Ssanie kciuka

Ssanie kciuka u niemowląt jest zupełnie naturalne. Ale ssanie kciuka utrzymujące się dłużej niż do 4. roku życia może wywołać poważne szkody w zgryzie malucha. Efektem mogą być krzywe zęby mleczne oraz stałe. Nie jest to jednak sztywna reguła, niektóre dzieci nie robią tego na tyle często i intensywnie by zepsuć sobie zgryz. Dlatego też dobrze jest skonsultować swoje obawy ze stomatologiem, zanim zaczniemy oduczać dziecko tego nawyku.

Dlaczego dziecko ssie kciuk?

Ssanie kciuka u niemowląt, noworodków oraz dzieci jeszcze w brzuchu matki jest naturalnym i częstym zjawiskiem. Większość maluchów zbliża rączkę do buzi i ją ssie. Dopóki dziecko nie ma zębów lub ma tylko zęby mleczne, nie stanowi to problemu. Gorzej, jeśli dziecko ssie kciuk już w momencie wyrzynania się pierwszych zębów stałych, czyli około 4.-5. roku życia.

Ssanie kciuka to dla dziecka sposób na uspokojenie. Ssanie palca daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dziecko ssie kciuk, kiedy się boi, kiedy go coś boli, kiedy idzie spać lub kiedy czeka go jakieś wyzwanie (na przykład przed pójściem pierwszy raz do przedszkola). Takie samouspokajanie sprawia, że dziecko lepiej śpi w nocy. Wszystkie dzieci kiedyś z tego wyrastają, jedne prędzej, inne szybciej - ma to miejsce między 2. a 4. rokiem życia.

Jak oduczyć ssania kciuka

Ssanie kciuka jest nawykiem, który u większości dzieci ustępuje samoistnie.

Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?

Ssanie kciuka może rzeczywiście rozładowywać napięcie psychiczne dziecka i pomagać mu w radzeniu sobie z problemami. Jeśli jednak jesteśmy zaniepokojeni utrzymującym się nawykiem, możemy postarać się oduczyć dziecko ssania kciuka. Powinniśmy zacząć oduczać dziecko ssania kciuka, jeśli:

  • stomatolog stwierdzi, że zęby dziecka mogą lub zaczynają się krzywić;
  • dziecko ssie kciuk niemal bez przerwy;
  • dziecko ssie kciuk bardzo intensywnie i energicznie;
  • pojawia się infekcja, ropień, modzel lub owrzodzenie kciuka;
  • dziecko ma ciągle spierzchnięte i popękane usta;
  • dziecko ma trudności z komunikacją wywołane ssaniem palców;
  • ssanie palca wywołuje problemy z rozwojem społecznym dziecka;
  • pojawiają się wady artykulacyjne spowodowane ssaniem kciuka;
  • ssanie kciuka u dziecka pojawia się także w przedszkolu, gdzie inne dzieci mogą się z tego naśmiewać.

Pamiętajmy, że zakazy niewiele tu pomogą. Mogą one tylko utrwalić nawyk. Pierwszym krokiem w kierunku oduczenia dziecka ssania kciuka jest poważna rozmowa z maluchem. Trzeba wyjaśnić dziecku, że ssanie palca może być szkodliwe dla jego zgryzu, a co więcej, że będzie później musiało nosić aparat na zęby. Jeśli rozmowa nie pomoże, można poprosić stomatologa, by jako zewnętrzny autorytet porozmawiał z dzieckiem.

Można próbować zamienić kciuk na smoczek. Będzie to korzystniejsze dla dziecka, gdyż smoczki do ssania są bardziej miękkie niż palec. Można je szybko umyć oraz sparzyć, więc są bardziej higieniczne. Plastikowa obwódka blokuje ssanie, by nie było uciskające na zęby.

Kiedy widzimy, że dziecko mimo rozmów z nami oraz stomatologiem i innych prób z naszej strony nadal wkłada palce do buzi, możemy też próbować odwracać jego uwagę. Jeśli poprosimy dziecko o pomoc, wymagającą od niego użycia obu rąk, dziecko wyjmie kciuka z buzi. A o to właśnie chodzi.

Skutecznym sposobem jest smarowanie dziecku kciuków nieprzyjemnie smakującymi substancjami, np. octem. Trzeba jednak raz na jakiś czas zmieniać smak, gdyż dziecko może się przyzwyczaić do naszego "odstraszacza".

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 dni temu

4
Artykuły Fizjologia malucha
Fizjologia malucha

Moczenie u malucha

się. Każdy rodzic powinien dokładnie obserwować swojego malucha, a jeśli zauważy niepokojące objawy natychmiast powinien zgłosić się z dzieckiem

Fizjologia malucha

Wszawica - zarażenie, leczenie

Dermatolog Dorota Bystrzanowska mówi o tym, że zarażenie się wszawicą wcale nie jest tak łatwe, jak sądzimy. Zobacz, na co uczulić dzieci, aby zmniejszyć ryzyko wszawicy. Dowiesz się też, jak prawidłowo leczyć tę pasożytniczą chorobę, którą jest wszawica.

Fizjologia malucha

Nigdy nie mów nigdy

Nigdy nie mów nigdy

piersią uważa za jedyny słuszny sposób odżywiania malucha. Wszystkie inne są przez nią bardzo emocjonalnie krytykowane. Dziecinny głosik Mówienie (...) do dziecka dziennym głosikiem zawsze wydawało mi się głupie. Myślałam wtedy, co...

Fizjologia malucha

Nawyki maluchów

smoczka, jedzenie z butelki oraz spanie z rodzicami w jednym łóżku. Karmiąca mama może mieć poważny dylemat, kiedy odstawić malucha od piersi. Na pewno (...) jest dla dziecka okazją do zaspokojenia głodu, przytulenia się i poczucia...

Fizjologia malucha

Trening czystości

zagląda do łazienki i ściąga pieluchę. Czasem można zauważyć jak maluch się napina, a na twarzy widać bardzo wyraźne skupienie. Wszystkie wymienione (...) sygnały mówią, że trening czystości już czas zacząć. Na początku nauki najważniejsza...

Fizjologia malucha

Na świat przyszły bliźniaczki o różnym kolorze skóry

Na świat przyszły bliźniaczki o różnym kolorze skóry

Chociaż dziewczynki są bliźniaczkami, ludzie widząc je, dziwią się, że są spokrewnione. Ich reakcja jest jednak w pełni uzasadniona - dzieci mają bowiem inny kolor skóry. Zdaniem ekspertów taki przypadek zdarza się raz na milion urodzeń. Mayla i Any'a,...

Fizjologia malucha

Nowa kolekcja Disney dla dzieci

Oriflame przedstawia nową limitowaną kolekcję Disney. Kosmetyki dla dzieci z ich ulubionymi bohaterami Disney'a. Oriflame poszerzyło ofertę kosmetyków dla dzieci o produkty z wizerunkami kolejnych bohaterów bajek Disney'a - „Mała syrenka" i „Samoloty"....