Uparte dziecko

Wychowanie dziecka to ciężka praca, zwłaszcza, gdy jest ono uparte jak przysłowiowy osioł. Jednak nie wszyscy wiedzą, że często upór dziecka jest mechanizmem ochronnym wobec nadopiekuńczości rodzica. Trzymanie się swojego zdania może być dla dziecka jedynym sposobem na wyrażenie siebie i swojej osobowości w starciu z dominującym dorosłym. Nie zmienia to faktu, że wielu rodziców nie wie, jak wychować dziecko, które jest uparte. O czym należy pamiętać?

Wychowanie dziecka upartego

Ponieważ upór dziecka ma na celu chronienie się przed byciem kontrolowanym, zadaniem rodzica jest sprawienie, aby dziecko miało poczucie, że ma na coś wpływ, nawet jeśli tak nie jest. Zamiast wydawania rozkazów należy przedstawić dziecku wybór, który doprowadzi do tego samego rezultatu, co polecenie. Na przykład podczas ubierania dziecka nie mów maluchowi, by nałożył skarpetki, tylko spytaj, czy woli niebieskie czy białe. Wówczas osiągniesz cel – dziecko nałoży skarpetki – ale jednocześnie twoja pociecha będzie miała wrażenie, że to ona miała decydujący wpływ na sytuację.

Polecane wideo:

Jak sobie radzić z upartym dzieckiem?

Małe dzieci często chcą postawić na swoim tylko po to, aby udowodnić rodzicom, że mają rację. Jak sobie radzić małym uparciuchem?

Wiedząc, skąd bierze się upór dziecka, można łatwo mu zaradzić. Nadopiekuńczy rodzicepowinni dać swoim dzieciom nieco więcej swobody i poczucia, że od nich też coś zależy. Jeśli jednak dziecko jest już starsze i nadal wykazuje dużo uporu, warto pomóc mu przekształcić go w wytrwałość, która przyda się w dorosłym życiu. Najważniejsze jest zachowanie równowagi i spokoju. Kiedy rodzice są zrównoważeni, dzieciom łatwiej poważnie traktować to, co mówią.

Co robić, by poradzić sobie z uporem dziecka?

Wychowanie dziecka nie jest proste i wielu rodzicom czasami ciężko jest zachować spokój, zwłaszcza, gdy dziecko wydaje się robić im na złość, upierając się przy czymś. Co może zrobić rodzic, aby z pojedynku z własnym dzieckiem wyjść z twarzą?

  • Pogódź się z tym, że upór to część osobowości twojego dziecka. Nie próbuj go zmieniać, postaraj się zaakceptować swoje dziecko takie, jakim jest.
  • Wprowadź zmiany. Jeśli dziecko nie chce się bawić z kolegą w domu, zabierz dzieci do parku. Zmiana otoczenia może wiele zdziałać.
  • Wspieraj swoje dziecko, z upartego malucha może wyrosnąć asertywny dorosły.
  • Szanuj opinie swojego dziecka. Największy upór dzieci wykazują wtedy, gdy czują się bezradne.
  • Wytłumacz dziecku, czym jest kompromis.
  • Naucz dziecko, jak ważne jest dzielenie się. Dla wielu upartych dzieci dawanie stanowi duży problem.
  • Staraj się być dobrym przykładem dla dziecka. Niech uczy się od ciebie, że czasem trzeba ustąpić i pójść na kompromis.
  • Pamiętaj, że to tylko dziecko, a ostatnie zdanie należy do rodzica. Jeśli zachowanie dziecka zaczyna cię przerastać, potraktuj je w taki sposób, jak podszedłbyś do cudzego dziecka. Zachowaj spokój i nie wdawaj się w dyskusje.
  • Spróbuj dostrzec pozytywną stronę uporu swojego dziecka.

Upór malucha to ciężki orzech do zgryzienia dla jego otoczenia. Wielu rodziców nie wie, jak wychować dziecko, które jest uparte. Jednak wystarczy zastosować się do powyższych wskazówek, a problem przestanie istnieć. Z małego upartego człowieka może wyrosnąć asertywny, wytrwały dorosły, konieczna jest jednak cierpliwość rodziców i spokój. A asertywność dziecka i pewność siebie na pewno zaprocentują.

Problemy w wychowaniu dziecka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zosia samosia

Darkfather • ostatni post około miesiąca temu

1

Histeria

Elciaaaa90 • ostatni post 4 tygodnie temu

3
Artykuły Problemy w wychowaniu dziecka
Problemy w wychowaniu dziecka

Zadziorny maluch

Zadziorny maluch

Co robicie, kiedy dziecko po raz kolejny Was nie słucha? Znowu uderzyło kolegę, nie posprzątało zabawek, znowu biega po markecie i beztrosko oddala się od nas, ignoruje nasze polecenia lub co gorsza, robi nam na przekór.

Problemy w wychowaniu dziecka

Marudzenie u dziecka

Marudzenie u dziecka

Problemy wychowawcze z dziećmi powstają często jako efekt niewłaściwych decyzji ich rodziców.

Problemy w wychowaniu dziecka

Jak sobie radzić z upartym dzieckiem?

Jak sobie radzić z upartym dzieckiem?

Małe dzieci często chcą postawić na swoim tylko po to, aby udowodnić rodzicom, że mają rację. Jak sobie radzić małym uparciuchem?

Problemy w wychowaniu dziecka

Gdy dziecko skarży

Gdy dziecko skarży

często nie wiedzą, jak mają zareagować. Zganić skarżypytę czy ukarać dziecko, na które doniesiono? Jak ma się do tego wychowanie dziecka? Etap skarżenia (...) „Bo on mnie bije!", „Bo ona zabrała mi zabawkę!",...

Problemy w wychowaniu dziecka

Metoda Tomatisa

u dzieci i dorosłych (np. jąkanie, opóźniony rozwój mowy, wady wymowy, niewłaściwe używanie głosu powodujące chrypkę itp.). W trudnościach szkolnych (...) , np. dysleksji. W zaburzeniach komunikacji. W przypadku dzieci...

Problemy w wychowaniu dziecka

Sztuka chwalenia, czyli w jaki sposób NIE chwalić dziecka

Wydawałoby się banalna sprawa: pochwała, każde dziecko jej potrzebuje. Jednak chwaląc nieumiejętnie wyrządzasz dużą krzywdę swojemu dziecku. Brzmi (...) ? Cokolwiek moje dziecko by nie zrobiło, było to...

Problemy w wychowaniu dziecka

Jak postępować z małym skarżypytą?

Jak postępować z małym skarżypytą?

Dzieci, które donoszą, nie są dobrze widziane w towarzystwie. Rówieśnicy nie chcą się z nimi bawić, przez co często funkcjonują one gdzieś (...) na marginesie grupy. Także przez rodziców skarżenie postrzegane jest jako oznaka nieporadności...

Problemy w wychowaniu dziecka

Jeśli twoje dziecko kłamie, ciesz się. To dobry znak

nie są złe, ba! Bardzo dobrze świadczą o rozwoju twojego dziecka. Teraz myślisz, że to ja kłamię? Ani trochę! A wszystko zaczęło się u nas od niegroźnego (...) zagościć w naszym domu.** Zastanawiałam się, czy niespełna trzylatek może...