Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Avatar placeholder
27.10.2017 13:06
Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?
Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? (Zdjęcie autorstwa juhansonin / CC BY 2.0)

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo ważna już od najmłodszych lat życia. Wraz z pojawieniem się pierwszych ząbków u naszego malucha należy wpajać mu nawyk regularnego szczotkowania zębów. Często jednak kończy się to płaczem i zniechęceniem malucha. Jak zatem skutecznie zmotywować dziecko do mycia zębów?

spis treści

1. Wybór najlepszej szczoteczki i pasty

Kłopoty z myciem zębów przez dzieci
Kłopoty z myciem zębów przez dzieci

Dziecko nie zawsze chce myć zęby, jednak nie możemy pozwolić na zaniedbywanie higieny jamy ustnej. Jest

zobacz galerię

Aby zachęcić dziecko do systematycznego mycia zębów, trzeba przede wszystkim zapewnić mu odpowiednie akcesoria do higieny jamy ustnej, które nie tylko powinny być praktyczne, ale też wyróżniać się kształtem i ciekawą kolorystyką. W pierwszej kolejności powinniśmy poszukać idealnej szczoteczki. Do mycia pierwszych ząbków najlepiej będzie się nadawać szczoteczka gumowa, która wyglądem przypomina tradycyjną. Dzięki gumowej końcówce stanowi doskonałą ochronę przed uszkodzeniem dziąseł. W przypadku starszych dzieci dobrym pomysłem będzie zakup modelu z miękkiego nylonowego włosia. Z myślą o potrzebach najmłodszych wiele szczoteczek wyposażonych jest w specjalne wygodne uchwyty, które zapobiegają ślizganiu się szczoteczki w dłoniach. Zazwyczaj występują w różnych wersjach kolorystycznych. Na sklepowych półkach znajdziemy modele z zamontowanym muzycznym timerem. W trakcie szczotkowania dzieciom towarzyszą różne melodie, które sprawiają, że mycie zębów staje się atrakcyjną zabawą. Wiele szczoteczek zdobionych jest grafiką z popularnych bajek dla maluchów. Powinniśmy umożliwić dziecku samodzielny wybór szczoteczki z ulubionym motywem lub bohaterem, dzięki czemu będzie po nią sięgało z przyjemnością. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup specjalnie zaprojektowanego dla dzieci czasomierza. Jest on często dostępny w formie klepsydry, która pomaga odmierzać czas podczas szczotkowania zębów. Wiele z nich wzbogaconych jest o przyssawki, które ułatwiają przymocowanie czasomierza do lusterka lub glazury. Ważny jest także zakup odpowiedniej pasty do zębów dla dzieci. W przypadku dzieci warto wybierać pasty w kolorowych tubkach o ciekawym smaku i zapachu. Zadbajmy również o to, aby kubeczek, którym dziecko będzie płukało usta posiadał ciekawe wzorki lub naklejki.

2. Mycie zębów jako forma wspólnej zabawy

Zobacz film: "Jak poradzić sobie z irytującymi nawykami dziecka?"

Zabiegi pielęgnacyjne powinny kojarzyć się dziecku z zabawą. Jeżeli tylko mamy czas, starajmy się myć zęby razem z nim. Szczotkując zęby regularnie, dajemy maluchowi dobry przykład i możemy sprawić, że zacznie nas naśladować. Spróbujmy nauczyć dziecko prawidłowej techniki mycia zębów. W sklepach dostępne są różne książeczki i malowanki edukacyjne, które w ciekawy sposób przedstawiają zagadnienia higieny jamy ustnej. Można również skorzystać z broszurek, które znajdują się często w gabinetach stomatologicznych. Pozwólmy dziecku szczotkować zęby samodzielnie. Po zakończeniu czynności nie zapomnijmy pochwalić malucha, dzięki czemu zwiększy się jego motywacja.

Przy użyciu odpowiednich akcesoriów możemy sprawić, że zwykłe szczotkowanie zębów zamieni się w doskonałą formę zabawy. Dzięki temu wspólne mycie zębów będzie się kojarzyło dziecku z przyjemnością.

Następny artykuł: Jak znaleźć właściwy język z dzieckiem?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze