czym współczesne nastolatki różnią się od dzieciaków z lat 90-tych?
Czym współczesne nastolatki różnią się od dzieciaków z lat 90-tych? [6 zdjęć]

W ciągu 20 lat w świecie technologii i gadżetów zmieniło się prawie wszystko. W latach 90. muzykę nagrywało

zobacz galerię

- Wielu rodziców nie zdaje sobie nadal sprawy z tego, czym dokładnie są e-papierosy. Chcemy, żeby każdy rodzic wiedział, jak to działa, jakie są rodzaje, że to często ma postać bardzo ładnych gadżetów, które kuszą nastolatków. Wyjaśniamy, jak młodzi ludzie o tym mówią, czyli, że to jest m.in. wapowanie – tłumaczy Jan Bodnar rzecznik GIS.

2. Młodzi mówią o paleniu - wapowanie

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

W liście znajduje się również informacja o aktualnej wiedzy medycznej na temat skutków sięgania po ten typ papierosów.

- E-papierosy są na rynku dopiero od 10 lat, więc pełnych badań nadal nie ma. Ale jest za to coraz więcej badań cząstkowych, które wskazują na różne negatywne skutki ich używania. Często są one mylnie postrzegane jako mniejsze zło, pomoc dla osób, które próbują rzucić palenie - mówi rzecznik.

3. W e-papierosach jest nikotyna - substancja psychoaktywna i silnie uzależniająca

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że e-papierosy to używka, która nie powinna być dostępna dla dzieci i młodzieży. Moda na wapowanie jest prostą drogą do uzależniania.

- Podstawowe fakty są takie, że człowiek wdycha nikotynę, czyli się uzależnia. Chociażby z tego względu dzieci nie powinny mieć dostępu do e-papierosów. Nikotyna jest substancją psychoaktywną i silnie uzależniającą. Zgodnie z prawem e-papierosy powinny być traktowane jak zwykłe papierosy, ale niewielu o tym pamięta, a więc nie można ich używać np. w szkole czy autobusie – dodaje Jan Bondar.

Elektronicznie papierosy cieszą się wśród młodzieży ogromną popularnością. Trudno dokładnie ocenić skalę zjawiska. Wpływ Stanów Zjednoczonych zawsze mocno oddziaływał na nasz kraj, a tam już połowa młodych Amerykanów używa e-papierosów. W Polsce coraz więcej uczniów przychodzi do szkoły z elektronicznymi papierosami, zdarza się, że uczniowie palą nawet podczas przerw.

4. Coraz więcej młodych ludzi jest uzależnionych od wapowania

Wiele państw zastanawia się nad wprowadzeniem ograniczeń lub zakazu dostępu do tych produktów wśród nieletnich. Gorąca dyskusja na ten temat trwa m.in. w Stanach Zjednoczonych. Na początku września odnotowano kilka przypadków zgonów, których przyczyny upatruje się właśnie w używaniu przez wszystkie zmarłe osoby e-papierosów, w których mogły się znajdować jakieś szkodliwe substancje.

GIS zapowiada całą kampanię, która ma zwiększyć świadomość zagrożeń związanych z sięganiem po e-papierosy. W tym roku w szkołach mają się odbyć lekcje, na których uczniowie dowiedzą się o potencjalnym ryzyku i skutkach zdrowotnych wapownia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze