Trwa ładowanie...

„Mikołajek” – streszczenie lektury

„Mikołajek”, streszczenie którego przygotowaliśmy, to szkolna lektura autorstwa francuskiego pisarza polskiego pochodzenia, Rene Goscinny. O czym opowiada?

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

spis treści

1. „Mikołajek” – streszczenie według rozdziałów

1.1. Najmilsza pamiątka

W klasie Mikołajka pojawia się fotograf, który ma za zadanie zrobić klasowe zdjęcie. Niestety, nie udaje się to. Dzieci nieustannie przeszkadzają. Są bardzo niesforne. Wygłupiają się (udają duchy, zakładają worki na głowę). Kiedy ostatecznie są gotowe, fotograf znika.

1.2. Zabawa w kowbojów

Mikołajek zaprasza kolegów do siebie. Bawią się w ogrodzie w kowbojów. Kiedy dochodzi między nimi do konfliktu, tata Mikołajka proponuje, że zostanie jeńcem. Chłopcy przywiązują go do drzewa, co bardzo bawi pana Blédurt, sąsiada Mikołajka. Dzieci idą do domu na podwieczorek, ale nie uwalniają jeńca.

1.3. Rosół

Wychowawczyni Mikołajka rozchorowała się. Zastępował ją pan Dubon, którego dzieci nazywały Rosołem. Nauczyciel poprosił Ananiasza, by pod jego nieobecność pilnował zachowania klasy. Przez przypadek też dowiedział się, jak przezywają go uczniowie.

Przeczytaj również:

1.4. Futbol

Alcest zaprosił kolegów na mecz piłki nożnej. Zgłosiło się aż 18 uczniów, co utrudniło podział na dwie drużyny. Chłopcy kłócili się i przepychali. Kiedy doszli do porozumienia, okazało się, że brakuje najważniejszego – piłki.

1.5. Wizytacja

W szkole zjawił się inspektor. W ferworze przygotowań doszło do wypadku: Ananiasz, który miał napełnić kałamarze, rozlał atrament na jednej z ławek. Powstało zamieszanie. Mimo tego wypadku, wizytacja przebiegła pomyślnie.

1.6. Reks

Mikołajek w drodze do szkoły spotkał małego pieska, Reksa, którego jednak mama nie pozwoliła mu zatrzymać w domu. Postanowili jednak zbudować zwierzakowi budę, w czym pomógł tata chłopca. Nagle zjawił się właściciel psa, pan Julian Józef Trempé, i zabrał go do domu. Rodzina Mikołajka była bardzo smutna.

1.7. Dżodżo

W szkole pojawił się nowy uczeń. Nie mówił po francusku, jednak szybko uczył się nowych słów. Niestety, tylko tych niecenzuralnych. Doskonale też boksował. Kolejnego dnia Dżodżo (tak nazwali go uczniowie klasy Mikołajka) nie pojawił się w szkole.

1.8. Fajny bukiet

Mikołajek kupił mamie na urodziny bukiet kwiatów. Kiedy szedł z nim do domu, wiązanka psuła się coraz bardziej. Wręczając ją mamie, ocalał tylko jeden nadłamany kwiat. Mimo to mama była zachwycona.

1.9. Dzienniczki

Euzebiusz i Mikołajek dostali uwagi do dzienniczka. Kiedy tytułowy bohater powieści odprowadzał kolegę do domu, usłyszał, jak jego tata mówi oburzonym głosem. Z kolei tata Mikołajka podpisał uwagę i jej nie skomentował. To zmartwiło Mikołajka, który uznał, że tata go za bardzo nie kocha.

1.10. Ludeczka

Ludeczka to córka koleżanki mamy Mikołaja, która przyszła do niej w odwiedziny. W czasie zabawy dziewczynka wybiła okno w garażu, a winę za to zrzucono na Mikołajka.

Przeczytaj również:

1.11. Witamy pana ministra

Do szkoły Mikołajka ma przyjechać minister. Trzech chłopców wyznaczonych do wręczenia bukietu ćwiczy swoje role. Dochodzi do bójki, za co chłopcy zostali zamknięci w pralni.

1.12. Palę cygaro

Mikołajek i Alcest zapalili cygaro, co skończyło się dla chłopców źle. Bardzo słabo się czuli. Mikołajek przyznał się zaniepokojonej mamie, że to efekt palenia tytoniu. Mama odpowiedzialność za to zrzuciła na tatę Mikołajka i zakazała mu palić fajkę w domu.

1.13. Tomcio Paluch

Chłopcy mają przygotować przedstawienie na pożegnanie dyrektora szkoły, który odchodzi na emeryturę. Znowu jednak dochodzi do sprzeczki. Wychowawczyni decyduje, że w takim razie występ się nie odbędzie.

1.14. Rower

Mikołajek dostaje od taty rower, który jest nagrodą za dobre stopnie z arytmetyki. Zanim jednak chłopiec miał okazję się na nim przejechać, jednoślad uległ zniszczeniu. Tata i pan Blédurt zorganizowali zawody kolarskie, które zakończyły się wjechaniem w kubły na śmieci.

1.15. Zachorowałem

Mikołajek zostaje w domu, bo źle się czuje. Niestety, dokonuje wielu szkód. Na wizycie kontrolnej okazuje się, że chłopiec jest zdrowy. Lekarz nakazuje mamie Mikołajka odpocząć.

1.16. Świetnieśmy się bawili

Mikołajek i Alcest poszli na wagary. Kiedy o zwykłej porze chłopiec wrócił do domu, udawał bardzo zmęczonego pobytem w szkole. I to do tego stopnia, że mama postanowiła pozwolić Mikołajkowi zostać w domu kolejnego dnia, by mógł odpocząć. Ten jednak odmówił, bo chciał pochwalić się kolegom, jak było na wagarach.

1.17. Idę z wizytą do Ananiasza

Mikołajek odwiedził kolegę. Niestety, spotkanie było na tyle burzliwe, że mama Ananiasza szybko je zakończyła.

1.18. Pan Bordenave nie lubi słońca

Pan Bordenave to woźna, która pilnuje dzieci na boisku w czasie przerw. A że chłopcy są bardzo niesforni, lubi, kiedy pada deszcz i uczniowie nie mogą wychodzić na zewnątrz. Ma wtedy mniej pracy.

1.19. Uciekam z domu

Mikołajek postanowił uciec z domu i wrócić jak już będzie dorosły i bogaty. Kiedy jednak zaczęło się ściemniać, postanowił wrócić. Nie zdążył jednak na kolację.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.