Trwa ładowanie...

Wapowanie prawie go zabiło. Nastolatek cudem uniknął śmierci

 Dorota Mielcarek
28.10.2020 15:48
Chance cierpi z powodu zapadniętego płuca
Chance cierpi z powodu zapadniętego płuca (Twitter)

Chance Ammirata niecałe dwa lata temu kupił popularnego Juula (jest to modny w USA e-papieros). Nigdy nie palił papierosów, jednak gadżet przyciągnął jego uwagę. Wraz z innymi kolegami puszczał zapachowe dymki. Chłopak wdychał dziennie równowartość nikotyny zawartej w 10 papierosach. 18-letniemu biegaczowi zapadło się płuco. Wapowanie prawie go zabiło.

spis treści

1. Wapowanie - konsekwencje

Student pierwszego roku na Florida International University w Miami pewnej nocy, po zakończonym semestrze, obudził się z silnym bólem w boku. Chłopak myślał, że to tylko skurcz mięśni i poszedł spać. Następnego dnia, poszedł ze znajomymi na kręgle, jednak siedzenie na plastikowych fotelach sprawiało mu ból.

- Pamiętam, że gdy tylko się śmiałem, ból w klatce piersiowej nasilał się, a ja czułem się tak jakbym miał zawał –wspomina Chance.

Zobacz film: "Jak oczyścić płuca w 72 h?"

Nastolatek przestraszył się i poprosił przyjaciół o pomoc. Musiał dostać się do szpitala. Chłopaka zaczęli diagnozować lekarze i ku jego przerażeniu przy jego łóżku pojawiało się coraz więcej chirurgów. Zespół lekarzy szybko stwierdził, że 18-latkowi zapadło się płuco.

Chance Ammirata prawie zmarł przez wapowanie
Chance Ammirata prawie zmarł przez wapowanie

- Usłyszałem, że muszą przeprowadzić operację, bo inaczej umrę w ciągu kilku dni. Byłem przerażony – mówi Chance.

Tolerancja na nikotynę dla każdego jest inna. Nie do końca jasne jest jaka dawka uchodzi za bezpieczną. Co do jednego lekarze nie mają wątpliwości – ciało Chance’a nie było gotowe przyjąć takiej dawki.

Po przeprowadzonej operacji lekarze pokazali chłopakowi zdjęcie jego płuc i powiedzieli, że cokolwiek palił, lepiej żeby przestał, ponieważ czarne plamy w jego narządach to efekt puszczania dymków, który będzie goił się jeszcze wiele lat.

Chance Ammirata miał szczęście, że szybko zareagował na niepokojące objawy. Chłopak wraca do zdrowia, jednak już nigdy nie będzie mógł biegać i nurkować. Poza tym, chłopak zarzeka się, że nigdy nie zapali Juula i będzie uświadamiał swoich kolegów o ich szkodliwości.

- Nawet jeśli ktoś będzie mnie namawial na puszczenie dymka, odmówię. Nigdy więcej nie wezmę tego do ust – zarzeka się chłopak.

Chance inspiruje innych młodych ludzi, poprzez swoje media społecznościowe, do rzucenia palenia.

2. Wapowanie – co to jest?

Wapowanie to inhalacja (ciecz z dodatkami) z elektronicznego papierosa. E- papierosy zostały zaprojektowane jako substytut papierosów. Wapowanie i palenie to dwie równe rzeczy. Podczas wapowania nie zachodzi proces palenia.

Wydaje się bardziej ekologiczne niż palenie papierosów – zamiast dymu wydzielana jest para wodna, która nie daje takiego zapachu jak papieros. Trend wapowania to nie tylko kwestia ekologii, ale także ekonomii. Okazuje się, że jest to o wiele tańsze od palenia. Poza tym dla użytkownika liczy się design. Zaprojektowane, nowoczesne e-papierosy są gadżetem, który przyciąga przede wszystkim młode osoby.

Co prawda, niektórzy palacze twierdzą, że nigdy nie zrezygnują z tradycyjnego palenia papierosów, bo to ich magiczny rytuał, i nic zdadzą się kampanie mówiące o raku płuc i prostaty czy zniechęcające obrazki na paczkach tytoniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze