Dziecko nie chce się ubierać

Kupowanie ubranek dla maluchów to sama przyjemność - są kolorowe i miłe w dotyku. Ale ubieranie dziecka to dla wielu rodziców pole minowe. Trudne są zwłaszcza początki. Niektóre maluchy za nic w świecie nie dają się przewinąć, zdejmują nałożone już ubranie, a najlepiej czują się w stroju Adama. Co w takiej sytuacji mogą zrobić rodzice? Jak ubrać dziecko, aby nie było mu zimno i by odczuwało komfort i wygodę? Jak wychować dziecko, aby się nie buntowało? Na szczęście istnieje kilka wskazówek, do których warto się zastosować.

Polecane wideo:

Ubrania dla dzieci

Kupowanie koszulek dla dziecka jest nie lada wyzwaniem. Największym problemem jest dopasowanie ubrań do wzrostu rozwijającego się malca i do jego upod...

Zmiana pieluchy

Dzieci w wieku 18-24 miesięcy zwykle nie lubią przewijania i nie mają tyle cierpliwości, aby wytrzymać nieruchomo zmianę pieluchy. Dlatego też rodzice powinni pamiętać o kilku zasadach:

 • tłumaczenie dziecku, dlaczego przewijanie jest konieczne, rzadko odnosi skutek,
 • rozwiązanie siłowe także nie jest skuteczne,
 • przed przewijaniem uprzedź dziecko o tym fakcie,
 • nie zmieniaj mu pieluchy w trakcie zabawy, będzie jeszcze bardziej marudziło,
 • spróbuj przewinąć dziecko na stojąco, będzie mu wygodniej,
 • skorzystaj z nowoczesnych pieluch, które wkłada się i zdejmuje zupełnie jak majtki,
 • ubierz malucha w dwuczęściowe ubrania, szybciej i łatwiej zmienisz mu pieluszkę,
 • zajmij czymś dziecko, na przykład zabawką,
 • poproś malucha o pomoc w zmianie pieluchy, zamiast się denerwować, poczuje się bardziej „dorosły”,
 • jeśli dziecko bardzo się buntuje przeciwko przewijaniu, zastanów się nad nauką korzystania z nocnika.

Jak ubrać dziecko?

Ubieranie dzieci nie jest proste. Nawet pozornie wygodne ubranie może być dla malucha źródłem dyskomfortu. Pamiętaj, że małe dziecko często nie jest w stanie powiedzieć, co sprawia mu problem. Najczęściej są to: zbyt mały rozmiar ubrania, sztywny materiał, ostre metki w ubraniach, grube szwy, na przykład w skarpetkach, lub włoski na tkaninie. Jak dobrać idealne ubranie?

 • Wybieraj ubrania z bawełny, są dużo bardziej miłe w dotyku.
 • Kupując sweterki, czapki i szaliki unikaj tych z „włochatych” tkanin.
 • Z ubrań wytnij metki.
 • Sprawdź, czy materiał nie jest sztywny lub nieprzyjemny w dotyku.
 • Płucz ubrania w płynie zmiękczającym lub prasuj je.
 • Jeśli masz okazję dostać ubranka dla dziecka od rodziny lub znajomych, nie wahaj się, są na pewno miękkie i wygodne.

Ubieranie dziecka, gdy na dworze jest zimno i wietrznie, bywa kłopotliwe dla rodziców, których pociechy stanowczo odmawiają nałożenia rajstop i ciepłych ubrań. Co można zrobić, gdy mimo próśb i tłumaczenia dziecko mówi: „nie”?

 • Na wszelki wypadek z nadejściem chłodnych dni schowaj cienkie letnie ubranka, niech wybór ubrań ograniczy się do tych cieplejszych.
 • Nie wydawaj rozkazów („Nałóż czapkę!”), tylko daj maluchowi wybór („Wolisz nałożyć żółtą czapkę czy zieloną?”).
 • Przy zakupie ubrań spytaj dziecko o zdanie, chętniej będzie nosiło to, co samo wybierze.
 • Jeśli jest chłodno, a maluch nie chce nałożyć kurtki, powiedz mu, że weźmiecie ją na wszelki wypadek, wówczas po pierwszym podmuchu wiatru na pewno zechce ją nałożyć, ale kiedy na dworze jest bardzo zimno, nie ulegaj i zapowiedz dziecku, że bez kurtki nie wyjdzie z domu.
 • Nie ubieraj swojej pociechy zbyt ciepło, grube rajstopki pod spodniami przy dodatniej temperaturze to dla wielu maluchów przesada, wystarczą podkolanówki i spodnie z grubszego materiału.

Nawet rodzice, którzy wiedzą, jak wychować małe dziecko, mogą mieć kłopoty w kwestii ubioru. Ubieranie dzieci nie jest szczególnie skomplikowane, ale przy negatywnym nastawieniu malucha bywa trudne. Jednak, stosując się do powyższych rad, możliwe jest wypracowanie zdrowego podejścia do tej kwestii.

Ubieranie dzieci, które wolą chodzić nago

Ubieranie dziecka, które najlepiej czuje się we własnej skórze, to problem niejednego rodzica. Jeśli w waszym domu nie jest zimno, nie ubieraj malucha na siłę. Pozwól mu przez kilka minut pobyć w stroju Adama, za chwilę na pewno nałoży ubranie bez większych oporów. Jeżeli temperatura w domu jest raczej niska, zrób coś, co odwróci jego uwagę od ubierania się. Wówczas najprawdopodobniej uda ci się nałożyć mu ubranko.

W przypadku dzieci, które chętnie rozbierają się także poza domem, można spróbować ubrań jednoczęściowych, które zapina się z tyłu. W rezultacie maluch nie będzie w stanie zdjąć ich bez twojego udziału. Pomocne są także sznurowane buty, które są zbyt skomplikowane dla dziecka. Ponadto warto kupić lub uszyć dziecku ubranka dla lalek i misiów, bawiąc się z nimi będzie mogło zaspokoić swoją potrzebę rozbierania i ubierania.

Joanna Brodziak, 3 miesiące temu

Problemy w wychowaniu dziecka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Problemy w wychowaniu dziecka
Problemy w wychowaniu dziecka

Zadziorny maluch

Zadziorny maluch

Co robicie, kiedy dziecko po raz kolejny Was nie słucha? Znowu uderzyło kolegę, nie posprzątało zabawek, znowu biega po markecie i beztrosko oddala się od nas, ignoruje nasze polecenia lub co gorsza, robi nam na przekór.

Problemy w wychowaniu dziecka

Marudzenie u dziecka

Marudzenie u dziecka

Problemy wychowawcze z dziećmi powstają często jako efekt niewłaściwych decyzji ich rodziców.

Problemy w wychowaniu dziecka

Jak sobie radzić z upartym dzieckiem?

Jak sobie radzić z upartym dzieckiem?

Małe dzieci często chcą postawić na swoim tylko po to, aby udowodnić rodzicom, że mają rację. Jak sobie radzić małym uparciuchem?

Problemy w wychowaniu dziecka

Metoda Tomatisa

u dzieci i dorosłych (np. jąkanie, opóźniony rozwój mowy, wady wymowy, niewłaściwe używanie głosu powodujące chrypkę itp.). W trudnościach szkolnych (...) , np. dysleksji. W zaburzeniach komunikacji. W przypadku dzieci...

Problemy w wychowaniu dziecka

Sztuka chwalenia, czyli w jaki sposób NIE chwalić dziecka

Wydawałoby się banalna sprawa: pochwała, każde dziecko jej potrzebuje. Jednak chwaląc nieumiejętnie wyrządzasz dużą krzywdę swojemu dziecku. Brzmi (...) ? Cokolwiek moje dziecko by nie zrobiło, było to...

Problemy w wychowaniu dziecka

Jeśli twoje dziecko kłamie, ciesz się. To dobry znak

nie są złe, ba! Bardzo dobrze świadczą o rozwoju twojego dziecka. Teraz myślisz, że to ja kłamię? Ani trochę! A wszystko zaczęło się u nas od niegroźnego (...) zagościć w naszym domu.** Zastanawiałam się, czy niespełna trzylatek może...

Problemy w wychowaniu dziecka

Jak postępować z małym skarżypytą?

Jak postępować z małym skarżypytą?

Dzieci, które donoszą, nie są dobrze widziane w towarzystwie. Rówieśnicy nie chcą się z nimi bawić, przez co często funkcjonują one gdzieś (...) na marginesie grupy. Także przez rodziców skarżenie postrzegane jest jako oznaka nieporadności...

Problemy w wychowaniu dziecka

Gdy dziecko skarży

Gdy dziecko skarży

często nie wiedzą, jak mają zareagować. Zganić skarżypytę czy ukarać dziecko, na które doniesiono? Jak ma się do tego wychowanie dziecka? Etap skarżenia (...) „Bo on mnie bije!", „Bo ona zabrała mi zabawkę!",...