Cztery proste sposoby na uspokojenie złoszczącego się dziecka

Złość to uczucie, które może informować o dwóch rzeczach. Pierwszą z nich jest naruszenie naszych granic – nie chcemy wyrazić na coś zgody i dlatego się złościmy. Drugą – fakt, że jakieś nasze potrzeby nie zostały zaspokojone.

Niewielu dorosłych zdaje sobie sprawę z tych sygnałów, nie umie prawidłowo ich odczytać i skutecznie poradzić sobie z własnym gniewem. Czego więc wymagać od małego dziecka?

Polecane wideo:

Maluchy, które z jakiegoś powodu ogarnia złość, najczęściej w ogóle nie wiedzą, co się z nimi dzieje i dlaczego. Potrafią reagować w bardzo żywiołowy sposób, krzycząc, płacząc, rzucając się na podłogę, robiąc krzywdę sobie i innym. Jak pomóc dziecku uspokoić się, a przy tym samemu nie dać się ponieść gwałtownym emocjom? Oto cztery skuteczne sposoby.

Zrozum

Nie łudź się, że do ogarniętego szałem kilkulatka dotrze rozsądne tłumaczenie, że nie możecie sobie pozwolić finansowo na zorganizowanie mu urodzin w parku rozrywki i lepiej zrobić to małym kosztem w domu. Nie oznacza to również, że macie mu ulegać. To wy jesteście dorośli i wy decydujecie. Zamiast jednak raczyć dziecko suchym „nie i koniec”, co tylko zezłości go jeszcze bardziej, warto okazać mu swoją empatię: „Rozumiem, że się złościsz, bo marzyłeś o urodzinach w aquaparku". Już samo zrozumienie i nazwanie uczuć po imieniu pokaże malcowi, że jesteś przy nim i pomożesz mu rozwiązać ten problem, z którym on sam sobie ewidentnie nie radzi.

Przytul

Wielu rodziców, gdy ich dziecko podnosi alarm, wpada w panikę, bo nie wie, jak się w tej sytuacji zachować. Zwłaszcza, jeśli atak szału odbywa się w miejscu publicznym. Próbują tłumaczyć, uciszać, grożą albo krzyczą, marząc tylko o jednym – żeby wreszcie nastała cisza. Tymczasem rozwiązanie może być bardzo proste. Zamiast strofować albo dystansować się od malca, przytul go. Nic nie mów, nie wyjaśniaj, nie pouczaj, zaoferuj tylko swoją bliskość. Efekt może cię zaskoczyć.

10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko

Wychowanie dziecka to bardzo skomplikowany proces, który wymaga od rodzica przemyślanych decyzji. W końcu na to, jak ukształtuje się mały człowiek, wpływ...

Działaj

Gniew to uczucie, które wymaga ekspresji. Kiedy się złościsz, raczej nie masz ochoty siedzieć cicho na kanapie, wręcz przeciwnie – dosłownie cię nosi. Nic więc dziwnego, że dzieci również reagują gwałtownie. Nie oznacza to jednak, że masz bezczynnie patrzeć, jak twój maluch niszczy zabawki. Pozwól mu się wyładować, ale bez krzywdy dla siebie i otoczenia. Daj mu na przykład do podarcia stare gazety. Jeśli jesteście na dworze – potupcie razem albo pobiegajcie.

Oddychaj

Ta metoda wymaga wcześniejszej praktyki i przećwiczenia, zanim nastąpi atak złości. Polega na spokojnym oddychaniu. Wykonaj ją wspólnie z dzieckiem. Zamknijcie oczy i stojąc nabierzcie powoli powietrza. Trzymajcie jedną dłoń na brzuchu, poczujcie, jak się przepona się powiększa. Potem wypuśćcie powietrze licząc do 10. Powtórzcie czynność trzy razy. Takie oddychanie automatycznie rozluźnia całe ciało.

Karolina Majewska, 4 miesiące temu

Problemy w wychowaniu dziecka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 7 godzin temu

4
Artykuły Problemy w wychowaniu dziecka
Problemy w wychowaniu dziecka

Zadziorny maluch

Zadziorny maluch

Co robicie, kiedy dziecko po raz kolejny Was nie słucha? Znowu uderzyło kolegę, nie posprzątało zabawek, znowu biega po markecie i beztrosko oddala się od nas, ignoruje nasze polecenia lub co gorsza, robi nam na przekór.

Problemy w wychowaniu dziecka

Marudzenie u dziecka

Marudzenie u dziecka

Problemy wychowawcze z dziećmi powstają często jako efekt niewłaściwych decyzji ich rodziców.

Problemy w wychowaniu dziecka

Jak sobie radzić z upartym dzieckiem?

Jak sobie radzić z upartym dzieckiem?

Małe dzieci często chcą postawić na swoim tylko po to, aby udowodnić rodzicom, że mają rację. Jak sobie radzić małym uparciuchem?

Problemy w wychowaniu dziecka

Sztuka chwalenia, czyli w jaki sposób NIE chwalić dziecka

Wydawałoby się banalna sprawa: pochwała, każde dziecko jej potrzebuje. Jednak chwaląc nieumiejętnie wyrządzasz dużą krzywdę swojemu dziecku. Brzmi (...) ? Cokolwiek moje dziecko by nie zrobiło, było to...

Problemy w wychowaniu dziecka

Gdy dziecko skarży

Gdy dziecko skarży

często nie wiedzą, jak mają zareagować. Zganić skarżypytę czy ukarać dziecko, na które doniesiono? Jak ma się do tego wychowanie dziecka? Etap skarżenia (...) „Bo on mnie bije!", „Bo ona zabrała mi zabawkę!",...

Problemy w wychowaniu dziecka

Metoda Tomatisa

u dzieci i dorosłych (np. jąkanie, opóźniony rozwój mowy, wady wymowy, niewłaściwe używanie głosu powodujące chrypkę itp.). W trudnościach szkolnych (...) , np. dysleksji. W zaburzeniach komunikacji. W przypadku dzieci...

Problemy w wychowaniu dziecka

Jak postępować z małym skarżypytą?

Jak postępować z małym skarżypytą?

Dzieci, które donoszą, nie są dobrze widziane w towarzystwie. Rówieśnicy nie chcą się z nimi bawić, przez co często funkcjonują one gdzieś (...) na marginesie grupy. Także przez rodziców skarżenie postrzegane jest jako oznaka nieporadności...

Problemy w wychowaniu dziecka

Niskie poczucie własnej wartości u dzieci

Niskie poczucie własnej wartości u dzieci

jednak są to tylko pozory, a dziecko wewnątrz nie ocenia siebie zbyt dobrze. Jest to duży problem, nad którym koniecznie trzeba pracować. Zadaniem rodzica jest podnieść (...) się w przyszłości. Wartość własna a czynniki zewnętrzne Dziecko...