Trwa ładowanie...

6 absuradalnych metod wychowawczych

 Ewa Rycerz
28.09.2017 10:26
6 absuradalnych metod wychowawczych
6 absuradalnych metod wychowawczych (123RF)

Wygląd modelki, specjalna dieta, trening czystości już u niemowlaka. Każdy rodzic chce dobrze dla swojego dziecka. Niektórzy jednak stosują metody, które przynoszą więcej szkód niż pożytku. Oto niektóre z nich - nie próbujcie kopiować, ponieważ mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia dziecka.

1. Odchudzanie niemowlęcia

Absurd. Rozkoszne fałdki na rękach i nogach, pulchne policzki, a także wystające brzuszki są u niemowląt normalne. Świadczą tylko i wyłącznie od dobrym stanie zdrowia dziecka.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, nie należy dziecka odchudzać. Niedopuszczalne jest zabranianie spożywania owoców ze względu na zawarty w nich cukier. Nie można też dziecku wprowadzać rygorystycznych diet bez zaleceń ze strony pediatry.

Najczęstsze błędy wychowawcze rodziców
Najczęstsze błędy wychowawcze rodziców [5 zdjęć]

Nie istnieje chyba bardziej odpowiedzialne zadanie niż wychowanie dziecka. Właściwie wszystkie decyzje

zobacz galerię

2. Nauka korzystania z nocnika tuż po narodzinach

Zobacz film: "Wychowanie a pewność siebie"

Wśród nowoczesnych mam popularność zdobywa Naturalna Higiena Niemowląt. O ile jednak, racjonalnie rozumiana, przynosi korzyści, o tyle jej wypaczanie prowadzi do kolejnej niedorzeczności: nauki korzystania z nocnika już półrocznego dziecka.

Zobacz także: Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika.

Fizjologii nie można oszukać – dziecko uczy się kontrolować zwieracze dopiero około 2. roku życia i to wtedy jest czas ma odpieluchowanie. Wcześniej mija się to z celem.

3. Zbyt duża wolność rodziców

Wieczór bez dzieci? Dlaczego nie! Wyjście do kina? To dobry pomysł. Rodzice także potrzebują czasu dla siebie, związek trzeba pielęgnować, a poświęcanie czasu tylko i wyłącznie dziecku nie jest dobrym pomysłem.

Nie można jednak popadać w przesadę. Stawianie własnej przyjemności ponad dobrem dziecka i chęcią spędzania z nim czasu na zabawach, codzienne wyjścia i weekendowe wycieczki bez pociechy to nic innego jak uciekanie od odpowiedzialności za wychowanie.

4. Wychodzenie z dziećmi do baru

Spędzanie czasu z dzieckiem w barze, wśród osób spożywających alkohol, jest niedopuszczalne. I nie mowa tutaj o piknikach rodzinnych, wyjściach na obiad do restauracji czy uroczystościach organizowanych w lokalu. Na takie wyjścia dziecko zabrać można.

Natomiast nie powinno ono przebywać w miejscach przeznaczonych tylko i wyłącznie dla dorosłych.

5. Umieszczanie zdjęć dziecka na Facebooku

Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, na jakie niebezpieczeństwo naraża dziecko wstawiając jego fotografie na portale społecznościowe. Pół biedy, jeśli są to dwa zdjęcia na kwartał i takie, na których niewiele widać.

Są jednak tacy rodzice, którzy wizerunki swoich pociech publikują już od momentu narodzin, stwarzając dzieciom własne konta na portalach, a to już wkracza na grząski grunt prawa do wizerunku. Bo utworzenie własnego konta powinno być osobistą decyzją dorosłego człowieka.

Zobacz także: Imiona dzieci inspirowane social media

6. Robienie z dzieci modeli

Modny kapelusz, sukienka rodem z wybiegów, obcisłe jeansy i elegancka koszula. Czy dzieci naprawdę powinny być tak ubierane? Czy taki strój pozwoli na swobodną i nieskrępowaną zabawę? Nie. Pozwólmy zatem dzieciom być dziećmi, pozwólmy im się wybrudzić i umyć. Na tym polega frajda z dzieciństwa, a nie na wiernym kopiowaniu modeli i modelek.

Następny artykuł: 6 toksycznych stylów wychowywania dzieci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze