Trwa ładowanie...

Uparte dziecko

Avatar placeholder
22.05.2017 13:32
Uparte dziecko
Uparte dziecko (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Wychowanie dziecka to ciężka praca, zwłaszcza, gdy jest ono uparte jak przysłowiowy osioł. Jednak nie wszyscy wiedzą, że często upór dziecka jest mechanizmem ochronnym wobec nadopiekuńczości rodzica. Trzymanie się swojego zdania może być dla dziecka jedynym sposobem na wyrażenie siebie i swojej osobowości w starciu z dominującym dorosłym. Nie zmienia to faktu, że wielu rodziców nie wie, jak wychować dziecko, które jest uparte. O czym należy pamiętać?

1. Wychowanie dziecka upartego

Ponieważ upór dziecka ma na celu chronienie się przed byciem kontrolowanym, zadaniem rodzica jest sprawienie, aby dziecko miało poczucie, że ma na coś wpływ, nawet jeśli tak nie jest. Zamiast wydawania rozkazów należy przedstawić dziecku wybór, który doprowadzi do tego samego rezultatu, co polecenie. Na przykład podczas ubierania dziecka nie mów maluchowi, by nałożył skarpetki, tylko spytaj, czy woli niebieskie czy białe. Wówczas osiągniesz cel – dziecko nałoży skarpetki – ale jednocześnie twoja pociecha będzie miała wrażenie, że to ona miała decydujący wpływ na sytuację.

Wiedząc, skąd bierze się upór dziecka, można łatwo mu zaradzić. Nadopiekuńczy rodzicepowinni dać swoim dzieciom nieco więcej swobody i poczucia, że od nich też coś zależy. Jeśli jednak dziecko jest już starsze i nadal wykazuje dużo uporu, warto pomóc mu przekształcić go w wytrwałość, która przyda się w dorosłym życiu. Najważniejsze jest zachowanie równowagi i spokoju. Kiedy rodzice są zrównoważeni, dzieciom łatwiej poważnie traktować to, co mówią.

2. Co robić, by poradzić sobie z uporem dziecka?

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Wychowanie dziecka nie jest proste i wielu rodzicom czasami ciężko jest zachować spokój, zwłaszcza, gdy dziecko wydaje się robić im na złość, upierając się przy czymś. Co może zrobić rodzic, aby z pojedynku z własnym dzieckiem wyjść z twarzą?

  • Pogódź się z tym, że upór to część osobowości twojego dziecka. Nie próbuj go zmieniać, postaraj się zaakceptować swoje dziecko takie, jakim jest.
  • Wprowadź zmiany. Jeśli dziecko nie chce się bawić z kolegą w domu, zabierz dzieci do parku. Zmiana otoczenia może wiele zdziałać.
  • Wspieraj swoje dziecko, z upartego malucha może wyrosnąć asertywny dorosły.
  • Szanuj opinie swojego dziecka. Największy upór dzieci wykazują wtedy, gdy czują się bezradne.
  • Wytłumacz dziecku, czym jest kompromis.
  • Naucz dziecko, jak ważne jest dzielenie się. Dla wielu upartych dzieci dawanie stanowi duży problem.
  • Staraj się być dobrym przykładem dla dziecka. Niech uczy się od ciebie, że czasem trzeba ustąpić i pójść na kompromis.
  • Pamiętaj, że to tylko dziecko, a ostatnie zdanie należy do rodzica. Jeśli zachowanie dziecka zaczyna cię przerastać, potraktuj je w taki sposób, jak podszedłbyś do cudzego dziecka. Zachowaj spokój i nie wdawaj się w dyskusje.
  • Spróbuj dostrzec pozytywną stronę uporu swojego dziecka.

Upór malucha to ciężki orzech do zgryzienia dla jego otoczenia. Wielu rodziców nie wie, jak wychować dziecko, które jest uparte. Jednak wystarczy zastosować się do powyższych wskazówek, a problem przestanie istnieć. Z małego upartego człowieka może wyrosnąć asertywny, wytrwały dorosły, konieczna jest jednak cierpliwość rodziców i spokój. A asertywność dziecka i pewność siebie na pewno zaprocentują.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze