6 absuradalnych metod wychowawczych

Wygląd modelki, specjalna dieta, trening czystości już u niemowlaka. Każdy rodzic chce dobrze dla swojego dziecka. Niektórzy jednak stosują metody, które przynoszą więcej szkód niż pożytku. Oto niektóre z nich - nie próbujcie kopiować, ponieważ mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia dziecka.

Odchudzanie niemowlęcia

Absurd. Rozkoszne fałdki na rękach i nogach, pulchne policzki, a także wystające brzuszki są u niemowląt normalne. Świadczą tylko i wyłącznie od dobrym stanie zdrowia dziecka.

Polecane wideo:

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, nie należy dziecka odchudzać. Niedopuszczalne jest zabranianie spożywania owoców ze względu na zawarty w nich cukier. Nie można też dziecku wprowadzać rygorystycznych diet bez zaleceń ze strony pediatry.

Najczęstsze błędy wychowawcze rodziców

Nie istnieje chyba bardziej odpowiedzialne zadanie niż wychowanie dziecka. Właściwie wszystkie decyzje rodzica w mniejszym lub większym stopniu wpływają...

Nauka korzystania z nocnika tuż po narodzinach

Wśród nowoczesnych mam popularność zdobywa Naturalna Higiena Niemowląt. O ile jednak, racjonalnie rozumiana, przynosi korzyści, o tyle jej wypaczanie prowadzi do kolejnej niedorzeczności: nauki korzystania z nocnika już półrocznego dziecka.

Zobacz także: Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika.

 

Fizjologii nie można oszukać – dziecko uczy się kontrolować zwieracze dopiero około 2. roku życia i to wtedy jest czas ma odpieluchowanie. Wcześniej mija się to z celem.

Zbyt duża wolność rodziców

Wieczór bez dzieci? Dlaczego nie! Wyjście do kina? To dobry pomysł. Rodzice także potrzebują czasu dla siebie, związek trzeba pielęgnować, a poświęcanie czasu tylko i wyłącznie dziecku nie jest dobrym pomysłem.

Nie można jednak popadać w przesadę. Stawianie własnej przyjemności ponad dobrem dziecka i chęcią spędzania z nim czasu na zabawach, codzienne wyjścia i weekendowe wycieczki bez pociechy to nic innego jak uciekanie od odpowiedzialności za wychowanie.

Wychodzenie z dziećmi do baru

Spędzanie czasu z dzieckiem w barze, wśród osób spożywających alkohol, jest niedopuszczalne. I nie mowa tutaj o piknikach rodzinnych, wyjściach na obiad do restauracji czy uroczystościach organizowanych w lokalu. Na takie wyjścia dziecko zabrać można.

Natomiast nie powinno ono przebywać w miejscach przeznaczonych tylko i wyłącznie dla dorosłych.

Umieszczanie zdjęć dziecka na Facebooku

Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, na jakie niebezpieczeństwo naraża dziecko wstawiając jego fotografie na portale społecznościowe. Pół biedy, jeśli są to dwa zdjęcia na kwartał i takie, na których niewiele widać.

Są jednak tacy rodzice, którzy wizerunki swoich pociech publikują już od momentu narodzin, stwarzając dzieciom własne konta na portalach, a to już wkracza na grząski grunt prawa do wizerunku. Bo utworzenie własnego konta powinno być osobistą decyzją dorosłego człowieka.

Zobacz także: Imiona dzieci inspirowane social media

Robienie z dzieci modeli

Modny kapelusz, sukienka rodem z wybiegów, obcisłe jeansy i elegancka koszula. Czy dzieci naprawdę powinny być tak ubierane? Czy taki strój pozwoli na swobodną i nieskrępowaną zabawę? Nie. Pozwólmy zatem dzieciom być dziećmi, pozwólmy im się wybrudzić i umyć. Na tym polega frajda z dzieciństwa, a nie na wiernym kopiowaniu modeli i modelek.

Ewa Rycerz, 7 miesięcy temu

Metody wychowawcze

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 dni temu

4
Artykuły Metody wychowawcze
Metody wychowawcze

Czego rodzice nie powinni mówić przy dzieciach?

Czego rodzice nie powinni mówić przy dzieciach?

Świetna robota - nie sądzę Sarkazm rodzi okrucieństwo, więc rodzice nie powinni go stosować w obecności dzieci, nawet w rozmowie z innymi dorosłymi. Wpływ sarkazmu skierowanego bezpośrednio do malucha jest szkodliwy dla jego zdrowia. Uczucia dzieci zostaną...

Metody wychowawcze

Jak uczyć dziecko?

Jak uczyć dziecko? Jak wychować malucha na „przyzwoitego człowieka"? Jakie metody wychowawcze stosować? Jak zachęcać malucha do poznawania świata, a (...) . Porady wychowawcze Wszelkie porady wychowawcze...

Metody wychowawcze

Jak mówić „nie" dziecku?

Wychowanie dziecka opiera się między innymi na stosowaniu zakazów i nakazów - „To ci wolno", „Tego nie dotykaj" itp. Rodzice czasem zagalopowują się jednak w rodzicielskiej władzy, nadużywając słowa „NIE" wobec dziecka. Dominują same zakazy, obowiązki,...

Metody wychowawcze

Metoda Montessori

optimum własnych możliwości rozwojowych. Słynne zdanie, które stanowi zasadę wychowania metodą Montessori, brzmi: „Pomóż mi to zrobić samemu (...) ". Pedagogika Marii Montessori Główne zasady pedagogiczne metody Montessori,...

Metody wychowawcze

Nagradzanie dziecka

Nagradzanie dziecka

Samo nagradzanie dzieci jest bardzo popularną metodą nie tylko wychowawczą, ale i niezłym środkiem motywacyjnym. Nagrody trzeba jednak stosować według ogólnie ustalonych zasad, odnoszących się do wszystkich w domu.

Metody wychowawcze

Ekorodzicielstwo

Ekorodzicielstwo, czyli ekologiczne rodzicielstwo, zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest to prosty, oparty na intuicji ogół działań, których celem jest wychowanie dziecka zgodnie z naturą. W obecnych czasach, gdy bez problemu można nabyć jednorazowe...

Metody wychowawcze

Jak nagradzać dziecko?

Jak nagradzać dziecko?

. Jakie przywileje i ustalenia specjalne są dla nich szczególnie ważne? Mądre nagradzanie Samo nagradzanie dzieci jest bardzo popularną metodą (...) nie tylko wychowawczą, ale i niezłym środkiem motywacyjnym. Nagrody...

Metody wychowawcze

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo ważna już od najmłodszych lat życia. Wraz z pojawieniem się pierwszych ząbków u naszego malucha należy wpajać mu nawyk regularnego szczotkowania zębów. Często jednak kończy się to płaczem i zniechęceniem malucha....