Trwa ładowanie...

Ekorodzicielstwo

Avatar placeholder
04.06.2019 09:54
Ekorodzicielstwo
Ekorodzicielstwo (123rf)

Ekorodzicielstwo, czyli ekologiczne rodzicielstwo, zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest to prosty, oparty na intuicji ogół działań, których celem jest wychowanie dziecka zgodnie z naturą. W obecnych czasach, gdy bez problemu można nabyć jednorazowe pieluchy i gotowe posiłki dla dzieci, rośnie liczba osób, które chcą zajmować się dzieckiem w sposób ekologiczny. Poród naturalny, karmienie piersią i pieluszki wielorazowe to tylko jedne z wielu wyznaczników ekorodzicielstwa. Jak wychować dziecko w sposób eko?

spis treści

1. Ciąża, poród i pielęgnacja niemowlaka

Zaleca się, aby ciężarna unikała stresu, wstrząsów i kontaktu z chemikaliami. Na czas ciąży zrezygnuj z palenia papierosów, picia alkoholu, spożywania przetworzonej żywności, chemicznych leków i witamin, a także z opalania. Rozważ poród naturalny. Wiele kobiet twierdzi, że rodzenie bez znieczulenia, siłami natury, pozwala świadomie przeżyć to doświadczenie. Po porodzie naturalnym noworodek jest ułożony na brzuchu matki i pije z piersi siarkę. Badania przeprowadza się dopiero po upływie 2-3 godzin, a mycie po przynajmniej 24 godzinach od urodzenia.

Ważnym elementem pielęgnacji noworodka jest karmienie piersią. Nie tylko dostarcza maluchowi wszystkich składników odżywczych, ale i zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa poprzez bliski kontakt z matką. Karmienie piersią jest zalecane przez co najmniej jeden rok.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

W ciągu pierwszego okresu życia dziecko można myć i pielęgnować bez użycia kosmetyków. Wystarczy woda z dodatkiem mleka matki. Aby zapobiec odparzeniom, zamiast gotowych talków można stosować mąkę ziemniaczaną lub mleko matki. Zwolennicy ekorodzicielstwa podkreślają, jak ważne jest używanie pieluszek wielorazowych. Są one zdecydowanie bardziej ekologiczne niż jednorazowe. Ponadto pieluszki wielorazowe rzadziej powodują odparzenia pupy dziecka.

2. Żywienie niemowlaka i opieka nad nim

Oprócz potrzeb fizjologicznych dla małego dziecka najważniejsza jest bliskość z rodzicami. Od początku należy przytulać malucha i spędzać z nim dużo czasu. Ekorodzicielstwo zakłada karmienie na żądanie, noszenie dziecka w chuście i spanie z nim w łóżku. Im więcej czasu poświęca się maluchowi, tym lepszy ma się z nim kontakt.

Niezwykle istotne jest właściwe odżywianie malucha. Należy podawać mu produkty, które nie są przetworzone technologicznie. Jedzenie w słoiczkach i gotowe kaszki są odradzane. Warto żywić dziecko zgodnie z porami roku. Najlepsze są produkty sezonowe i lokalne, optymalnie z upraw ekologicznych i hodowli naturalnych. Przez pierwszy rok życia maluchom nie należy podawać soli, cukru, jaj, krowiego mleka, czekolady, orzechów, miodu, ryb i soi. Zdrowa dieta wzmocni odporność dziecka, podobnie jak hartowanie organizmu. Zwolennicy ekorodzicielstwa postulują także o rezygnację lub ograniczenie szczepień, jednak jest to dość kontrowersyjny i mało rozsądny pomysł.

Dobrym pomysłem na nauczenie dziecka ekologicznej postawy jest kupowanie mu od najmłodszych lat zabawek z materiałów przyjaznych środowisku. Dla trochę starszych maluchów świetną zabawą będzie samodzielne przygotowanie zabawek. Zabawki z papieru dla dzieci mogą dostarczyć im dużo radości.

Ekorodzicielstwo to sposób życia. Nie trzeba jednak ślepo podążać za jego zasadami. Czasami wystarczy wprowadzić kilka zmian, by żyć bardziej ekologicznie.

Następny artykuł: Jak mówić „nie” dziecku?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze