Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Małgorzata Jezierska

Odchudzanie przedszkolaka

Avatar placeholder
14.10.2020 11:46
Odchudzanie przedszkolaka
Odchudzanie przedszkolaka

Redukcja wagi przedszkolaka jest koniecznością, jeśli maluch ma nadwagę lub jest otyły. W większości przypadków nadwaga lub otyłość u dzieci jest spowodowana zbyt dużą ilością dostarczanych kalorii w stosunku do zapotrzebowania. W bardzo rzadkich przypadkach odpowiedzialne są inne zaburzenia, np. hormonalne czy dotykające układu nerwowego. Dieta dla przedszkolaka i aktywność fizyczna powinna więc pomóc w większości przypadków otyłości.

spis treści

1. Dlaczego redukcja wagi przedszkolaka jest ważne?

Nadwaga i otyłość wśród dzieci może przełożyć się na nieprawidłową wagę w przyszłości. Jednak nie tylko w dorosłym wieku otyłość może wywoływać problemy zdrowotne. Coraz częściej dzieci i młodzież cierpią na cukrzycę typu 2, czyli cukrzycę wywołaną nadwagą, nieodpowiednią dietą i brakiem ruchu.

Cały organizm dziecka ma problemy z nadmierną wagą - kręgosłup staje się przeciążony, tak samo jak stawy. Otyłość powoduje także problemy z krążeniem krwi. Innym problemem jest brak akceptacji dla grubych przedszkolaków wśród rówieśników. Wywołuje to kompleksy u dziecka, utrudnia kontakt z innymi dziećmi.

2. Jak zredukować wagę przedszkolaka?

Pamiętajmy, że często otyłość dziecka ma swoje podłoże w nawykach całej rodziny. Maluch obserwuje, jak często, co i ile jedzą jego rodzice, rodzeństwo i zwykle się do tego dostosowuje. Redukcja wagi przedszkolaka dotyczy całej rodziny. Wszyscy muszą przyjąć zdrowe nawyki żywieniowe. W przeciwnym wypadku, w przedszkolaku pojawią się bunt i frustracja.

Zobacz film: "Wybór odpowiedniego przedszkola"

Torturami dla dziecka byłoby obserwowanie całej rodziny jedzącej tłustą pizzę czy czipsy, samemu nie mogąc spróbować. Zdrowa dieta dla przedszkolaka to przede wszystkim pełnoziarniste produkty zbożowe, ciemne odmiany ryżu, kasze, warzywa, owoce, nabiał, mięso i ryby.

Unikamy słodzonych produktów, napojów i słodyczy, fast foodów i słonych przegryzek. Słodkości zawierają ogromne ilości węglowodanów prostych, natomiast słone przekąski zwykle zawierają tłuszcze trans, które są bardzo niezdrowe.

Należy też zerwać z zasadą „czystego talerza”. Każdy powinien jeść tyle, na ile ma ochotę i apetyt. Nie można zmuszać dziecka do całej porcji, jeśli po prostu się już najadło. Przy redukcji wagi dziecka można stopniowo zmniejszać podawane porcje - ale tylko trochę! Dziecko nadal się rozwija, nie można ograniczać mu jedzenia zbyt drastycznie. Niektórym pomaga zmiana talerzy na mniejsze. Wtedy mniejsza porcja wygląda bardziej obficie.

Regularność w podawaniu posiłków (4-5 razy dziennie o tych samych godzinach) pozwala „wyregulować” apetyt dziecka. Żołądek przyzwyczai się do pór posiłków dość szybko. Nie dopuszczamy do podjadania między posiłkami. Wtedy cała dieta dla dziecka na nic - dostarczy sobie ogromnych ilości kalorii pomiędzy posiłkami, jedząc same niezdrowe produkty, a na (zdrowy!) obiad nie będzie miało apetytu. Jeśli dziecko musi coś przekąsić między posiłkami, podawajmy mu umyte i pokrojone w kostkę warzywa i owoce.

Główny sposób na redukcję wagi dziecka to aktywność fizyczna. Ruch pozwala spalić nadmiarowe kalorie i zapobiega dalszemu tyciu. Można wychodzić z dzieckiem na spacery, bawić się wspólnie w parku czy na podwórku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze