Trwa ładowanie...

Moczenie nocne dziewczynek

Avatar placeholder
12.10.2020 18:24
Moczenie nocne dziewczynek
Moczenie nocne dziewczynek

Moczenie nocne dziewczynek zdarza się rzadziej niż moczenie u chłopców. Co więcej, w większości przypadków, to dziewczynki radzą sobie z moczeniem nocnym gorzej niż chłopcy. Moczenie łóżka do piątego, a nawet szóstego roku życia, niekoniecznie oznacza jakikolwiek problem. Po prostu dziecko mocno śpi, a nie potrafi jeszcze zbyt dobrze wstrzymywać oddawania moczu, szczególnie we śnie. W bardzo rzadkich przypadkach przyczyną moczenia są choroby i infekcje układu moczowego, aby je wykluczyć, trzeba pójść z dzieckiem do lekarza.

spis treści

1. Przyczyny moczenia nocnego u dziewczynek

Moczenie nocne u dzieci nie wynika z przeżywanego przez dziecko stresu, problemów w domu czy zmian w życiu. Można podejrzewać takie przyczyny moczenia się tylko wtedy, jeśli dziecko niemające wcześniej problemów z utrzymywaniem moczu w nocy, nagle zaczyna je mieć, około ósmego-dziesiątego roku życia. Zazwyczaj moczenie się dzieci bierze się stąd, że dziecko jeszcze nie panuje do końca nad swoim pęcherzem, sen dziecka jest mocny, a pęcherz moczowy jest na tyle mały, że wymaga po prostu opróżnienia w nocy. Z czasem dziecko uczy się trzymania moczu, a pęcherz zwiększa swoją objętość i problem znika, maksymalnie do szóstego roku życia.

Jeśli jednak problem moczenia nocnego nie przechodzi z czasem, trzeba wziąć dziecko do lekarza. Przyczyny moczenia nocnego u dziewczynek i chłopców to także choroby, które być może nie objawiają się w żaden inny sposób. Problemu z utrzymaniem moczu w nocy mogą być wywołane chorobami takimi jak:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
  • infekcje dróg moczowych,
  • wrodzone wady układu moczowego,
  • choroby nerek,
  • cukrzyca.

Schorzenia te trzeba wykryć i leczyć, co przyczyni się także do opanowania moczenia nocnego.

2. Sposoby na moczenie nocne u dziewczynek

Moczenie nocne u dziewczynek to duży stres i wstyd, a nawet poczucie winy. Nie można pogłębiać tego stanu, reagując agresywnie i obwiniając dziecko. Zupełnie niedopuszczalne jest karanie dziecka za zmoczenie łóżka, bo to nie jest wina dziecka. Karanie może tylko pogorszyć strach, poczucie winy i inne negatywne emocje u dziecka, a co za tym idzie, pogorszyć także nocne moczenie się.

Jeśli przyczyną moczenia nocnego nie są żadne schorzenia, możemy tylko starać się przyspieszyć naturalny proces panowania nad pęcherzem. Niektórzy rodzice z powodzeniem stosują metodę "ćwiczenia" pęcherza. Polega ona na tym, by zachęcić dziecko do tego, aby w dzień postarało się, czując parcie na pęcherz, chwilkę poczekać z jego opróżnieniem. Z czasem pozwoli to na większe panowanie nad swoim pęcherzem, a także nieco go rozciągnie. Nie można jednak zachęcać dziecko do wstrzymywania oddawania moczu za wszelką cenę, wywoła to tylko niepotrzebny stres.

Aby zminimalizować ryzyko mokrego łóżka o poranku, trzeba pomyśleć o tym wieczorem. Dziecko powinno iść do toalety przed pójściem spać. Pamiętajmy, że maluch powinien pić co najmniej 6-8 szklanek wody dziennie. Jednak starajmy się, aby wypijało tyle ile potrzebuje, ale nie wieczorem przed pójściem spać. Wtedy ilość płynów powinna być zmniejszona. Napoje z kofeiną i zawierające czarną porzeczkę są szczególnie moczopędne i niezalecane wieczorem. Jeśli dziecko jest spragnione, wieczorem powinno pić wodę.

Następny artykuł: Moczenie nocne u dzieci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze