Trwa ładowanie...

Nauka samodzielnego korzystania z toalety

Avatar placeholder
Anna Kołodziejczyk 26.07.2017 13:06
Nauka samodzielnego korzystania z toalety
Nauka samodzielnego korzystania z toalety

Artykuł sponsorowany

Pierwsze samodzielne korzystanie z toalety to nie lada wydarzenie w życiu dziecka i jego rodziców. Nabycie tej cennej umiejętności to ogromny krok rozwojowy. Maluch potrzebuje w nim odpowiedniego wsparcia. Podpowiadamy, co zrobić, aby nauka przebiegała w przyjemnej atmosferze i przyniosła jak najlepsze efekty.

spis treści

1. Trening czystości

Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Każdy rodzic z niecierpliwością czeka na moment, w którym jego pociecha na zawsze pożegna się z pieluszką. Zanim jednak maluch samodzielnie powędruje do toalety, musi opanować sztukę siadania na nocniczku, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie mu zrozumieć zasady higieny obowiązujące w świecie dorosłych. Przyjmuje się, że dziecko powinno zacząć samodzielnie korzystać z nocnika w wieku około 2 lat. Pamiętajmy jednak, że jest to kwestia indywidualna. Szkrab musi po prostu dojrzeć do momentu, w którym będzie na to gotowy. Rolą rodzica jest jedynie stymulowanie tego procesu.

W jaki sposób rozpoznać gotowość dziecka? Wystarczy bacznie obserwować malucha, który na różne sposoby daje rodzicom do zrozumienia, że zbliża się przełom. Często zaczyna siadać na nocniczku dla zabawy, mówi o tym, że ma mokro lub zdejmuje sobie pieluchę. Dzięki odrobinie cierpliwości rodzice mogą nauczyć dziecko informowania o swoich potrzebach. Sprawdzi się regularne zaprowadzanie dziecka do toalety i przedstawienie mu panujących tam zasad dotyczących zdejmowania dolnych części garderoby, korzystania z papieru toaletowego, spuszczania wody czy mycia rąk.

2. Akcesoria pomocne w nauce korzystania z toalety

Aby nauka samodzielności przebiegła sprawnie, warto skorzystać z dostępnych na rynku akcesoriów, dzięki którym nasze dziecko o wiele szybciej opanuje zasady korzystania z toalety. Godne uwagi są produkty marki OKT kids, zaprojektowane w taki sposób, aby nauka stała się jednocześnie barwną, a także – co ważniejsze – bezpieczną przygodą. Do dyspozycji mamy kolorowe, zdobione grafikami przedstawiającymi bajkowych bohaterów nocniczki wyposażone w zapewniające stabilność elementy antypoślizgowe. Komfort użytkowania zapewnia anatomiczny kształt i szerokie oparcie, a bezpieczeństwo produktu poświadczone jest certyfikatami.

Dla nieco starszych szkrabów proponujemy odpowiednio wyprofilowane nakładki na sedes, dzięki którym korzystanie z toalety stanie się jeszcze łatwiejsze. Ich antypoślizgowe krawędzie bez trudu dopasowują się do powierzchni sedesu, dzięki czemu rodzic jest spokojniejszy o bezpieczeństwo dziecka.

Wygodę korzystania z toalety zapewni także odpowiedni stołeczek. OKT kids oferuje kolorowe nakładki sedesowe i podesty, dzięki którym zdobywanie samodzielności stanie się jeszcze łatwiejsze i bezpieczniejsze.

3. Samodzielne korzystanie z toalety

Pamiętajmy, że nauka samodzielnego radzenia sobie w toalecie powinna przebiegać w miłej i przyjaznej atmosferze. Należy odpowiednio motywować dziecko, a nic lepiej nie zachęca do opanowywania nowych umiejętności, jak docenianie nawet najdrobniejszych postępów. W pierwszej kolejności postawmy na naukę korzystania z nocniczka – z ubikacją zaczekajmy do momentu, w którym dziecko będzie sobie radziło właśnie z tego rodzaju toaletą. Dopiero później, korzystając z nakładki na sedes i podestu dziecięcego, spokojnie możemy rozpocząć przygodę z „dorosłym” sedesem. Nauka nie może odbywać się w pośpiechu i pod presją. Maluch musi mieć dużo czasu, aby zasady poznane podczas treningu czystości utrwaliły się, dlatego rodzic powinien wykazać się cierpliwością i opanowaniem. Starajmy się nadmiernie nie pomagać szkrabowi. Nawet jeśli nie poradzi sobie, mimo kilku podjętych prób, wyręczanie zniechęci dziecko do dalszej pracy nad sobą.

Najlepiej, aby cenną umiejętność samodzielnego korzystania z toalety maluch opanował, zanim pójdzie do przedszkola, dzięki czemu nie będzie skazany na pomoc opiekunów. Pamiętajmy jednak, że niczego nie możemy wyegzekwować od naszej pociechy siłą. Próby przyspieszania naturalnego procesu rozwoju dziecka mogą przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.

Następny artykuł: Moczenie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze