Ekorodzicielstwo

Ekorodzicielstwo, czyli ekologiczne rodzicielstwo, zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest to prosty, oparty na intuicji ogół działań, których celem jest wychowanie dziecka zgodnie z naturą. W obecnych czasach, gdy bez problemu można nabyć jednorazowe pieluchy i gotowe posiłki dla dzieci, rośnie liczba osób, które chcą zajmować się dzieckiem w sposób ekologiczny. Poród naturalny, karmienie piersią i pieluszki wielorazowe to tylko jedne z wielu wyznaczników ekorodzicielstwa. Jak wychować dziecko w sposób eko?

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

1. Ciąża, poród i pielęgnacja niemowlaka

Zaleca się, aby ciężarna unikała stresu, wstrząsów i kontaktu z chemikaliami. Na czas ciąży zrezygnuj z palenia papierosów, picia alkoholu, spożywania przetworzonej żywności, chemicznych leków i witamin, a także z opalania. Rozważ poród naturalny. Wiele kobiet twierdzi, że rodzenie bez znieczulenia, siłami natury, pozwala świadomie przeżyć to doświadczenie. Po porodzie naturalnym noworodek jest ułożony na brzuchu matki i pije z piersi siarkę. Badania przeprowadza się dopiero po upływie 2-3 godzin, a mycie po przynajmniej 24 godzinach od urodzenia.

Ważnym elementem pielęgnacji noworodka jest karmienie piersią. Nie tylko dostarcza maluchowi wszystkich składników odżywczych, ale i zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa poprzez bliski kontakt z matką. Karmienie piersią jest zalecane przez co najmniej jeden rok.

W ciągu pierwszego okresu życia dziecko można myć i pielęgnować bez użycia kosmetyków. Wystarczy woda z dodatkiem mleka matki. Aby zapobiec odparzeniom, zamiast gotowych talków można stosować mąkę ziemniaczaną lub mleko matki. Zwolennicy ekorodzicielstwa podkreślają, jak ważne jest używanie pieluszek wielorazowych. Są one zdecydowanie bardziej ekologiczne niż jednorazowe. Ponadto pieluszki wielorazowe rzadziej powodują odparzenia pupy dziecka.

2. Żywienie niemowlaka i opieka nad nim

Oprócz potrzeb fizjologicznych dla małego dziecka najważniejsza jest bliskość z rodzicami. Od początku należy przytulać malucha i spędzać z nim dużo czasu. Ekorodzicielstwo zakłada karmienie na żądanie, noszenie dziecka w chuście i spanie z nim w łóżku. Im więcej czasu poświęca się maluchowi, tym lepszy ma się z nim kontakt.

Niezwykle istotne jest właściwe odżywianie malucha. Należy podawać mu produkty, które nie są przetworzone technologicznie. Jedzenie w słoiczkach i gotowe kaszki są odradzane. Warto żywić dziecko zgodnie z porami roku. Najlepsze są produkty sezonowe i lokalne, optymalnie z upraw ekologicznych i hodowli naturalnych. Przez pierwszy rok życia maluchom nie należy podawać soli, cukru, jaj, krowiego mleka, czekolady, orzechów, miodu, ryb i soi. Zdrowa dieta wzmocni odporność dziecka, podobnie jak hartowanie organizmu. Zwolennicy ekorodzicielstwa postulują także o rezygnację lub ograniczenie szczepień, jednak jest to dość kontrowersyjny i mało rozsądny pomysł.

Dobrym pomysłem na nauczenie dziecka ekologicznej postawy jest kupowanie mu od najmłodszych lat zabawek z materiałów przyjaznych środowisku. Dla trochę starszych maluchów świetną zabawą będzie samodzielne przygotowanie zabawek. Zabawki z papieru dla dzieci mogą dostarczyć im dużo radości.

Ekorodzicielstwo to sposób życia. Nie trzeba jednak ślepo podążać za jego zasadami. Czasami wystarczy wprowadzić kilka zmian, by żyć bardziej ekologicznie.

Dziecko mnie nie słucha
Jak mówić „nie” dziecku?

Polecane dla Ciebie

Pytania do lekarzy

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Co znaczy ten wynik EEG u dziecka?

Warto skonsultować wynik z lekarzem, który badania zlecił i leczy synka. Zna wszystkie objawy Malucha, obserwował jego zachowanie i ma dokładny wywiad dotyczący historii rozwoju i zaburzeń dziecka. Będzie potrafił najlepiej wyjaśnić, wytłumaczyć czy rozwiać wątpliwości, a także (w razie potrzeby) pokierować na dalszą diagnostykę lub rehabilitację (wspieranie rozwoju).

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Czy gryzienie przedmiotów u 19-miesięcznego dziecka może oznaczać autyzm?

Jeśli sytuacja ma miejsce tylko w przedszkolu może być reakcja adaptacyjna związaną ze stresem i orientacją w nowym miejscu (forma samouspokojenia wyniesiona z wcześniejszych etapów rozwoju). Szczególnie, że obiektywnie synek jest jeszcze mały i podobne zmiany są dla niego sporym wyzwaniem. Skonsultowanie się jednak z logopedą, a w razie potrzeby także psychologiem dziecięcym, jest dobrym pomysłem. Specjalista zdiagnozuje ogólny rozwój synka i potencjalne potrzeby jego wspierania lub rehabilitacji.

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Czy te zaburzenia mowy u dziecka muszą być leczone?

W tym wieku podobny rozwój mowy może być jeszcze normą. Szczególnie, jeśli synek rozpoczął już budowę prostych zdań zdań. Jeśli nie ma innych odstępstw od rozwojowych norm, a mowa w dalszym ciągu będzie się rozwijać, to prawdopodobnie nie ma powodów do niepokoju. Można ewentualnie podjąć konsultację z lekarzem pediatrą- po dokładnym wywiadzie i obserwacji malca, być może zdecyduje o dodatkowych formach wspierania rozwoju (np logopeda).

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

O czym świadczy brak gaworzenia u 4-miesięcznego dziecka?

Głużenie rzeczywiście powinno się już pojawić. Jest to odruch bezwarunkowy, występujący także u dzieci niesłyszących. Natomiast w kontekście gaworzenia córeczka "ma jeszcze czas" (pojawia się ono około 6miesiaca życia) i stanowi wypowiadanie (już bardziej świadome) przez niemowlaka sylab takich jak ba, ma, ta, które mogą być łączone w całości lub powtarzane, dziecko nie nadaje im jednak znaczeń. Intensywność a także częstotliwość głużenia może być różna u różnych dzieci, zależy to między innymi od temperamentu dziecka. Zachęcam do przyjrzenia się córeczce, czy w momentach gdy jest najedzona, wyspana i czuwająca nie pojawiają się głoski gardłowe (tzw tylnojęzykowe, np gh, khe itp), być może bardzo cicho. Zachęcanie Maluszka przez wspólne zabawy, czy "zagadywanie" podczas kontaktu wzrokowego także powinno pomóc. Ważne jednak, by była Pani spokojna i nie denerwowała się w kontakcie z córeczką, bo to może udzielać się także jej. Jeśli będzie się Pani mocno niepokoić lub przez najbliższy czas nic się nie zmieni w rozwoju mowy córeczki warto skonsultować się z pediatrą, który opiekuje się Maluszkiem.

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

O czym świadczą problemy emocjonalne u 4-letniego dziecka?

Problemy emocjonalne u dziecka 4 letniego noga mieć różne podłoże- od całościowych zaburzeń rozwojowych, po nawarstwienie trudnych zdarzeń i stresu. Zachęcałabym do zebrania dokładnego wywiadu o zachowaniach Malucha w przedszkolu, przyjrzenia się zachowaniu, rozwojowi i relacjom synka w domu z bliskimi z z tym wszystkim podjęcia konsultacji z lekarzem pediatrą. Wspólnie podejmiecie decyzję, czy są podstawy do podjęcia dalszych konsultacji i diagnostyki (neurolog, psycholog, rehabilitant itp) czy tez wystarczą zmiany niektórych zachowań i działań w zakresie domowym i przedszkolnym.

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

W jaki sposób sprawdzić, czy syn ma zaburzenie?

Jeśli niepokoi się Pani o zdrowie i rozwój brata- warto najpierw podjąć ten temat z rodzicami. Gdy sęi zauważa odstępstwa od normy, warto je zweryfikować z obserwacjami innych. Wspólnie będzie można podjąć najskuteczniejsze działania. Dobrze jest wówczas skorzystać z pomocy - najpierw lekarza pediatry, który pokieruje (w razie potrzeby) na dalszą diagnostykę i leczenie (np do psychologa dziecięcego).

Popularne preparaty i suplementy diety

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.